Без хора с намалена трудоспособност по корабите
Комисията по труда и социалната политика прие изменение в кодекса, според което „при определянето на общия брой на работниците и служителите по чл.315 ал.1 не се вземат предвид морските лица, работещи в предприятието”. Вносители на законопроекта са трима депутати от Народното събрание. Комисията гласува и още един нов параграф, който гласи, че “морско лице" е физическо лице, което заема длъжност по трудово правоотношение като член на екипажа на кораб, вписан в регистъра на корабите на държава - членка на Европейския съюз, независимо дали се намира на брега или на борда на кораба, притежава свидетелство за правоспособност и свидетелство за допълнителна и/или специална подготовка, придобито по реда на наредбата по чл. 87, ал. 1 от Кодекса на търговското корабоплаване.»
«Правим тези предложения, имайки предвид спецификата на морския и свързаната с него необходимост от доказано здравно състояние – коментираха вносителите.- Трудовата дейност в сектора на водния транспорт е различна за плавателния и бреговия персонал. Плавателният персонал работи в тежки условия и извършва специфични дейности, създаващи предпоставки за влошаване на здравословното състояние на лица с хронични заболявания. Затова медицинската годност на морските лица е задължителна предпоставка не само за ефикасното изпълнение на техните задължения, но и за безопасността на екипажа на кораба като цяло. В тази насока са и изискванията на Морската трудова конвенция, приета през 2006 година.»
Законопроектът е подкрепен от социалното министерството, синдикатите и всички останали моряшки браншови сдружения, стана ясно по време на гласуването. Предстои документът да бъде обсъден и гласуван и в пленарна зала.