×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Земетресение с магнитуд 4 е регистрирано рано тази сутрин в близост до турския егейски град Измир
  • Администрацията на Тръмп замрази финансирането за „Харвард“
  • Сръбският парламент гласува състава на новото правителство
  • Правителството подписва договор за търсене на нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“
  • Пълна забрана за риболов в Черно море, Дунав и водните обекти в страната
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Държавата иска повече математици, но все така получава юристи и икономисти


Държавата иска повече математици, но все така получава юристи и икономисти
Висшето образование се нуждае от незабавна реформа
17 Април 2022, Неделя, 16:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Студентите в България са два пъти по-малко от максималния капацитет в университетите

Министерството на науката и образованието (МОН) предлага увеличение на броя на държавно субсидираните места за студенти в 23 професионални направления за следващата академична 2022/23 г., въпреки че от години университетите не успяват да запълнят обявените държавни бройки и се налага да обявяват второ и трето класиране.

В опит да насочи желаещите да учат висше образование към професии, от които бизнесът има нужда, държавата поема изцяло таксите за следването в някои специалности, както и издръжката на студенти, сключили договор с работодател. Усилията обаче се радват на променлив успех - новите места за растениевъди и животновъди, например, се запълват (почти) напълно. Опитът да се осигурят повече математици обаче удря на камък, сочат данни на просветното министерство, предоставени на "Дневник".

Половината студенти искат само най-популярните специалности

Студентите в България са два пъти по-малко от максималния капацитет в университетите, посочва Националната карта на висшето образование. Над 50% от учащите се концентрират в 8 от общо 53 професионални направления. Образователната система произвежда най-много специалисти по икономика, педагогика и педагогика на обучението, администрация и управление, медицина, комуникационна и компютърна техника, информатика и компютърни науки и право. За сметка на това в специалности като математика, металургия и химия не успяват да се запълнят местата.

В опит да насочи желаещи да учат професии, от които има или се очертава недостиг на пазара на труда, държавата поема изцяло следването в някои специалности. Вече трета академична година в 18 държавни висши училища безплатно се обучават близо 1000 студенти в 8 професионални направления (педагогика на обучението по различни дисциплини, религия и теология, математика, физически науки, химически науки, химични технологии, енергетика, материали и материалознание).

На същия режим са и 18 защитени специалности:

арменистика и кавказология, африканистика, индология, иранистика, класическа филология, новогръцка филология, румънска филология, унгарска филология, хебраистика, ядрена техника и ядрена енергетика, машини и апарати за хранително-вкусовата и биологичната промишленост, машини и апарати за хранително-вкусовата промишленост, топло- и ядрена енергетика, ядрена енергетика, корабостроене и морска техника, хидростроителство, металургия, технология на дървесината и мебелите.

Трудното математическо уравнение

На заседанието си тази седмица правителството одобри първите 600 хил. лв. за нова национална програма в областта на математическите науки, чиято цел е да изгради устойчива връзка между образованието, науката и бизнеса. В математиката, която е и една от специалностите, за които следването се поема изцяло от държавата, в предложения план за прием за следващата година местата са завишени от 317 на 370. Те включва и местата за учители, чието обучение - заедно с повишаването на заплатите - беше обявено от приоритет на държавата в последните години заради силно застаряващия учителски състав.

Практиката от години обаче показва, че университетите не успяват да запълнят местата. За настоящата учебна година, например, от 317 места заети са едва 201. Всъщност реализираният прием в математиката е един от най-ниските сред платените от държавата специалности. За 2022/2023 година за Софийския университет "Св. Климент Охридски" са предвидени 189 места за прием на математици, Пловдивският университет ще се опита да приеме 35 души, Русенският - 45, Шуменският - 27 и Югозападният - 15, Великотърновският - 4.

Нуждата от растениевъди и животновъди

По-оптимистично изглеждат нещата в специалности като растениевъдство и животновъдство. Публикуваният за обществено обсъждане проект на МОН, изготвен въз основа на предложенията на висшите училища, предвижда общият брой на приеманите студенти за субсидирано от държавата обучение през академичната 2022/2023 година, да бъде увеличен с 1.62 на сто (или 655 места) спрямо миналата година. С проекта се предлага за утвърждаване приема за субсидирано от държавата обучение на 41 012 студенти в 38 държавни висши училища.

Най-голямо увеличение в държавните бройки - освен за математика (с 16.4%) - има за растениевъдство (със 17%), и животновъдство (с 15%). Според МОН те са от особена значимост за националната икономика, като целта е да се даде възможност на водещите висши училища да приемат по-голям брой студенти. Сред останалите професионални направления с увеличени бройки са общо инженерство (7.6 на сто), машинно инженерство (6.2 на сто), материали и материалознание (6.9 на сто), енергетика (5.1 на сто), комуникационна и компютърна техника (5 на сто).

За настоящата академична година бяха отпуснати 501 места за студенти по растениевъдство, от които бяха запълнени 468, а за следващата те се увеличават с 85 - до 586 места. Аграрния университет в Пловдив ще може да приеме 325 души, Лесотехническият - 78 студенти, Русенският - 24, Техническият университет във Варна - 56, Тракийския университет в Стара Загора - 103.

При животновъдството план-приемът за настоящата година беше за 120 студенти, всички от които бяха запълнени, а за 2022/2023 година броят им се увеличава на 138 студенти, като Тракийският университет в Стара Загора ще може да приеме 95 души, а Аграрният университет в Пловдив - 43.

Университетите, с които "Дневник" разговаря, успяват да запълнят бройките за растениевъдство и животновъдство, а завършилите бакалаври и магистри - да се реализират на пазара на труда. В Тракийският университет в Стара Загора в момента в професионално направление растениевъдство се обучават 246 студенти (от които за бакалавър в редовна форма на обучение са 70, в задочна - 152, а за магистър - 24). За животновъди учат общо 209 студенти, от които в редовна и задочна форма на обучение за образователна степен "бакалавър" съответно са 75 и 116, а за магистър - 18, показва справка, предоставена на "Дневник" от университета.

И за двете професионални направления местата по държавна поръчка са запълнени 100% и за тази, и за миналата академична година, а над 90% от завършилите започват работа по специалността си, като повечето от тях са земеделски производители, съобщиха от университета.

В момента в професионално направление растениевъдство в Технически университет във Варна се обучават 160 студенти за бакалавър и 39 студенти за магистър. През последните две академични години утвърденият от Министерски съвет прием е изпълнен 100 % още на първия етап, а предлаганите специалности са едни от най-желаните в университета, посочиха пред "Дневник" от ръководството му.

"Завършилите студенти се чувстват подготвени да започнат работа и само малка част се нуждаят от допълнителна подготовка. Относителният дял на студентите, които са наети на работа през първите две години след завършване е 48.44% при бакалаврите и 73.11% от магистрите", посочиха от университета. В проекта за утвърждаване на броя на приеманите студенти в професионално направление растениевъдство за ТУ - Варна е предвидено увеличение на приема с близо 34%.


В категории: Просвета


6
Коментара
Иска да се пенсионира
Иска да се пенсионира 15/04/2025, Вторник 21:33 1
Съседи със страхотен рекорд
Съседи със страхотен рекорд 15/04/2025, Вторник 21:00 0
Нагло престъпление в Пловдив
Нагло престъпление в Пловдив 15/04/2025, Вторник 19:40 0
Каза за скандала с езика
Каза за скандала с езика 15/04/2025, Вторник 19:00 0
Голям рев в "Ергенът"
Голям рев в "Ергенът" 15/04/2025, Вторник 18:24 0
6
Коментара по темата
6.
_nib_
17.04.2022 21:33:07
2
4
Аман от математици....Тука един козел за две години...с тоа театър за ковида....зарови три Българии с неговите сметки....
5.
Ми те умните хора
17.04.2022 19:08:15
1
7
...да не са прости. Нали виждат къде има перспектива и добро заплащане. Светът ни е уреден така просто, че е всичко абстрактно се цени повече от всичко реално. Ама тя инфлацията ще сложи нещата обратно на правилното им място. Пусти глад
4.
аз
17.04.2022 18:31:50
0
10
Въпреки всичко образованието беше едно време когато се кандидатстваше с изпити сега унитата гледат да запишат повечко студенти да плащат и за изпити и ги пускат без знания - сервитьори висшисти колкото щеш
3.
Ааааа
17.04.2022 17:32:29
3
10
Не мерси,нагледахме се по телевизията на математици и всякакви други гадатели по времето на ковида.
2.
ALT
17.04.2022 17:22:42
0
8
През 80-те години Рейгън изпраща Оферта за размяна на две крилати ракети за двама икономисти от България, със същият "разрушителен ефект".
1.
Язон
17.04.2022 16:45:31
1
14
Закривай университети и други учреждения, които черпят държавен ресурс и произвеждат тъпунгери.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Кабинетът „Желязков“ е вече правителство на малцинството, но остава на власт Кабинетът „Желязков“ е вече правителство на малцинството, но остава на власт ГЕРБ, БСП и ИТН призоваха другите партии в парламента за подкрепа, за да стане България част от еврозоната От АПИ с важна информация за "Хемус" От АПИ с важна информация за "Хемус" Утре за ремонт на асфалтовата настилка последователно ще се ограничи движението за всички автомобили в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на магистралата Бургаският окръжен съд не даде детето на Велико Минков Бургаският окръжен съд не даде детето на Велико Минков Не виждам друг изход от това дело, освен бащата да го спечели, каза адвокатът на бившия депутат след 6-часовото заседание заседание Агресивен мъж счупи носа на шофьор на автобус Агресивен мъж счупи носа на шофьор на автобус В област Кюстендил Разкри защо не говори на български Разкри защо не говори на български Ситуацията с Фарниев е деликатна Разтърсващи подробности за бягството на момче от детска градина в София Разтърсващи подробности за бягството на момче от детска градина в София Малчуганът се "похвалил" на приятели какво ще стори България няма да продава реакторите за АЕЦ „Белене“ България няма да продава реакторите за АЕЦ „Белене“ Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е подкрепил идеята, но решението за това ще вземе  Съветът за съвместно управление Нагло престъпление в Пловдив Нагло престъпление в Пловдив 19-годишен открадна телефона на жена в автобус Днес е един велик ден за България! Подписаха за „Хан Тервел“ и се очаква да открият газ за милиарди Днес е един велик ден за България! Подписаха за „Хан Тервел“ и се очаква да открият газ за милиарди На разстояние от 30-50 км от края на блока има установени находища, каза енергийният министър. Част от тях дори вече турците добиват, а други тепърва разработват Каза за скандала с езика Каза за скандала с езика Новиков счита, че някои борци на България са тормозени
Дългогодишен брак се разпадна, защото жена сподели, че... Дългогодишен брак се разпадна, защото жена сподели, че... Деликатна ситуация в САЩ Спират грантове за България, Рубио реже $1,7 млн. от програмата за медийна грамотност Спират грантове за България, Рубио реже $1,7 млн. от програмата за медийна грамотност Решението на Държавния департамент засяга и различни проекти, а сред потърпевшите е и Американският университет в Благоевград Съседи със страхотен рекорд Съседи със страхотен рекорд Партизан Белград с невероятен хеттрик, феновете на "гробарите" обичат много клуба и баскетбола Един от най-силните хора в САЩ с тежки думи за Зеленски Един от най-силните хора в САЩ с тежки думи за Зеленски Ванс с остър коментар Мигрант накълца лицето на полицай в Катания Мигрант накълца лицето на полицай в Катания Нападателят е неутрализирън с тейзър Тръмп поряза Харвард с $2,2 милиарда - защо това може да излекува Америка Тръмп поряза Харвард с $2,2 милиарда - защо това може да излекува Америка Големите университети в САЩ отдавна се превърнаха в гнезда за идеологически терор Появи се инкогнито на интересно място Появи се инкогнито на интересно място 43-годишната принцесата на Уелс, която е съвместен председател на скаутите, се срещна с главния скаут Дуейн Фийлдс близо до брега на езерото Уиндърмиър Важен ден очаква всички зодии Важен ден очаква всички зодии Това е хороскопът за днес от астролога Петя Георгиева Той разчита само на българчета и отборът му играе хубав футбол Той разчита само на българчета и отборът му играе хубав футбол Дано повече отбори правят като нас, каза Венци Стефанов Те нямаше да са супер звезди, ако не беше случайността Те нямаше да са супер звезди, ако не беше случайността Какви са истинските професии на турските актьори
Жечо СТАНКОВ, министър на енергетиката Жечо СТАНКОВ, министър на енергетиката БОТАШ води „Булгаргаз“ към фалит. ПП и кабинета на Гълъб Донев ни вкараха в капан Виц на деня Виц на деня - Скъпа, какви са тези подаръци в коридора?
- Не ги пипай! Те са за нашата готвачка, за чистачката и детегледачката!
- Ама ние нямаме такива!
- Как да нямаме? А аз?
Виц на деня Виц на деня Мъж и жена на вечеря. Тя му вика:
- Я кажи нещо, дето ще ме направи щастлива и тъжна едновременно!
- Ми... още си готина за възрастта си!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Април е като жената - никога не знаеш какво да очакваш!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори