В перфектната буря сме, хората се радикализират - очаквам много сериозни катаклизми
Лихвите по кредитите ще растат, включително по вече раздадените, прогнозира депутатът
Владислав Панев е на 46 г., депутат от „Демократична България“ и зам.-председател на парламентарната група. Представител е на партия „Зелено движение“. Завършил е икономика в УНСС. Известен е и с предприемаческия и инвеститорския си нюх. Потърсихме го за коментар на тревожната ситуация у нас и по света, свързана с поредицата от кризи от различен вид.
- Г-н Панев, очаквате ли инфлацията да расте в следващите месеци?
- Вероятно ще расте. Такива са и новите прогнози на правителството. То предвижда средногодишна инфлация над 10% спрямо пет и нещо, както бе заложено в бюджета. Факторите за това са няколко. В момента ние се намираме в перфектната буря. Първи и най-сериозен фактор е това, че от предишната криза, от 2008 г. насам лихвите и в Еврозоната, и в Щатите се задържаха около 0%. Даже в Европа бяха негативни. Знаете, че когато лихвите са изключително ниски, инфлацията е висока. Заради икономическия растеж инфлацията се задържаше на относително ниски нива допреди две години, но това нямаше как да продължи вечно. Още тогава коментирах, че ни чака период на по-голяма инфлация и евентуално стагфлация, което е забавяне на икономиката плюс висока инфлация. Много хора обвиняваха пандемията за по-високата инфлация, но според мен тя беше по-малък фактор. Сега се обвинява войната между Русия и Украйна, която също е фактор, но не е най-значимият, при положение че по-високата инфлация си вървеше доста преди това злощастно събитие.
- Санкциите срещу Русия обаче увеличават инфлацията...
- Така е, защото правят проблеми с веригите на доставки на суровини. Знаете, че Русия е износител на редица суровини. Оттам нататък санкциите и прекъсването на голяма част от търговията с Русия означава и по-слабо предлагане при увеличаващо се търсене.
- Въпросът тук е струва ли си гражданите да платят тази цена със санкциите срещу Русия?
- Тя е неизбежна и не зависи толкова даже и от действията на българското правителство. Дори то да не налага никакви санкции на Русия, инфлацията пак ще бъде горе-долу такава по простата причина, че ние сме част от глобалния свят. Глобалният свят и по-скоро западният налага санкции на Русия и оттам нататък цените растат. Така че не е въпросът струва ли си, въпросът е как България да лавира в тази обстановка, така че да извлече минимални негативи и максимални ползи от цялата работа. А ползи можем да извлечем по няколко параграфа, включително, знаете, че пазарът на труда в България се задъхва – няма работна ръка. Идващите украински бежанци биха могли да участват в него.
- Какво трябва да знаят потребителите на банкови кредити – ипотечни и потребителски?
- Лихвите ще растат, включително по вече раздадените кредити. Очаквам месечните вноски да растат с десетки проценти.
- Десетки проценти?
- Да, говоря за месечните вноски. Самата лихва по кредитите – не. Но на един дългосрочен кредит като му вдигнеш лихвата с 1-2 или 3 пункта, което не е неочаквано да се случи, то месечните вноски могат да скочат, примерно, от 500 лв. на 700-800 лв. Това е напълно възможно да се случи следващите месеци. Така че това хората трябва да го имат предвид.
- Това и за двата вида кредити ли важи, или само за ипотечните?
- За всички с плаващи лихви, а в България 99% от кредитите са с плаващи лихви.
- Предсрочно погасяване на кредити – частично или пълно, препоръчвате ли, ако някой е успял да спести някакви средства?
- Всеки случай е индивидуален. Ясно е, че все още лихвите са значително по-ниски от инфлацията. Т.е. парите днес са много по-скъпи от парите след една година – вероятно с около 10-15%. На този фон, ако лихвите се задържат по-ниски от инфлацията, по принцип не препоръчвам предсрочно погасяване на кредита. Но и зависи дали имате какво да правите със свободните си пари. Ако нямате какво да правите и ще ги държите на банков депозит на 0 или 1% лихва (в момента е нула, но скоро няма да е нула), тогава е по-добре да си погасите кредита. Ако имате в какво да ги вложите или да инвестирате, примерно фотоволтаици на покрива, термопомпи, ремонт на банята, ако щете, слагане на дограма - по-добре го направете. Защото специално фотоволтаиците и помпите ще ви носят по-добра алтернативна доходност, отколкото ако си погасите банковите кредити, за да спестите пари от лихва.
- Хората, които нямат заеми, но имат свободни средства, които биха се обезценили заради инфлацията, в какво според Вас е удачно да ги инвестират в момента?
- Много е трудно да се даде подобен инвестиционен съвет. Преди две години казвах, че е добре да се инвестира в имоти. Сега и имотите поскъпнаха. Вероятно вече щяха да започнат да падат, ако не бяха бежанците от Украйна. Те може би ще спасят положението с имотния пазар. Не знаем кои активи са достигнали своя пик и дали са го достигнали. Това дали нещо е достигнало пика си, се разбира шест месеца след това. Имоти, акции, злато – всичко това са възможности, които не са за подценяване. В същото време ако държиш кеш, от една страна, губиш пари заради инфлацията и обезценяването на парите. От друга страна пък може да изчакаш удобен момент за по-евтина инвестиция, ако цените падат. Но е много трудно да се предположи, особено в това състояние на перфектна буря, когато говорим за висока инфлация, за повишаване на лихви, за война, за все още не съвсем отшумяла пандемия. Виждате, че в Китай десетки милиони хора са затворени в момента заради ръст на случаите до 1400 на ден. А това е нивото в България при 200 пъти по-малко население.
- А очаквате ли дестабилизация на политическата ситуация, т.е. обществени настроения и протести в резултат на всичко това?
- Ние виждаме, че в резултат на цялата тази „буря“ плюс информационната война, която се води от поне десет години, хората се радикализират. Социалните мрежи имат това свойство всъщност да поддържат радикализацията, доколкото публикациите, които са по-радикални в която и да било посока, имат по-голям пенетрейшън - повече се четат и повече се виждат от хората, които ползват тези мрежи. Това води до радикализация и оттам нататък до проблеми с политическите системи далеч не само в България. Т.е. в момента ние имаме няколко проблема на глобалния свят - независимо дали източен, западен и т.н., - които се обострят. В много случаи това може да доведе и до граждански войни. В България смятам, че далеч не сме в такава ситуация. Поне така се надявам.
- А в Европа може ли да има граждански войни?
- В Щатите нахлуха в Капитолия след изборите за президент. Кой е вярвал дотогава, че там ще има подобни ексцесии? Аз не говоря за пълномащабна гражданска война, а за много сериозни социални катаклизми от сорта на „жълтите жилетки“ във Франция. Там предстоят избори и Марин льо Пен наистина има сериозни шансове да спечели и да стане президент. Кой си е помислял преди пет години, че това въобще е възможно? В момента в проучванията тя изостава от Макрон (само) с няколко пункта при балотажа. Така че предстоят, за съжаление, интересни времена. За България нещата стоят по същия начин.
ДОРИ НАДМИНАХА ДРУГИТЕ ПРОДАЖНИ ГНУСАРИ ОТ ПОДМЯНАТА!!!!!!!!!!!!!
До 2030 год хората няма да притежават НИЩО и ще бъдат шастливи
Изказване на международен икономиески форум в Давос Швейцария
ШВАБ тънко е намекнал че ИНФЛАЦИЯТА и цените на стоки и услуги цени енергоносители ще станат космически което значи че спестения сух кеш на гражданите и селяните във банките ЩЕ СТАНЕ НЕнужна шума и бързо ще бъде похарчена и изконсумирна
Нещата изобщо не вървят на добре, и не е нужно другарят от "зеленото движение" да ни го казва. Защо казвам "другарят"? Ами защото т.нар. "зелени" са като дините - зелени отвън, а червени отвътре. Не вярвате ли? Ами кой беше толкова години в коалиция с баба Меркелица (впрочем, тя вече изчезна като на стара баба мензиса), която разбърка лайната в Европа?
А запътилата се към гроба (с некролог в джоба) комунистическа измет, която критикува т.нар. "зелени" (с които са еднакви на 90%) трябва да знае едно - мокрите ви сънища няма да се сбъднат. Комунизъм - социализъм не направихте - осрахте се! И връщане на СОЦ-кочината чрез нова руска окупация няма да дочакате. И ще си умрете в самота - на доста от вас копелдаците са в "лошия" Запад (не в Русия). А когато се облещите към тавана, няма да има кой да ви затвори зъркелите. Ами така е дрОгарЕ в комунизма - лайна, смрад, самота и бълнуващи побърканяци!
А ако нещо сте се обидили, оплачете се на джуджето в Кремъл!