Хотелиери не искат украински бежанци с домашни любимци
Това било основното изискване при настаняване в техните бази
Хотелиерите в област Бургас не искат украински бежанци с домашни любимци. Това каза доброволката Александра Долгих, която е главният двигател на комуникация между българските институции и украинците пред репортер на Флагман.бг, който предава на живо от Областния кризисен щаб на Морска гара.
„Засега проблемите са предимно, че се търсят хора, които да приемат бежанци с техните домашни любимци. В хотелите, които са се съгласили да помагат и съответно да получат от субсидията от 40 лв. от държавата, имат условие и то е гостите им да бъдат без животни. Хората, които все още няма статус, не могат да ползват медицинска помощ. Не всички имат пари и не могат да си платят за прегледи“, добави доброволката Александра Долгих.
Малко след 10 часа ситуацията в щаба бе спокойна, но с всяка минута все повече стават пристигащите, които търсят помощ и консултация.
От зам-областния управител на Бургас Пламен Янев разбрахме, че украинците подават документи предимно за статут на закрила, който важи 1 година.
"Основният статут, който искат да получат е за закрила. Хуманитарният статут не е желан, защото обвързва гражданите с престои в България. Те вярват, че скоро войната ще върши и ще се върнат бързо в тяхната страна. В Бургас общо са 200 заявленията от украинци, които са поискали хуманитарен статут, но някои от тях са го отказали впоследствие", посочи Янев.
Той изказа благодарността си към бургаските ротарианци, които много бързо успяха да се организират и да финансират създаването на детски кът в помещението на Морска гара. Това ще даде въможност малките деца да бъдат на топло и да имат занимание, докато родителите им подават документи и чакат на опашки, което може да продължи с часове. Очаква се до ден-два детският кът да бъде реализиран. Той ще се намира в най-топлата част на Кризисния щаб.
Янев обясни, че доброволците и структурите работят на пълни обороти и всеки след, след приключване на работното време, се прави ревизия и се изготвя отчет, които да покаже от какво се нуждаят украинците.
Директорът на БЧК Виолета Радева посочи, че в момента гражданите търсят най-вече обувки различна номерация. Тя отбеляза, че е нужно те да са чисто нови. Обувките могат да бъдат оставени в офиса на БЧК-Бургас на ул. „Калоян“ и в пункта на Морска гара.
Малко над 3500 са вече украинците, които са регистрирани в системата на Държавната агенция по бежанците, каза секретарят на Областна управа Валентин Люцканов. Може би около 1000 са тези, които още не са регистрирани, но се намират на територията на страната и разполагат с лични средства, за да си наемат квартира и да си купят храна. Гражданите записват на лист къде са отседнали и от какво имат нужда. След това доброволци поемат техните желания и така се разпределят дрехи, храна, играчки и др., обясни Люцканов.
Областният кризисен щаб в Бургас работи и през почивните дни от 09:30 до 18:00 ч.
,,У каждую нацию есть гавно,, дето има един лаф......
Пък и ние българите сме така,както навсякъде по света,всички нации....
и добри и лоши...има ги всякакви....
ВСИЧКИ СМЕ ХОРА НА ТОЗИ СВЯТ.....
Марш обратно.
до 4
За разлика от мразещите човекоподобни, животните са незлобливи, обичат безрезервно и не таят омраза. Затова, който приема бежанците с домашните им любимци ще направи двойно добро!
тогава да те видим,как ще бягаш от войната.......сигурно в сърбия..турция....гърция.....щото комшиите нас българите,много на ,,обичат,,..........мхм...сука бляд
до 1