Тестовете в училищата отпаднат до 20 март?
Реформата в университетите ще започне през следващата академична година, уверява акад. Николай Денков
Решението за отпадане на тестването в училищата трябва да се вземе от здравните власти. Предполагам, че до 20 март, освен зелените сертификати ще се спрат и тестовете. Това каза в „Денят започва“ по БНТ министърът на образованието акад. Николай Денков.
„Преди началото на последната КОВИД вълна ние сме били с около 1000 заболели ученици на седмица. В пика стигнахме до 12 000. В момента – са около 2000, т.е. вълната още не е приключила. Когато здравните власти решат, че е приключила, ще се съглася да се премахнат и тестовете“, добави той.
„В момента обсъждаме варианта за започване на учебната година от 5 до 7 септември. Има много „за“ и „против“. Основната причина е, че нашите ученици учат много по-малко от техните връстници в другите държави в Европа. Това означава, че имат недостатъчно време за учене. Когато казваме, че се препуска през материала, трябва да се изтъкне, че проблемът не е, че има повече за учене, а са по-малко дните, през които децата усвоят новите знания“, заяви академикът.
„Една от причините да искаме да започва по-рано учебната година е да има поне няколко дни, ако не и седмица за усвояване, упражнение върху материала, за да може децата да го възприемат по-добре. Втората е, че в другите държави има по-дълги ваканции, през които учениците да могат да си починат“, обясни той.
Според него университетите трябва да се обединяват, когато има полза.
„Ползите може да са няколко вида. Едната е да са по-видими за потенциални инвеститори, които искат да влязат в България. Ако им трябват кадри, едно от първите неща, които поглежда е къде се намират висшите училища в световните класации. Това е слабост за университетите ни, но чрез обединението може да излязат на по-предни места“, заяви министърът.
„Когато обединим висши училища, те могат да споделят материална и спортна база, лаборатории, общежития, преподаватели, които не са тясно специализирани. По този начин се освобождават средства, които ще бъдат използвани за по-важни неща“, добави той.
„Ректорът на Софийския университет каза вчера, че ако се обедини ВУЗ-а с някои от другите големи висши училища, може много бързо да стигне до топ 500 в световната класация“, изтъкна Денков.
„Някои от ректорите са против. Някой създаде интрига. Вчера имах за около 1 час на среща с тях да обясня какви са основните елементи на това, което предлагаме“, добави той.
„Преструктуриранто е само един от тях. Много по-важна е промяната в атестирането на преподавателите. Изисква се да има национални критерии за това, за да може за всеки човек да се проследи напредва ли или е заседнал, след като е станал доцент или професор“, подчерта министърът.
„Предвиждаме между три и четири месеца за промени в законите, за да може реформата да стартира през следващата академична година“, добави той, а на въпроса дали студентите трябва да си плащат тестовете, за да могат да присъстват на лекции отговори, че това било въпрос на организация във всеки университет.
Violeta Ilieva. ....sq6to!
ЕТО ТОВА Е ДОЛНА ЛЪЖА. БЪЛГАРЧЕТАТА УЧАТ ПОВЕЧЕ ВРЕМЕ ОТ 2/3 от ЕС! И да, има ПОВЕЧЕ за учене! Покрай дистанционното поне можахме да видим плявата в учебниците! Венера от Вилендорф и всякакви простотии за всчики религии, включително един тон глупости (на бабите от Долно Уйно традциите) за нашата! Защото вместо разумни граждани, те се мъчат да създават роби академици! ОСТАВКА!