12 хиляди украинци вече са в Бургаско, но масово предпочитат да минат транзитно през страната ни
Наблюдава се ръст в интереса към Агенцията по заетостта
Ситуацията в края на март пред Кризисния център в Бургас е спокойна. В сравнение с наплива отпреди седмица, днес тук има много по-малко хора. Такава тенденция се наблюдава в последните няколко дни. Основната причина е, че украинците масово предпочитат да преминат транзитно през България в посока Гърция и Турция или Западна Европа.
Липсата на опашка пред гишетата за регистрация днес е и заради натоварване в системата с подадени заявления, поради което временно е спрян приемът на нови документи.
Наблюдава се ръст в интереса към Агенцията по заетостта. Макар и неголям, той е осезаем в сравнение с предходната седмица. Пред гишето на Агенцията се редят украинци, а организацията е отлично измислена. На всеки бежанец се дава малко листче с QR код, чрез който те могат да влязат в специално изработена страница с анкета на украински език и да я попълнят онлайн. Чрез нея служителите могат да придобият по-ясна представа какви са уменията, квалификацията и желанията на бягащите от войната. Масово обаче украинците продължават да смятат, че скоро ще могат да се върнат в родината си.
Категоричните данни към понеделник са, че през Кризисния център от началото на войната досега са преминали и са били регистрирани общо 12 хиляди бежанци. До миналата седмица през областното единно звено преминаваха около 1000 души на ден, от началото на тази седмица обаче тази цифра е спаднала около 5 пъти.
Тази сутрин ротарианската общност направи поредно голямо дарение за бягащите от войната Украинци, търсещи подкрепа в Бургас. Около 10,20 часа пред сградата на Морска гара паркира микробус, пълен с чисто нови одеяла, завивки и възглавници. Повече за дарението – очаквайте по-късно във Флагман.бг.
С останалото съм съгласен.
България е в демографска катастрофа. Деца не се раждат, а от родените българчетата са малцинство. Вече сме 6 млн., а след 100 години ще е останало само името. Тази територия, тази златна земя няма да остане празна. Дали ще са нашенските роми, турци, араби или някой друг, население ще има. И да не допуснем украинските майки с деца, утре ще се насели с арабски и африкански мъже. Разликата е, че първите може да ги интегрираме, а вторите ще ни интегрират те.
На второ място - всяка развита икономика има ежегодно нужда от още работници. Логиката е елементарна - колкото повече се работи, толкова повече се произвежда. колкото повече се разраства производството, толкова повече хора са необходими. И обратно - ако няма достатъчно работна ръка, завода ще се открие там, където има. В единият случай се генерира растеж, в другият упадък. Най-голямата борба е за образовани, възпитани, млади и семейни хора. Те са тези, които могат да оживят икономиката на дадена държава.
На трето място - всяка нормална страна само се радва, ако я посещават богати туристи - харчат много пари, потребяват повече, печелят местните. Още по-добре, ако останат - ще харчат целогодишно и местните ще печелят постоянно.
На следващо място - в България пенсионен фонд няма. Работещите днес издържат вече пенсионираните. Кой ще издържа днешните работещи, когато дойде време те да се пенсионират, това никой не казва, просто защото сметката няма как да излезе. Ако не си създадем или внесем работници, пенсии след 15 години няма да има.
Един имигрант, ако е на 30 години, ако работи през цялото време, докато дойде време да се пенсионира ще е внесъл в държавният бюджет стотици хиляди като данъци и акцизи, освен продукта, който ще е създал. Държавата ще печели огромни суми от него десетилетия.
Едно дете на имигранти, ако тръгне в българско училище, ще порасне като български гражданин, ще се формира като личност тук, ще срещне любовта, ще създаде семейство. Това е последен шанс да не изчезнем като нация.
Парите, дали са 40 или 400 лв. за подпомагане бягащите от войната, ще бъдат изцяло възстановени от бюджета на ЕС. Тези пари ще останат в България - за хотели, храна, услуги. Това е като директно плащане от общият европейски бюджет за нашата икономика. В хотелите се яде български кашкавал, пие се българска вода, плащат се български данъци. Тези пари нямаше да ги има иначе и много производители щяха да изнемогват в тези бурни времена. А противно на това, което си мислят мнозина, фалитите на фирми носят само глад и безработица.
И как няма , като нали там правят олиото, пшеницата , а от там знаем падат милиони (за някои де), за другите е едни гол....!Пък и Ганя що не вземе да ходи един час по-рано на работа и току-виж след "година-две си купил беемве"!
Смях.