Европейци: Една трета от българите живеят на прага на бедността
Над половин милион оцеляват с минимална работна заплата, разкриват от КНСБ
Около 520 000 от българите са на минимална работна заплата и 800 000 са до минималната заплата - тоест 1/3 са около линията на бедност, разкриха експертите на КНСБ.
Причините за инфлацията са на първо място - пандемията от коронавирус, много необезпечени пари, войната също катализира процесите, проблемът не е в търговците. Това каза Богомил Николов, председател на Асоциация "Активни потребители", пред бТВ.
Не стоките поскъпват, а парите поевтиняват, каза още той. Експертът уточни, че се очаква намаляване на грамажите на някои стоки с цел компенсиране на цените. Любослав Костов от КНСБ коментира, че има проблем на макроикономическо ниво, заради разликата във вноса и износа. Той добави, че правителството няма програма за управление. Държавата да си дефинира приоритетите, няма програма какво ще се прави на фона на инфлацията, смята и Костов.
Според Николов трябва да се гледат не само пазарите на дребно, а и на едро, откъдето вероятно идват високите цени. При намаляване на очната ставка би могло да има ефект спрямо цените, каза Любослав Костов.
Може да се мисли и за намаляване на акциза на горивата, добави от своя страна Богомил Николов. Никой не говори за необлагаем минимум, което може да направи 13-а заплата, която би била в помощ на фона на инфлацията, смятат синдикатите.
Костов смята още, че инфлацията е различна за всеки един човек. В тази връзка Николов поиска да се изчислява покупателната способност. Любослав Костов даде за пример таблицата на Евростат, където България е на последно място.
Лека нощ.