НИМХ и надзирателите в затворите на протест
Министърът на образованието отхвърли предложенията ни за среща, казват от НИМХ
Работещите в Националния институт по метеорология и хидрология се вдигнаха на протест. Информацията на уебстраницата на института weather.bg изчезна. В сайтът има само един надпис – „НИМХ протест“.
Пред бТВ синоптикът Анастасия Кирилова от НИМХ каза, че прогнозите са спрени за обществеността от вчера, както и за медиите.
Причината за протеста е готвена промяна в статута на метеорологичната служба и нейното финансиране. Протестът е срещу преместването на службата от Министерството на образованието към Министерството на околната среда и водите.
„Смисълът на протеста е в това, че днес ще се гласува в пленарна зала промяната в Закона за водите. Моментът, в който бъде приета протестът ни става безсмислен, затова решихме, че това е моментът, в който протестираме, след това ще решаваме какво да правим“, заяви Кирилова.
По думите ѝ причината за недоволството на метеоролозите е, че „това преместване се прави изключително бързо, без да е съгласувано и обсъдено с нас“. Друга причина за тревога е запланувани промени в правилника на НИМХ и назначаване на „директор, без да е предложен от научния съвет на института“.
Няма диалог с институциите. С министъра на образованието не е проведена нито една среща въпреки многобройните предложения от страната на учените от НИМХ. С екоминистъра е проведена една среща. Диалогът се води през медиите, не ползотворен, всички предложения на НИМХ, каза Кирилова.
Няма да бъдат спрени обаче прогнозите за времето за държавните институции, за да не бъде засегната националната сигурност.
„Мястото на НИМХ е в МОН, защото това е научна организация“, смята Кирилова.
Директорът на НИМХ проф. Христомир Брънзов пък каза в „Денят започва“ по БНТ, че колегите му спират да подават информация за времето към медиите в знак на протест. Той изтъкна, че решението за това е на служителите на института. Професорът ги е помолил единствено да не спират измерването на атмосферните условия, международния обмен и системите за ранно оповестяване.
В готовност да протестират са и надизрателите.
Венелин Енчев от Синдикално дружество "Затвора – Варна" каза пред БНТ, че има напрежение в сектора.
Надзирателите в страната, включително и работещите във Варненския затвор, са готови да протестират с искане за по-високи заплати. Те все още не са обявили колко да бъде увеличението, но настояват то да компенсира инфлацията. Според надзирателите ниските заплати водят до голямо текучество, а това се отразява на работата им. Те настояват за по-добри условия на труд.
"Има напрежение в сектора, за поредна година не сме предвидени в проектобюджета на държавата, в някои сектори има индексация на заплатата веднъж-два пъти в годината, нашите си стоят бетонирани с години. За момента имаме откъс от министъра на правосъдието, но имаме очаквания за предстоящи разговори. Ще се присъединим към протеста на МВР, тъй като исканията им се припокриват с нашите", заяви Енчев.
По думите му няма как да се каже процентно какви са изискванията на надзирателите, защото трябва да се вземат предвид инфлационните процеси в страната.
"Подборът на кадри изисква много време", допълни Павлин Нешков.
Хахаха
Да ги видим къде ще си намерят работа.