Бургас с най-модерните общински жилища, скоро ще са пълни с висшисти и млади семейства
Все още върви приемът на документи, не е късно да кандидатствате, вижте критериите
Бургас има най-модерните общински жилища у нас. Блокът, който се намира в зона „Д“ в жк „Меден рудник“, бе открит днес от Йорданка Ананиева – зам.-кмет по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики, и Чанка Коралска – зам.кмет по строителство, инвестиции и регионално развитие.
Общо 47 са апартаментите в социалния блок, като 22 са двустайни, 21 едностайни, има и 4 тристайни. По-големите жилища са за семейства.
„Сградата е енергийно ефективна, отговаря на всички норматични изисквания. Всеки един от апартаментите е обзаведен с всичко необходимо за живеене“, обясни зам.-кметът Чанка Коралска.
Присъстващите на откриването имаха възможност да разгледат апартаментите. Жилищата са функционални с модерно оборудване.
Критериите, по които ще бъдат избирани бъдещите обитатели, бяха представени от зам.-кмета Йорданка Ананиева.
С приоритет ще бъдат млади хора, които се реализират в сферата на образованието и науката, и такива, които в момента са в затруднено материално положение. Затова при кандидатстването с най-голям ще са младите семейства, висшистите и студентите.
Най-много точки на желаещите за настаняване ще предоставя показателят „Образование“ – 70 точки за висшист или студент, 25 за средно образование, 15 за основно и начално – 10, без образование – 5. Семействата с деца ще получават допълнителни точки.
„Не сме дискриминирали никого, всеки може да подаде заявление, а комисията ще извърши класирането по критериите“, обясни Ананиева.
До този момент има 45 подадени заявления от кандидати. Срокът е удължен до края на февруари, така че от Общината очакват още молби.
Сред кандидатите е и студентката във филиала на НХА Афродита Сариева от София. Младата жена желае да остане в Бургас след завършването си. Именно заради това е подала заявление да живее в модерното общинско жилище. Какви са й плановете – очаквайте по-късно във Флагман.бг.
Една част от сградата е отредена за нов Кризисен център, който също бе открит днес. Социалното заведение предлага отлични условия на 15-те потребители, които ще могат да живеят там от 3 до 6 месеца.
„Кризисният център е насочен към хора, които имат нужда от такова настаняване. Те ще могат да се възползват от всички услуги, които се предлагат. Нашият опит в годините е показал, че има нужда от такъв тип социална услуга“, обясни Ананиева.
Кризисният център ще функционира 24 часа в денонощието, като ще осигурява спокойна и защитена среда на потребителите чрез предоставяне на социални услуги с цел разрешаване на основните проблеми на рисковите целеви групи, за оказване на индивидуална подкрепа, задоволяване на ежедневните потребности, правно консултиране или социално-психилогическа помощ.
Целевата група са деца или възрастни – жертви на насилие, трафик и друга форма на експлоатация.
Мая Казанджиева, директор на Дирекция „Социални дейности, здравеопазване и спорт” в община Бургас, представи подробности за проекта за Кризисния център:
Ето как изглежда и Кризисният център:
НЕ ВИ ЛИ ПЛАЩАТ ЗАПЛАТИТЕ ДА СЛЕДИТЕ И СПАЗВАТЕ ЗАКОНА ,БЕ
Да не говорим за фиктивни разводи и т.н.
Всички помним колко и какви хора закупиха имоти в Приморско като бедни преди години?
Обаче я ни разкажете малко за останалите общински жилища в града ни! Колко на брой общински жилища има в Бургас? Колко от тях са заети и колко свободни? В колко от свободните са направени луксозни ремонти и не се обитават? Кой прави луксозните ремонти - общината или собствениците?
Жокер: много връзкари са кандидатствали и са се уредили с общински жилища, в които в последствие са направени много скъпи ремонти. Жилищата стоят празни, като така са в тежест даже и на етажната собственост, защото не участват в разпределение на разходите. Явно целта е след определен брой години (мисля че бяха 5 години по закон) да могат да кандидатстват и да ги заскупят на 1/3 от реалната им цена
Какво ще работят след това?