×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Невъзможната българска любов на Ататюрк


Невъзможната българска любов на Ататюрк
Обичта на Ататюрк към Димитрина е коментирана от всички днешни турски историци
02 Февруари 2022, Сряда, 21:03 ч.
Автор: Флагман.БГ

За него Мити е образец на съвременна жена, съчетаваща същевременно висок морал и уважение към традиционните ценности

Днес в Турция всичко, свързано с Кемал Ататюрк, е национална светиня. Няма град без негов паметник. Името му е Мустафа, което означава избран. Баща му, митничар в Солун, се надява синът му да стане виден политик и с цената на всякакви жертви го праща в офицерското училище. Заради отличните си оценки по математика Мустафа е назован от съучениците си Кемал – зрял, съвършен.

Хората го наричат още Ататюрк (баща на нацията), защото извежда Турция от мрака на феодализма и религиозния фанатизъм и успява да изгради модерна държава. Малцина обаче знаят, че той е живял у нас година и половина и в младата българска държава се е учил на парламентаризъм. Тук среща и любовта на живота си.

Обичта на Ататюрк към Димитрина е коментирана от всички днешни турски историци. Блузата, с която българката танцува с него на паметния бал, близките ѝ предават в музея на Ататюрк в Анкара. Първият турски президент умира на 10 ноември 1938 година от чернодробна цироза на 57 години. Днес стаята му в истанбулския дворец Долмабахче е запазена в автентичния си вид. Дори часовникът е заковал стрелките си на часа на неговата смърт – 9,05 часа.

Близките му разказват, че сред вещите му намерили само една снимка – на неговата любима, с която на земята остават завинаги разделени. Димитрина Ковачева умира от рак на стомаха на 80 години, сутринта на 9 август 1966 година, миг преди да издъхне, отваря очи и казва: „Сънувах Кемал.“ Може би любимият я прибира при себе си.

Къщата на Ататюрк в София

В мъглив ноемврийски ден през 1913 година Мустафа Кемал пристига в България като военен аташе. Той е на 32 години – висок, красив и общителен. Преди това е бил във Франция и е приел европейския маниер на живот. Френски списания го определят като един от най-чаровните и елегантни мъже в световната дипломация. Синеокият майор слиза на калната централна гара в София и се запътва към хотел „България“ на „Царя“, за да пренощува.

След няколко дни приятели го съветват да се премести в по-новия хотел „Сплендид“ – зданието зад Централна баня. Веднъж в казиното младият турски дипломат се запознава с чудно хубава девойка – Димитрина Ковачева, втората дъщеря на генерал Стилиян Ковачев, бивш министър на войната. 21-годишната Мити, както ѝ казват галено, току-що се е върнала от Швейцария, където учи литература и музика.

Там отхвърля предложението за брак на богат аристократ, когото не обича. Мити се откроява сред останалите момичета с миловидното си лице, руси къдрави коси и тъмнокафяви очи. Чуждите кореспонденти я наричат „Българската роза“. Тя често изнася дарителски концерти пред елита и Мустафа Кемал, който боготвори класиката, ходи да я слуша.

За него Мити е образец на съвременна жена, съчетаваща същевременно висок морал и уважение към традиционните ценности. Такива жени той мечтае да види след време и в Турция. На новогодишен бал в двореца той се появява в униформата на еничарин, изписана от музей в Истанбул специално за случая. Кани я на танц и всички се отдръпват, за да се насладят на хубавата двойка.

Това е началото на красива и романтична любов. Двамата много обичат да се разхождат в Борисовата градина. Тя обожава пързалянето с кънки, а той я чака след пързалката на езерото „Ариана“. Любимото им място е Боянският водопад. Все по-уверен, че Мити е любовта на живота му, Мустафа Кемал дълго време премисля пречките за евентуален брак между тях. Той е по-възрастен с 11 години и освен това има много политически противници сред младотурците в Истанбул, които биха вгорчили съвместния им живот.

Портрет на Кемал Ататюрк

Мустафа Кемал отива при бащата на Димитрина да пият кафе и най-чистосърдечно го моли да му даде ръката на дъщеря си. Докато жените в кухнята приготвят сладкишите, двамата военни си говорят. Оказва се, че само преди година, по време на Балканската война, те са били противници от двете страни на фронта. Генералът изважда картата и двамата стигат до извода колко безсмислена е войната. Колко далеч от истинските човешки отношения е това хората да се бият и да решават въпросите чрез сражения. Тази мисъл на Ататюрк по-нататък минава като червена нишка през целия му живот.

Генерал Ковачев има още едно момиче и момче, но както сам казва не може да се раздели с любимото си дете. Бащата смята, че Мити няма да понесе условностите на друга религия. И Мустафа Кемал си тръгва огорчен, но продължава да се вижда тайно с нея.

Политическите събития обаче пречат на връзката им. На 29 октомври 1914 година Турция се включва във войната на страната на Германия и Австро-Унгария, а през 1915 година Ататюрк, вече подполковник, получава заповед да се върне в Истанбул. После тайно идва и повторно иска ръката на любимата си. Генерал Ковачев пак отказва и прибързано я сгодява за инженер от Русе. Тя припада и връща пръстена, но се подчинява на волята на баща си и се разделя с Кемал. По-късно се омъжва за заможния адвокат Деян Деянов, станал по-късно депутат. От него има три деца – Анна, Олга и Тодор.

Мити преживява много житейски драми. След 9 септември 1944 година съпругът ѝ получава смъртна присъда. В последния момент името му е изтрито от списъците. Двамата са интернирани в Делиормана, а имуществото им е конфискувано. Макар че Димитрина никога не говори пред мъжа и децата си за своето минало, в душата й е останала искрата любов към Мустафа Кемал. Тя следи събитията в Турция, изрязва съобщения за него и ги пази в тетрадка.

Мити (вляво) със своя приятелка

Впоследствие Ататюрк минава оттук няколко пъти вече като ръководител на турската държава, но никога не се среща с нея. Само веднъж изпраща романа „Чучулигата“ на турския класик Решат Нури в оригинал с молба да го издаде в България. Димитрина наема преводач и вестник „Зора“ помества романа с продължение в изпълнение на неговото желание.

Според близки на Ататюрк той също не я забравя до края на живота си. Дори и по време на най-голямата си слава се интересува дискретно от съдбата ѝ. Първият турски президент, който въвежда латинската азбука, забранява фесовете и шамиите, заменя старите религиозни фамилии с модерни имена и дава права на жените, много се радва, когато чува българска реч. Когато Кооперативният музикален театър гастролира в Истанбул, изпраща два вагона за декорите и артистите, за да пристигнат в Анкара. Кани ги в имението си и откупува всички представления, за да могат хората да влизат безплатно.

Друг път група български писатели са на посещение в Турция. Сред тях е и Елисавета Багряна. Ататюрк я кани на вечеря. По-късно в спомените си голямата поетеса пише: „Той ме покани на танц. Погледна ме в очите толкова мило, топло и каза: „Оставих сърцето си в България. Кажете ми как сега живее Мити?“ „Добре е, споделя самотата си със съпруг“, отвърнах и разбрах, че не аз съм в неговите прегръдки – той прегръщаше Мити.“

Малко известен факт е, че отказът на ген. Ковачев да даде дъщеря си за жена на Ататюрк повлиява силно върху отношението на турския реформатор към религията и инспирира забраната на фереджетата в Турция, както и на акта, с който Ататюрк обявява джамията Св. София за музей и нарежда проучване на православните фрески в храма, замазани с глина при превземането на Константинопол.

Ген. Ковачев със своите внуци

Мустафа Кемал има все пак един брак, който е сключил с млада и образована туркиня Латифа през 1923 година. Тя е дъщеря на богат търговец и е следвала право в Париж. Освен родния си език говори свободно немски, английски и гръцки. Съдейки по фотографиите, Латифа била невисока жена, с волева брадичка, късо подстригани тъмни коси и изразителни кафяви очи. По думите на историците Кемал е покорен от нейната недостъпност. Латифа не искала да бъде просто една от многобройните му любовници. „Освободителят на турците“ прави предложение на девойката и тя се съгласила да се омъжи за него. Предполага се, че разногласията между съпрузите са били предизвикани от пристрастието на Ататюрк към алкохола и от безцеремонността на неговите братя по оръжие. Обкръжението на турския президент е причина за предизвикателното поведение на тази независима жена, която считала себе си за равна със своя съпруг.

Съществуват няколко версии за разрива на семейството, случил се две години след сватбата. Според едната Ататюрк сам изгонил съпругата си от Анкара и до смъртта му през 1938 година Латифа се надявала, че той ще промени решението си. Според другата версия инициатор на раздялата станала самата съпруга, която не могла да издържи постоянното чувство за вина, което Кемал изпитвал след самоубийството на своя бивша любовница.

За неговото „българско” влияние свидетелстват и други източници. В края на октомври 1931 г. Кемал Ататюрк изповядва:

„Няма да забравя приятните моменти, които съм преживял в България. Бил съм, съм и винаги ще бъда приятел на българския народ. Обичам безпределно българския народ още от детинство. В Солун съм другарувал през всичкото време само с българи. Всяко българско нещастие ми причинява невъобразима болка. Винаги съм правил всичко възможно да помогна на България. Турция и България трябва да бъдат приятели. Който е против България, той е и против Турция.”

През септември 1936 година в Цариград е организиран Балкански фолклорен фестивал. От българска страна във фестивала участва танцовият състав „Българска китка”. По този случай в кореспонденция в българските вестници разказва Ст. Д. Кятибов:

„На 2 септември 1936 година в двореца „Бейлербей“, в присъствието на Кемал Ататюрк, министри, дипломати и др. всички чуждестранни групи изпълняват свои програми, като концертите продължават до 12 ч. през нощта. След това, по предложение на председателя на републиката, тържеството продължава в парка на двореца. Там българската танцова група изнася още един концерт. Кемал Ататюрк стана и пожела да вземе лично участие в ръченицата. За партньорка той избра нашата танцьорка г-ца Адриана и с нея игра ръченица до умора…Публиката непрекъснато и бурно акламираше играта на Председателя и неговата партньорка. След ръченицата започна българско хоро. Председателят на републиката пак стана и поведе хорото“.

Източник: bulgarianhistory.org


В категории: Ретро Флагман


Флагман.БГ Прибра майка си в резиденцията в Бояна Прибра майка си в резиденцията в Бояна 25/12/2024, Сряда 15:00 0
12
Коментара по темата
12.
Тонко
03.02.2022 15:24:40
0
12
Красива история! Даже и сериал може да се направи по нея. :) Все пак трябва да се отдаде почит към Ататюрк за достойното дело спрямо Турция. Лично аз мисля, че Сърбия и Гърция са по-съвренмените ни душмани на нас българите със своите репресивни действия към българите живеещи на тяхна територия!
11.
и още до 9 и до 7
03.02.2022 11:01:48
0
9
Чел съм,че ген.Ковачев е бил категорично против именно поради това ,че не може да ожени дъщеря си за враговете срещу които той воюва.
10.
до 9
03.02.2022 10:58:08
1
3
Щом си чел книгата, кажи накратко разминаванията, каква е истината и т.н.
9.
НЕ ФЛАГМАН
03.02.2022 08:00:51
3
16
е измислил историята. Препечатали са я е от друго издание мот-а-мо. Но наистина статията е пълна с неточности. Има една книга -"Обречената любов на Кемал Ататюрк", написана от българската журналистка Лиляна Серафимова, в която тя разказва за истинските взаимоотношения между двамата, за отзвука в софийското общество от тях и за обстоятелствата, поради които се разделят. Разминаванията с тази статия са многобройни. Счита се, че тази книга най-точно отразява истината за Ататюрк и Мити, затова
екземпляр от нея се съхранява в турското представителство към ООН. Ама кой да чете...Пък и въобще пука ли му какво публикува?
8.
Ферк
03.02.2022 02:17:18
15
5
Смятайте ако флагман си измислят непрекъснато исории това колко е измислено
7.
Чичо Скруч
03.02.2022 01:06:46
32
5
Интересно как са го приели в българската държава, след като по това време нашите са гонени от Беломорска Тракия и преследвани , ограбвани и убивани са напускали домовете си за да може днес наследниците на тези прогонени да им оправяме икономическия растеж. Турция не е членка на ЕС и трябва да има незабавни мерки и механизми , с които да се контролира или забрани напълно търговията по между ни.
6.
Роман
03.02.2022 00:04:09
2
46
Историята заслужава да бъде пресъздадена във филм
5.
Бургазлия
02.02.2022 22:43:57
5
68
Браво за Ататюрк ,! Велик турчин, заслужаващ уважението на България. Бил съм много пъти в Турция и знам какво уважение изпитват към него само , като споменеш името му !
4.
777
02.02.2022 22:39:57
32
55
Това е най- интересната и любопитна статия, която съм чела скоро. Честно! Благодаря.
3.
Стефан
02.02.2022 22:27:08
3
37
Дори и Турция си има Български отпечатък. Добре,че е бил Кемал,за да ги направи модерна държава.Който не знае в Турция има все повече християни
2.
Тъжно...
02.02.2022 21:35:47
19
53
Толкова двойки едва се понасят, но живеят заедно, а други са се обичали силно и искрено, но са били разделени от родители, политика, религия, социално положение и какво ли не. Животът на много такива хора е разсипан завинаги. Изглежда същото се е случило и с Ататюрк. Женен само за 2 години, без деца...
1.
Турчин
02.02.2022 21:28:03
57
6
Само Ердоğан.Амин
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Прибра майка си в резиденцията в Бояна Прибра майка си в резиденцията в Бояна През зимните месеци семейство на президента живее със свекървата Прокуратурата пусна указания към измамените от схемата BETL Прокуратурата пусна указания към измамените от схемата BETL Държавното обвинение обяснява, че има дело в НСлС и иска личните данни на пострадалите Сливенският митрополит Арсений: Днес се ражда от Дева Този, Който с ръката Си държи цялото творение… Сливенският митрополит Арсений: Днес се ражда от Дева Този, Който с ръката Си държи цялото творение… Поздравявам всички православни християни, верните чеда на светата епархийска църква, казва митрополитът в обръщението си Трагедия на Коледа в Стара Загора! Млада жена загина в катастрофа Трагедия на Коледа в Стара Загора! Млада жена загина в катастрофа Инцидентът е станал в 6 ч. Важно предупреждение от АПИ Важно предупреждение от АПИ Жълти и оранжеви кодове в почти цялата страна заради валежи от дъжд и сняг Румен Радев: Нека запазим частица от топлината на светлите празнични дни и в дните през Новата година Румен Радев: Нека запазим частица от топлината на светлите празнични дни и в дните през Новата година Пожелавам надеждата, вярата и единството, които символизира Рождество Христово, да бъдат спътници на всички нас, написа той в посланието си Четвърти ден няма и следа от Емил Четвърти ден няма и следа от Емил Излязъл е с кола Фолксваген Пасат 5, сив металик Ресторантьорите бесни: Ще увеличим цената на всичко, ако... Ресторантьорите бесни: Ще увеличим цената на всичко, ако... Те готвят протест Полицай е пострадал при катастрофа в Пловдив Полицай е пострадал при катастрофа в Пловдив Инцидентът е станал на бул. "Васил Априлов" в посока изхода на града Голяма трагедия на пътя Голяма трагедия на пътя Пешеходец е загинал на АМ "Марица"
Пътнически самолет, с над 70 души на борда, се разби в Казахстан Пътнически самолет, с над 70 души на борда, се разби в Казахстан Машината изпълнявала полет от Баку до Грозни Евакуираха Айфеловата кула Евакуираха Айфеловата кула Вижте причината 7 невероятни открития през 2024 г. 7 невероятни открития през 2024 г. От откриването на втория по големина диамант в света до разкриването на ново произведение на Шопен Историческо! На Бъдни вечер сонда на НАСА ще прелети рекордно близо до Слънцето (ВИДЕО) Историческо! На Бъдни вечер сонда на НАСА ще прелети рекордно близо до Слънцето (ВИДЕО) Подобно нещо се случва за пръв път в историята Къде се намира Дядо Коледа - проследете пътуването му на живо Къде се намира Дядо Коледа - проследете пътуването му на живо Добрият старец напусна дома си и се качи на шейната, за да посети очакващите го деца Тримата, осъдени на смърт, които Байдън отказа да помилва Тримата, осъдени на смърт, които Байдън отказа да помилва Вижте кои са те Полицията два пъти е предупреждавала извършителя на атаката в Магдебург Полицията два пъти е предупреждавала извършителя на атаката в Магдебург Смята се, че атаката в град Магдебург миналия петък е извършена от саудитски гражданин идентифициран само като Талеб А Бил Клинтън е приет в болница Бил Клинтън е приет в болница 42-рият президент на САЩ е в медицинския център на Университета "Джорджтаун" Турски медии: Съпругата на Башар Асад е подала молба за развод Турски медии: Съпругата на Башар Асад е подала молба за развод Желанието на Асма се дължи на факта, че тя е под постоянен контрол в руската столица и е изправена пред сериозни ограничения Порномоделка разкри какво искат жените от мъжете в леглото Порномоделка разкри какво искат жените от мъжете в леглото Ана смята, че мъжете се нуждаят от помощ, за да подобрят уменията си
Цветомир НАЙДЕНОВ, спонсор на ЦСКА 1948 Цветомир НАЙДЕНОВ, спонсор на ЦСКА 1948 Футболните хора са по-тъпи от първобитните Виц на деня Виц на деня Мама ме научи да гледам смело в бъдещето:
- Почакай само, като се приберем, ще си поговорим!
Виц на деня Виц на деня Мъжът:
- Край! Искам развод!
Жената:
- Как? Какъв развод?! Тез не на мен! Вдовица ме взе, вдовица ще ме оставиш...!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не всяка козметика е безопасна. Особенно вредно за здравето е червило на ризата
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори