Решението на Фед свали цената на петрола от 7-годишния ѝ връх*
Инвеститорите следят и събитията около Украйна поради опасения от руска инвазия, която би затруднила доставките на петрол
Цената на петрола падна от седемгодишния си връх, след като Федералният резерв на САЩ сигнализира, че скоро ще започне да повишава лихвите, за да се справи с инфлацията, с което намали апетита на инвеститорите към рискови активи, включително суровини, пише Bloomberg.
Международният бенчмарк Брент поевтинява с 0,54%, или 0,49 долара, до 89,47 долара за барел.
Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтинява с 0,64%, или 0,55 долара, до 86,8 долара за барел.
В сряда петролът достигна най-високото си ниво от октомври 2014 г. Причина за него бяха данните за намалелите щатски запаси на „черно злато“ в ключовия хъб за съхранение в Кушинг, които достигнаха най-ниското си ниво за тази част от годината от десетилетие насам, предава investor.bg.
Инвеститорите на петролния пазар следят и събитията около Украйна поради опасения, че Русия може да навлезе в страната, което би могло да затрудни доставките на петрол.
В първите седмици на 2022 г. цената на „черното злато“ се повиши насред продължаващото възстановяване на потреблението от пандемията. Продължителното покачване на цената обаче доведе до световен инфлационен натиск и Фед сигнализира, че през март ще започне да вдига лихвите. Решението на банката спомогна за покачването на цената на щатския долар.
„Вероятно това, което виждаме днес, е просто технически ход, прибиране на печалба след скорошни ръстове“, каза икономистът в Oversea-Chinese Banking Corp. в Сингапур Хауи Лий.
Пазарът на петрол продължава да е в бича структура (backwardation), при която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка сега е в размер на 1,21 долара за барел, което е сериозно увеличение спрямо нивото от 41 цента в началото на месеца.
„Инерцията продължава да изглежда силна“, каза още Лий, като добави, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, познати като ОПЕК+, изпитват затруднения да достигнат договорените увеличения на доставките.
„Увеличението на цената на петрола се дължи на проблемите с доставките и пазарът ще остане затегнат в краткосрочен план, може би в това тримесечие. Почти не виждам причина цената на петрола да не стигне 100 долара за барел“, каза експертът.
Щатските резерви на суровината са нараснали за втора поредна седмица, а инвентарът от бензин е достигнал най-високото си ниво от близо година.
Следващата седмица предстои заседание на ОПЕК+, на което картелът ще реши да увеличи добива с 400 хил. барела дневно и през март, според представители на около половината членове на организацията.
*Към 09:33 ч. българско време