ЕК одобрява плана на България за възстановяване и устойчивост в размер на 6,3 млрд. евро
Председателят на ЕК ще проведе срещи с премиера Кирил Петков и членове на Министерския съвет, както и с представителите на политическите партии в управляващата коалиция
Премиерът Кирил Петков и Урсула фон дер Лайен дадоха съвместна пресконференция. Председателят на Европейската комисия обяви, че ЕК одобрява плана на България за възстановяване и устойчивост в размер на 6,3 милиарда евро.
Урсула фон дер Лайен проведе срещи с премиера Кирил Петков и членове на Министерския съвет, както и с представителите на политическите партии в управляващата коалиция. В програмата й е включено и посещение в СУ, който е един от бенефициентите по плана.
Европейската комисия даде положителна оценка на плана на България за възстановяване и устойчивост. Това е важна стъпка, която създава условия ЕС да отпусне 6,3 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ). Това финансиране ще подпомогне изпълнението на решителните мерки за инвестиции и реформи, очертани в плана на България за възстановяване и устойчивост. То ще играе решаваща роля, за да може България да излезе по-силна от пандемията от COVID-19.
Комисията оцени плана на България въз основа на критериите, определени в Регламента за МВУ. В анализа си Комисията обърна внимание по-специално на това дали инвестициите и реформите, съдържащи се в плана на България, подкрепят екологичния и цифровия преход; дали допринасят за ефективно справяне с установените от европейския семестър предизвикателства; и дали укрепват потенциала за растеж, създаване на работни места и икономическата и социалната устойчивост.
Гарантиране на екологичния и цифровия преход на България
В оценката на Комисията се констатира, че планът на България посвещава 59% от общия размер на отпуснатите средства за мерки в подкрепа на целите в областта на климата. Това включва значителни инвестиции за ускоряване на декарбонизацията на енергийния сектор, утрояване на производството на електроенергия от възобновяеми източници до 2026 г., изграждане на голям капацитет за съхранение на електроенергия, намаляване на емисиите на парникови газове от енергийния сектор с 40% до 2025 г. и определяне на рамка за постепенното премахване на въглищата. Планът обхваща също така подкрепа за саниране на сградния фонд с цел повишаване на енергийната ефективност, както и целенасочени реформи за улесняване на такива инвестиции. Насърчава се и устойчивият транспорт. Мерките в областта на управлението на водите и опазването и възстановяването на биологичното разнообразие също ще бъдат от ключово значение в контекста на целите на екологичния преход.
В оценката на Комисията на плана на България се констатира, че в него 26% от общия размер на средствата се отделят за мерки в подкрепа на цифровия преход. Това включва инвестиции в цифрова свързаност, цифрови умения, цифровизация на публичната администрация и на предприятията, както и цифровизация на транспортния и енергийния сектор. Подкрепата за разгръщането на широколентова инфраструктура в цялата страна ще спомогне за преодоляване на цифровото разделение и ще даде възможност за по-добър достъп до онлайн услуги.
Укрепване на икономическата и социалната устойчивост на България
Комисията счита, че планът на България включва широк набор от взаимно подсилващи се реформи и инвестиции, които допринасят за ефективното справяне с всички или със значителна част от икономическите и социалните предизвикателства, очертани в специфичните за държавата препоръки, отправени към България. Той съдържа всеобхватни мерки за борба с корупцията, включително реформи за гарантиране на отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор, укрепване на институциите за борба с корупцията и повишаване на прозрачността и конкуренцията в областта на обществените поръчки, както и реформа за подобряване на управлението на държавните предприятия. Планът включва също така реформи и инвестиции за насърчаване на социалното приобщаване, по-специално чрез укрепване на пригодността и обхвата на схемата за минимален доход, чрез подобряване на предоставянето на заетост и социални услуги и тяхната интеграция, чрез модернизиране на дългосрочните грижи и чрез подкрепа за секторите на културата и творчеството.
Планът на България включва мерки за модернизиране на болниците и медицинските заведения, създаване на система за въздушен транспорт за спешна помощ, изграждане на амбулаторни отделения в отдалечени райони и райони с недостатъчно обслужване и за справяне с недостига на здравни специалисти в цялата страна.
Планът представлява балансиран отговор на икономическото и социалното положение в
България, като по този начин допринася по подходящ начин за всичките шест стълба, посочени в Регламента за МВУ.
Подкрепа за водещи проекти за инвестиции и реформи
В плана на България се предлагат проекти във всички седем европейски водещи области. Това са конкретни инвестиционни проекти, насочени към общи за всички държави членки въпроси в области, които създават работни места и растеж и са необходими за екологичния и цифровия преход.
Например България предложи програма на стойност 924 милиона евро за саниране на частни и обществени сгради с цел подобряване на енергийните им характеристики. Това ще намали търсенето на първична енергия в страната, ще ограничи разхищението на енергия, ще намали въглеродните емисии, като същевременно ще осигури положителни социални, здравни и екологични последици. В подкрепа на цифровия преход 297 милиона евро ще бъдат инвестирани в цифровизацията на публичната администрация, а 270 милиона евро ще бъдат инвестирани в широкомащабното разгръщане на цифрова инфраструктура, като по този начин ще се увеличи покритието на мрежите с много голям капацитет в цялата страна, включително в селските и слабо населените райони.
В оценката на Комисията също така се констатира, че нито една от мерките, включени в плана, не нанася значителни вреди на околната среда в съответствие с изискванията на регламента.
Комисията счита, че въведените от България системи за контрол са подходящи за защита на финансовите интереси на Съюза. Планът предоставя достатъчно подробности за това как националните органи ще предотвратяват, откриват и коригират случаи на конфликт на интереси, корупция и измами, свързани с използването на средствата.
Гледайте НА ЖИВО:
Един ден като ви просветне за какъв шмекер става въпрос, ще искате да го биете.
Бедността у нас нараства едновременно с намаляването на населението. Александър Димитров от Университета за национално и световно стопанство допълни, че по Индекса за човешко развитие изоставаме по всички показатели:
"Като от 51-во място, вече сме на 56-то и вече три поредни години губим места в подреждането на индекса. По основните социални показатели, а именно продължителност на живота, образование, нарастване на доходите, ние всъщност стоим в една тенденция на изключване. Но да се върнем към главното – фактът на фактите, главното събитие в днешния политически живот е невъзможността на българската политическа класа да продължи по досегашному. Имаме класика в дефинирането на революционна ситуация – елитът не умее по новому, а обществото не желае по старому. Намираме се в абсолютно върхов момент на новата българска история. Тази година ще се случат много неща.
България все още живее в един номенклатурен полукапитализъм от периферно-компрадорски тип, в който социалната структура е съвсем ясна: има много тънка ципа от много богати, които стават все по-богати, имаме умираща средна класа – хора които с все по-голям труд успяват да реализират целите си, и простолюдие, което живее пред телевизора и от днес за утре.
Междучасието свърши, но се оказа, че имаме свободен час. И то не един, а два. Може да се каже и по-просто: българският елит, българската политическа класа (те така обичат да се наричат) вече не може да произведе нито една жива формула. Могат просто да сменят изпълнителите, но музиката е същата. Тази социална група, която се добра до властта преди 30 години, е в края на своята историческа валидност.
Сегашният елит не успя да стане класа. Проектите, които се опитват да реализират, са смехотворни и нежизнеспособни, управленските им способности са силно проблематични, културата им е посредствена. Оказа се, че тази прослойка не е готова да носи отговорността за обществените процеси, дори и за себе си.
Някои хора избират да се премястат от големия град в провинцията поради редица причини, включително и икономически
"Българинът използва повече от 30% от доходите си за храна, защото заплатата му е ниска. Огромният проблем в момента са високите цени на енергията. Трябва да се ограничи износа на ток" това каза в „Твоят ден“ по NOVA NEW Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".
Според нея ДДС и акцизи могат да се намалят, а спиране на вноса на руски газ ще е проблемен въпрос за цяла Европа и за България.
"От следващия отоплителен сезон цените ще са много по-високи, енергийната бедност също означава болест и смърт", подчерта тя.
Дреме им за нас и кой колко ще открадне.
За тях и важно Албания и Македония да ги вкарат на всяка цена.
Изведнъж, обаче, всичко се обърна. Урсула смени тона буквално за дни. Комисията се обърна на 180 градуса и прати лично самия председател в София, за да приеме тържествено недовършения, нескопосан и пълен със скандални конфликти на интереси план за възстановяване на кабинета Петков. Този план тепърва трябва да бъде гласуван в Съвета на Европа, но личната визита на Урсула е знак за подкрепа към Петков в прескачането на това финално препятствие. Защо ли? Каква би могла да е причината за този обрат в отношението на Комисията?
Референдум и по въпроса с членството на РСМ -още един план на Америка за погубване на териториалната цялост на България за бъдеще.
ДБ и членовете и съд и затвор за предаване на националните интереси и въвличането и по нареждане на Хамерика във война като територия или плацдарм за военни действия срещу Русия.
ОСТАВКА СЪД,ЗАТВОР ЗА КОАЛИЦИЯТА
Не го ли гледаш,че в две изречения вложило толкова злоба ,че от превъзбуда даже не мой си срещне горните с долните глиги!
Иначе градски цървул и той се пише!!
Еби го в гъза! Игнор!
Дай ний си плющим тъпотийки тука и да си лафим както си требе!!
ОСТАВКА НА АМЕРИКАНСКИЯ КАБИНЕТ.
ОСТАВКА,ЗАТВОР И БЕСИЛО ЗА НАЦИОНАЛНИТЕ ПРЕДАТЕЛИ!
До там я докарахте с Промяната, че и заеми вече не Ви дават, защото крадете с г@зовете си!
Боклуците от паветата сте подлоги на мафията!
А през това време ще ни успокояват,че олио и горива има за всички ... е това дали ще можем да си ги позволим е съвсем друга ...
С тях ли се къпете? Олио ли пиете?
Искам олиото на 1,80 ,бензина-левчи-кефчи!!
Само да не ги дадат тез пари пак за американски аероплани Ф -15,Щ -18, Ъ-13 и тем подобни,чи мама им бавам.
Чета заглавието на статия където пише 6.3 млрд. евро.
Гледам клипа и Кирил Петков казва 12 млрд евро след което г-жа Фон дер Лайен обяснява как има нужда от инвестиция за BIG RECOVERY PLAN "Eight Bilion Euros" т,е 8 млрд. евро
Сега последно 6.3 ? 8 ? или 12 е сумата. имайки предвид, че говорим за милиярди някак си има значение !
Поговорка от мене и Салито
Многомилиардни задължения от името на България ?!?
ТОВА Е ЕС !
ЕС РАЖДА КОРУПЦИЯТА У НАС !
Без техните пари Бойко Борисов щеше дае още в ИПОН.
А Кокорчо да продава билети за самолети.