Трима бургаски депутати влязоха в ПАЧИС, ръководителят Петър Кънев очаква искри между Русия и Украйна
Той и Рамадан Аталай са ветераните в българската група, останалите са новобранци
Бургаският депутат от „БСП за България” Петър Кънев отново поведе българската Делегация в Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС).
Миналия месец той бе избран за ръководител на групата, която се състои от общо петима депутати, в рамките на новото 47-о Народно събрание. Сред тях има още двама представители на Бургас – Христо Симеонов от „Продължаваме промяната”, който е и зам.-ръководител на Делегацията, и Златомира Мострова от „Има такъв народ”.
Другите двама членове са ветеранът от ДПС Рамадан Аталай и още един „новобранец” - Стоян Таслаков от „Възраждане”.
Петър Кънев вече е събрал делегацията за обсъждане на предстоящите инициативи в ПАЧИС.
Асамблеята последните две години заседава приоритетно онлайн заради ковид пандемията.
„Това е една уникална, чисто икономическа организация”, каза пред „Флагман” Кънев, който е в ПАЧИС от 2005 г. От 2007 г. е вицепрезидент на Асамблеята, а през последните два мандата ръководи и един от четирите комитета – този за икономически, търговски, технологични и екологични въпроси.
„В ПАЧИС сме вече 13 държави. От половин година имаме нов член – това е Северна Македония”, обясни Петър Кънев.
Той припомни, че организацията е създадена преди 30 години „като контрапункт на чисто европейски организации”.
„Става въпрос за много различни като държавно устройство страни – Турция, Русия, Украйна, Азербайджан...”, даде пример депутатът. Членове на Европейския съюз са само три държави – България, Румъния и Гърция. На НАТО обаче – повече от половината.
„Макар да се занимава с чисто икономически проблеми, не е имало заседание досега последните 15 години, на което да не са избухвали периодично чисто политически дебати. Разбира се, в рамките на едно заседание това е приключвало. Но доскоро основните теми бяха сблъсъкът за Нагорни Карабах между делегациите на Азербайджан и Армения. Впоследствие започнаха проблемите с руско-грузинския конфликт за Северна Осетия. След което възникнаха и другите проблеми, най-вече покрай Крим. В момента почти нямаме заседание, на което да не се повдига проблемът между Русия и Украйна”, коментира ръководителят на българската делегация.
Депутатите – членове на ПАЧИС, от всички държави са общо 78.
„Те са разпределени в четири комитета. Основните работни езици са английски и руски. И много често на мен ми се налага да водя на заседанията - доста трудно е овладяването на едни такива избухвания от страна или на руската, или на украинската, или на грузинската, или на някоя от другите делегации”, обясни г-н Кънев.
„Ако се замисли човек, единствено България не е имала никакви проблеми до този момент с останалите държави. Например, имаше и едно много сериозно обтягане на отношенията между Гърция и Турция, помните, за шелфа. Имаше много сериозно обтягане на отношенията между Албания и Сърбия по повод Косово. Даже то бе наскоро. Традиционно обтегнати са отношенията между Грузия и Русия по повод Абхазия, Осетия... Винаги има нещо, което е проблемно в заседанието, но общо взето винаги сме приключвали все пак като структура, която се занимава основно с икономическо сътрудничество”, добави Петър Кънев.
Той прогнозира „изключително интересно заседание” през юни – на т.нар. генерална асамблея, което се планира да е в Москва.