След 25 години: Каракачанов няма да е лидер на ВМРО, предлага да го наследи триумвират
От 1997 до 2022 година той успя да вкара три пъти партията в парламента
Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов се оттегля след 25 години начело на патриотичната организация, съобщи той чрез профила си във фейсбук. Каракачанов уточни, че на Конгреса на партията ще предложи да се изберат трима съпредседатели – евродепутатът Ангел Джамбазки, бившите депутати Александър Сиди и Искрен Веселинов. В това ръководство като секретар място трябвало да има и Юлиан Ангелов, който ръководел щабовете на всички предизборни кампании през последните 10 години, категоричен е лидерът в оставка.
"Колкото до мен, аз нямам намерение да излизам в политическа пенсия и ще продължавам да работя активно за авторитета на ВМРО“, заяви Каракачанов.
Красимир Каракачанов е най-дълго управлявалия лидер на партия в България. Той е начело на ВМРО от 15 февруари 1997 година. През този период той допусна множество грешки, но все пак успя да влезе три пъти в парламента и да изгради солидни структури по места, които имат представителство в местната политика.
ВМРО участва през 2001 година на изборите с Движение Гергьовден, но не успя да влезе в парламента. През 2005 година бе част от коалиция БНО с БЗНС и ССД, партията на Стефан Софиянски. Коалицията тогава се оказа успешна, влезе в 40-ото НС, но един от депутатите на БНО даде златния глас за Тройната коалиция.
През 2009 година ВМРО подкрепиха РЗС, без да излъчват кандидат-депутати, а през 2013 година се явиха сами на изборите, спечелвайки едва 1,80 %. Година по-късно станаха част от проекта на Николай Бареков – ББЦ за евроизборите, а за парламентарните сформираха единствената си работеща коалиция – с НФСБ, с която спечелиха близо 8 % от гласовете за 43-ото НС.
След изборите през 2017 година, когато отново участваха с НФСБ, те станаха част от управленската коалиция. Самият Каракачанов бе министър на отбраната. ВМРО имаше потенциал, на евровота през 2019 година спечели два мандата – за Ангел Джамбазки и Андрей Слабаков, но впоследствие допусна доста грешки в кадрово отношение, които сринаха рейтинга на партията.
Така се стигна до тежката 2021 година. На първите избори през миналата година партията се яви самостоятелно, но останаха зад бариерата. На вторите бяха в коалиция с НФСБ, отново не успяха да преминат 4-те %, на третите пак се явиха самостоятелно и участието им беше съвсем символично.
Припомняме, че преди няколко месеца от активната политика се оттегли и Валери Симеонов, а НФСБ се преименува на "Силна България" с председател Борис Ячев.