Концесионери при областния управител Стойко Танков, обсъждат абразията и негативните й влияния върху плажовете
Пясъчното депониране до тази година опазваше ивиците, сега те са намалели наполовина
Областният управител на област Бургас Стойко Танков се срещна с концесионери в региона, за да обсъдят проблемите, касаещи плажовете. Специално за нея дойдоха представители на редица институции – Министерството на туризма, Обшина Бургас, РИОСВ-Бургас, Басейнова дирекция-Варна, Институт по океанология към БАН, РДНСК, сред присъстващите бяха и двамата заместник областни управители - Тодор Иванов и Пламен Янев.
Основната тема на разговора бе възстановяването и опазването на плажовете от вредните въздействия и промените в климата и абразията, както и как да бъдат спрени разрушителните процеси вследствие на проблемите, съобщи за Флагман.бг Симеон Цветков – преставител на концесионера на Северния плаж в Бургас - "Крам инс" ЕООД.
„Обсъдихме практиките, по които можем да опазваме плажовете от абразията – доста разпространено явление в черноморския регион, именно заради нея плажовете намаляват ежегодно. Така че да можем със съвместни усилия и наши средства, спазвайки законовите регламенти, да изпълняваме ангажиментите си и да опазим морските ивици“, каза още Цветков.
До тази зима така нареченото пясъчно депониране, известно като пясъчна дига, пазеше плажовете от природните явления.
„Искам първо да подчертая, че тук не говорим за диги. Дига и депониране са две различни неща. Хората остават с впечатлението, че целта на концесионерите е да събираме пясъка, за да си запазим заведенията. Това не е вярно и е доказано. Поради заповедта на бившия областен управител на Бургас Мария Нейкова тази година пясъчно депониране нямаше. Както се видя – заведенията и преместваемите обекти все още са там, непокътнати, не са разрушени от морските стихии. Но негативният ефект, когато не ни се дава възможност да спрем тези природни процеси, е налице – плажовете са по-малки на площ, пясък почти няма. Хората мислят, че концесионерите нямаме интерес да се опази пясъкът. Напротив, той е нашият най-ценен ресурс“, обясни представителят на концесионера на Северния плаж в Бургас.
Той добави, че практиката с пясъчното депониране е била потвърдена и от Института по океанология. А преди няколко години проучване, направено по искане на Европейската комисия, е установила най-добрите практики за запазване на пясъчните ивици. Именно демонирането на пясък е доказано за най-добрият начин - пясъкът да бъде депониран във вътрешността на плажа и напролет да бъде разстилан отново, стана ясно още на срещата при областния управител Стойко Танков.
Проблемът с разрушения бряг не е само на Северния плаж в Бургас, а и на Централния. На плаж Крайморие ивицата почти я няма заради абразията. Концесионерът Николай Димитров бе сред основните двигатели на срещата в Областна управа именно заради проблема с природните стихии.
Симеон Цветков добави, че има чуваемост от страна на институциите и са удовлетворени от дискусията.
„Виждам една добра тенденция да се намери общ език, за да може да работим съвместно с институтите за подобряване на плажовете. Това ще е в полза не само на концесионерите, ние сме временни стопани, а на всички. В интерес на всички е“, каза Цветков.
Положителна бе позицията и на Николай Димитров, който каза, че на срещата присъстващите се обединили по начините и стъпките, по които да се работи, за да може проблемът да се реши в дългосрочен план.
Защото с това "депониране" може и да постигнете поставените цели, но няма да постигнете увеличение на плажната ивица!