6-те кариерни мита, които със сигурност ти пречат
Средностатистическият човек наистина има много негативни нагласи в мозъка, що се отнася до това, че работата е трудна, лоша и като цяло ужасна
Всяка неделя вечер сериозна половина от човечеството преживява микродепресия от обикновената мисъл, че утре трябва да работи отново. А в понеделник всичко (по-конкретно социалните мрежи и работните ти чатове) се залива с тъжни мемета в стил: „Колко е трудно да живееш този живот“.
Но дали това е правилният подход? И кой каза, че трябва да страдаш защото работиш? Средностатистическият човек наистина има много негативни нагласи в мозъка, що се отнася до това, че работата е трудна, лоша и като цяло ужасна... Но все пак те каним да се довериш на Конфуций, който е казал: „Изберете работа, която харесвате и няма да ви се налага да работите нито един ден в живота си“ и се опитай да се научиш да мислиш поне малко по-позитивно и различно.
Мит №1: Работата е средство за оцеляване
Най-очевидната и най-разяждащата поговорка от детството. Всички по някакъв начин сме израснали с парадигмата „задълженията са гадни, но са си задължения“, „стискай зъби... няма как“. Колко пъти ти е казвано, че трябва да прекрачваш желанията си в името на стандартите? Проблемът е именно в това, че когато ти повтаряха това „трябва” десетки пъти от всички страни, ти вече си навлязла в зряла възраст с този подход. Затова трябва да се откъснеш от всичките си предразсъдъци поне за минута и да се запиташ: „Защо изобщо съм тук?“ В крайна сметка, ако се замислиш, на работното си място прекарваш почти половината от живота си. Ето защо е много важно да разбереш, че преди всичко трябва да получаваш удоволствие от работата и едва след това пари.
Мит № 2: Имаш цел. Основното, което трябва да направиш е да я намериш и тогава всичко ще бъде страхотно
Друго често срещано ограничаващо отношение е вярата в едно и единствено призвание. Поради това твоят мозък започва да дели всичко на правилно и неправилно, като по този начин те ограничава. Няма такъв случай в света, който магически да предсказва работата на живота ти вместо теб. Всичко зависи само от теб и твоите решения и за да станат правилни, трябва да положиш усилия. Основното нещо е да запомниш, че всичко зависи от теб!
Мит №3: Ако не се наслаждаваш на 100% от работата си, значи „не е твоята“
Много хора погрешно вярват, че мечтаната работа е тази, в която няма проблеми и стрес, и тази, за която всяка сутрин, събуждайки се мислиш само как да побегнеш към офиса възможно най-скоро. Но всички сме хора и не можем да се програмираме за една, единствена радостна емоция. Живи сме и се изморяваме – това е нормално. Нормално е да се ядосваш и понякога дори да се отчайваш. Това не означава, че всеки път, когато не ти се става сутрин от леглото, вместо да гориш от нетърпение за работните си задачи - показва, че нямаш най-добрата работа за теб.
Идеалната работа не е тази, в която всичко е лесно, а тази, в която можеш да разкриеш силните си страни и да намериш мотивация за по-нататъшно развитие.
Мит № 4: Кариерата е само за амбициозните и тези, които искат да заемат ръководни позиции или да започнат собствен бизнес
Не е нужно да се стремиш да станеш главен изпълнителен директор или да започнеш собствен бизнес, за да изпиташ удовлетворение от работата си. Кариерата е просто план за това как би искала да видиш кариерния си живот занапред. Амбицията не е нещо лошо, просто тя е различна за всеки. Някои искат да пътуват и да работят в уютно кафене някъде из Европа, докато други мечтаят за луксозен офис в столицата и красива визитка с почетен пост.
Мит № 5: Твърде късно е (все още е рано) за промяна
На младите специалисти често им се казва, че имат малко опит и все още им е рано за промяна. А зрелите хора често имат странните, натрапчиви идеи в главите си, че времето за експерименти и реализиране на смелите им идеи е отминало. Тук е важно да разбереш, че единственото нещо, на което не можеш да повлияеш е възрастта, всичко останало е поправимо. Можеш да се увериш, че търсената от теб професия е търсена на пазара, че автобиографията ти изглежда модерна и че изграждането на мрежа от контакти не е никак трудно. По принцип никога не е късно, ако имаш желание.
Мит №6: Не можеш да комбинираш кариера с майчинство или други занимания
Всяка от нас поне веднъж в живота си е чувала твърдението, че в кариерата можеш да постигнеш успех само ако жертваш всичко, което имаш. Съгласни сме, че кариерата е много важна част от живота ни, но далеч не е единствена. Невъзможно е да живееш, отдавайки се само на едно нещо. Това ще доведе по-скоро до претоварване, отколкото до успех. Новата тенденция е толерираща баланса между работа и личен живот и тя набира популярност с бързи темпове. Има много примери за успешни хора, които успяват да съчетаят семейство, пътувания и работа. А от последното дори се наслаждават. Просто потърси своето и се отърви от всички излишни предразсъдъци!