Внимание! Бой за яйца идва след олиото
Рафтове в търговски вериги с най-евтините продукти са празни
Най-важната информация за хората сега е коя ще бъде следващата хранителна стока след олиото, която рязко ще поскъпне. На опашки в хранителните магазини хора говорят, че това ще бъдат яйцата, заради предстоящия Великден, пише в днешния си брой вестник “Труд”.
Пред изданието, пенсионери коментираха, че българските яйца за Великден сигурно ще стигнат 50 ст. за брой. Но полските яйца винаги са по-евтини. Освен това някои вериги може да направят промоции. Затова пенсионерите отсега пресмятат кога е най-добре да се запасят с яйца, така че да не се развалят за Великден.
След олиото дойде ред и на яйцата - 36 ст. е бройката, да се готви майонезата
Очакването да продължи поскъпването на храните предизвика паника сред част от населението, основно хората с по-ниски доходи. Страховете от по-високи цени ги карат да се запасяват, като изкупуват най-евтините храни в магазините. В резултат част от рафтовете останаха празни. Притесненията им са основателни, защото спекуланти пробват пазара като вдигат цените и следят дали хората продължават да купуват стоката им.
Цените на едро на редица основни храни нараснаха съществено пред миналата седмица, показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ). Най-много е поскъпнало олиото - с 18,5% само за седмица, като средната цена на бутилка от 1 литър на едро е 4,16 лв. В София обаче цените на едро на олиото са от 3,10 лв. до 5,80 лв. за литър. При цена на едно от 5,80 лв. олиото в магазина ще бъде поне 6,20 лв. В област Ямбол олиото на едро е с фиксирана цена от 5,70 лв. Това е минималната и максималната цена на едро в областта. В Русе олиото на едро струва от 3,40 лв. до 5,50 лв. В още няколко области олиото на едро стига до 5 лв. за литър. Това са Бургас, Хасково и Шумен.
Освен поскъпване на яйцата, хората очакват и покачване на цената на брашното, тъй като Украйна и Русия формират над 25% от износа на пшеница в света. Данните на ДКСБТ показват, че действително брашното поскъпва. Само за седмица брашното тип “500” е поскъпнало с 8,9% до 1,34 лв. за кг. В област Бургас на едро продават брашното на цени между 0,85 лв. и 2,40 лв., а в област Пловдив - от 1,85 лв. до 1,95 лв. за кг. Много високи са цените на брашното и в Силистра - от 1,58 лв. до 1,71 лв. за кг. В София брашното на едро струва между 1,20 лв. и 1,61 лв. за кг.
Киселото мляко от 3 и над 3 на сто масленост в кофички от 400 г. за седмица е поскъпнало с 6,5% до средна цена на едро от 1,14 лв., показват данни на ДКСБТ. Прясното мляко на едро е поскъпнало с 5,1% до 2,08 лв. за литър. А цените на пилешките бутчета са нараснали с 4,9% до 4,06 лв. за кг. на едро.
Средната цена на сиренето от 8,70 лв. за кг. не е променена през миналата седмица. Но цената на сиренето на различните борси е в много широки граници. Например в София цените са от 5,50 лв. до 10,10 лв. за кг. на едро.
Червените чушки поскъпнаха с 36%
Вносните червени чушки поскъпнаха с над 36% само за месец, показват данни на Държавната комисия по стокови борси и тържища (ДКСБТ). Цената им на едро е нараснала с 90 ст. до 3,37 лв. за кг. Много голямо е поскъпването и на доматите - с близо 15 на сто за месец, като по борси и тържища ги продават средно за 3,12 лв./кг. Вносните домати са малко по-евтини, а и повишението на цените им е по-малко. За месец вносните домати на едро са поскъпнали с 8,7% до 2,88 лв. за кг.
Основната причина за поскъпването на оранжерийните домати е повишаването на цената на тока. Първо бяха повишени цените на краставиците, като в магазините имаше краставици и по 7 лв. за кг. Хората обаче се въздържаха от покупките на толкова скъпи краставици. В резултат цените на оранжерийните краставици се понижиха през последния месец. На едро цената им падна с над 12% до 4,2 лв. за кг. Въпреки това обаче, оранжерийните краставици остават значително по-скъпи както от оранжерийните домати, така и от вносните краставици.
Цените на борсите по света нарастват
Цената на пшеницата на борсата във Франция нарасна през миналата седмица с 3,25 евро до 365 евро/тон. Котировките за руска пшеница с доставка през март се вдигнаха с 32 долара до 427 долара/тон.
На Софийска стокова борса котировките на пшеницата през миналата седмица бяха повлияни от информацията, че държавата ще купува сериозни количества и засега, въпреки наличието на зърно, продавачите изчакват и се въздържаха от сключването на сделки. Хлебна пшеница се търси на цена от 440 лв./тон, фуражна пшеница - на 420 лв./тон, обявите за царевица са с цена от 420 лв. до 450 лв. за тон, а цената “купува” на маслодаен слънчоглед е 1400 лв./тон.
Царевицата в САЩ поскъпна миналата седмица с 16 долара до 367 долара/тон. Ечемикът във Франция, с доставка през март, поскъпна с 33 евро до 387 евро/тон. Нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам се продава за 1700 долара/тон. Офертите за рафинирана захар се повишиха с 5,30 долара до 527,50 долара/тон на борсата в Лондон.
"Според психолога най-сериозният проблем пред държавата изобщо това е демографската криза. Той посочи, че сме застаряваща нация и скоро съотношението между работещи и тези, които са в пенсионна възраст, ще бъде такова, че пенсионната ни система няма да може да издържи.
Хората в ежедневието си не виждат този огромен демографски проблем, защото пред тях има други - цената на електроенергията, покачващите се цени на стоките от първа необходимост.
Бедните работещи са голям социален проблем на България.
Психологическата война може да бъде използвана в мирно време като форма на непряка агресия срещу дадена държава. Пропагандата може да повлияе на общественото мнение в държавата мишена, така че да се намали обществената подкрепа към текущия ѝ режим. Към този тип агресия има малко възможности за отбрана, тъй като няма международен съд, който да предоставя защита срещу психологическа агресия.
НЕ СЪЗДАВАЙТЕ МАСОВА ПСИХОЗА, ГОСПОДА ЖУРНАЛИСТИ!