Хотелиери бият тревога пред министъра в Бургас: Ще фалира ли и TUI като „Томас Кук“?
Притеснението идва от факта, че руският олигарх и собственик на една трета от големия немски туристически концерн TUI Алексей Мордашов бе включен в новия списък със санкциите на ЕС
На закритата за медии днес среща в Бургас притеснени хотелиери са поставили важен въпрос пред министъра на туризма Христо Проданов – ще има ли втори фалит като този на големия британски туроператор „Томас Кук“, който остави половин милион туристи да се оправят сами през 2019 г.
До притеснението на бранша се стига, след като собственикът на една трета от големия немски туристически концерн TUI Алексей Мордашов бе включен в новия списък със санкциите на ЕС. Алексей Мордашов е четвърти по богатство сред руснаците и е смятан за приближен на Кремъл. Олигархът напусна надзорния съвет на TUI преди два дни. Засега санкциите засягали лично Мордашов, а не TUI, чийто акционер е той, се казва в официално съобщение.
Това обаче не успокоява никак хотелиерите по Южното Черноморие, за които 80 и дори 90% от резервациите идват именно чрез TUI. Затова днес те са поискали информация от министъра на туризма и категорична гаранция, че не са застрашени.
Въпросът днес е поставил бизнесменът Радостин Дачев на закритата среща, а Флагман.бг го потърси за коментар.
„Попитах доколко имат информация какво се случва в най-голямата туроператорска фирма в Европа. Искаме да знаем трябва ли, или не да работим с тях. Помните като фалира „Томас кук“ колко хора не успяха да си приберат парите. Ще могат ли TUI да си изпълнят ангажиментите за лятото. Ние трябва да знаем има ли рискове и какви са те. Първото подобно изявление, като се появи, трябва да се изиска информация от TUI. Нали за това е министерството на туризма, аз ли да изпратя имейла”, каза Дачев.
По думите му – министър Проданов щял да провери какво се случва.
Областният управител на Бургас: Държавата спешно да отвори почивните си бази за украинци
От бранша обаче споделят, че са разочаровани от цялата среща. Оказало се, че министерството на туризма обсъждат с министерството на финансите да отпуснат по 40 лв. за настанен бежанец, но няма никаква организация на кой етап и при какви условия разчитат на хотелите. „Как виждат официализирането на тези отношения? Колко са държавните и общински места за настаняване? Кои хотели ще отварят първо – защото за да отворим, трябва да е поне 48 часа преди това, в момента по морето нямаме персонал… Не може един хотел да работи за 4-5 души, друг – за 10 – 15 украинци и т. н. Токът беше 850 лв. на мегават днес, няма как нашата помощ да се случи без адекватна организация. Никой не иска да печели от тази трагедия, някой трябва обаче да каже какъв е редът, какъв е планът“, коментират хотелиерите.
За момента по Южното и Северното Черноморие имало общо около 500 украинци, за които се решава въпросът с настаняването. Останалите бежанци, които идват в страната ни, отивали в собствени жилища.
От бранша са предложили базата на Министерския съвет в Слънчев бряг, например, да бъде отворена за майки с деца украинци, а министърът обещал да провери.
Представителите на туристическия сектор поискали още да се създаде единен информационен портал за работа на мигрантите, където да бъде събрана на едно място информацията и за работодатели, и за потенциалната работна ръка. Това Христо Проданов определил като много полезно предложение.
Пътната карта, с разписани правила за справяне със ситуацията, ще бъде готова съвсем скоро и с нея ще могат да се запознаят браншовите организации чрез електронната страница на Министерството на туризма, съобщил още Христо Проданов.
Радостин е много трудолюбив човек.
Много умен високо интелигентен пич.
Евала.... Нека такива още 1000 в Бургас
Прав сте.
Обаче винаги е бил комерсиален тарикат.
Откъде накъде сирийските бежанци не ги допускахме у нас, защото тяхното място е в първата безопасна страна Турция.
А сега вместо да връщаме самообявилите се за бежанци украинци на Румъния ги настаняваме и то в хотели а не в бежански лагер.
Пълна дискриминация.
За арабите дърво.
За евро-бандеровците хотел платен от бюджета.
Ако има държавна политика спрямо бесарабските българи то тя не може да е по линията на бежанците а съвсем различна програма.
Кирил Петков е пате в кълчища.
Ама американдко пате в българска кал.