Българите, работили в чужбина, ликуват след тази новина за данъците им
Те често имат право да им бъде възстановен надвнесен данък върху доходите им
Хората, които са работили в чужбина през последните 4-5 години, често имат право да им бъде възстановен надвнесен данък върху доходите им. Това става с подаване на данъчна декларация в сроковете и по правилата на съответната страна, в която човек е работил. В много държави крайният срок за подаване на годишните данъчни декларации за доходите е до края на април.
Близо 40% от българите, които са работили в чужбина, не са потърсили парите си, защото не са запознати с тази възможност. В някои страни с подаване на данъчната декларация може да се кандидатства за детски надбавки, връщане на надвнесени данъци, изплащане на неизползвана годишна отпуска, здравно осигуряване - единственото условие е човекът да е работил и да е плащал налозите си в чужбина, уточнява "Труд".
Съществуват и множество неверни слухове, които допълнително объркват работещите в чужбина.
Възстановяването на данъка върху доходите се полага по закон и по никакъв начин не лишава хората, работили в чужбина, от пенсия, обезщетения и други социални облаги. Всеки може да подаде документите към данъчните институции в съответната страна лично или чрез посредническа фирма за възстановяване на данъци.
Повечето чуждестранни данъчни администрации започват да разглеждат документи и да връщат надвнесени данъци от март месец. Колкото по-рано подадете данъчната си декларация, толкова по-бързо можете да си върнете част от парите обратно.
В някои страни мигрантите могат да кандидатстват за възстановяване на данъци 4-5 години назад. Това означава, че сега е последният момент, в който може да се кандидатства за обезщетения за работа в чужбина през 2017 г. Сумата, която се възстановява, зависи от много фактори, като средно тя е 804 евро. Ако доходите ви са под облагаемия минимум за съответната страна, може да си върнете дори всички данъци.
Подаването на данъчните декларации в България е до края на април. Декларация подават всички, които постоянно живеят в страната за доходите си, както от работа в България, така и от работа в чужбина.
Декларация не подават хората, които имат облагаеми доходи само от заплата. Но чрез декларациите може да се ползват и редица данъчни облекчения, като например за деца, за ипотечен кредит, за дарения.
Промени
Облекчения в данъчните декларации
Справките за изплатени доходи и за удържани данък и задължителни осигурителни вноски ще могат да бъдат подавани от наследниците на едноличните търговци или самоосигуряващите се граждани, починали през годината, в която са били работодатели или платци на доходи. Това гласят промени в данъчните закони, които окончателно бяха приети от парламента. Промените важат и за справки, които трябва да бъдат подавани от началото на 2022 г.
Променя се и режимът за облагане с ДДС на ваучерите за храна. Фирмите, които издават ваучерите, вече ще плащат ДДС. Но промяната не засяга хората, които получават ваучери за храна от работодателя си.
Друга промяна дава възможност за коригиране на погрешно фактуриран ДДС при влязъл в сила ревизионен акт.