Котките имат 5 личностни и 2 поведенчески характеристики
Изследването открива също така, че породите, както и отделните индивиди, имат специфични личностни и поведенчески характеристики
Изследване, публикувано в Animals, открива, че общо 7 характеристики определят характера и поведението на котките. Нещо повече – те варират от порода до порода и могат да бъдат използвани за подобряването на благосъстоянието на нашите домашни любимци.
Когато става дума за проучвания, котките често остават на заден план в сравнение с кучетата. „Знаем по-малко за поведението и характера на котките в сравнение с кучетата… – казва авторката на новия научен труд Салия Микола. – Нуждаем се от повече знания и инструменти, които да ни помогнат да отсеем проблематичното поведение и да подобрим котешкото благосъстояние.“
Изследователите изготвят анкета със 138 въпроса, която собствениците на котки трябва да попълнят и която да хвърли повече светлина върху историята, здравето и поведението на пухкавите домашни любимци. Благодарение на нея учените научават най-различни подробности, включително пола, породата, цвета на козината, датата на раждане и основните занимания на 4316 котки.
На базата на анкетата изследователите успяват да идентифицират 7 основни характеристики – 5 личностни и 2 поведенчески.
- Активност / игривост;
- Страхливост;
- Агресия спрямо хора;
- Социалност спрямо хора;
- Социалност спрямо котки;
- Проблеми с ползването на котешката тоалетна или отлично боравене с нея;
- Прекомерна лична хигиена.
Изследването открива също така, че породите, както и отделните индивиди, имат специфични личностни и поведенчески характеристики. От общо 26-те изучени породи най-страхлива се оказва руската синя котка, а най-безстрашна – абисинската.
„Бенгалската котка е най-активната порода, докато персийската и екзотичната – най-пасивната – обяснява проф. Ханс Лохи. – Сиамските и балийските котки са породите, отличаващи се с прекомерна лична хигиена, докато турският ван е с най-висок резултат по отношение на агресия спрямо хора, както и най-ниско в категорията социалност спрямо котки.“
За разлика от предишни проучвания, в сегашното екипът оценява надеждността на отговорите, като подканва собствениците да попълнят същия въпросник отново няколко месеца по-късно. Ето защо проф. Лохи смята, че това е „най-обширното и значително проучване до момента. То предоставя отлична основа за едно бъдещо изследване.“
Това въпросно изследване „ще използва по-сложни модели, за да проучи факторите, засягащи характеристиките и проблематичното поведение. В тези модели ние ще вземем предвид (освен породата) и възрастта на котката, пола, здравето и широк набор от фактори, свързани с околната среда“, казва Микола.
Източник; Obekti.bg