Справяш ли се с ревността?
Ето как гледат психолозите на ревността
Съжаляваме, ако те разстроим, но всички статистики са категорични, че това е най-честата реакция на всяка ревнива жена...
Надяваме се, че не четеш SMS-ите на половинката си, не организираш кръстосани разпити (предубедена, че определено е виновен!) и не си играеш на детектив. Все пак ревността е нещо непредсказуемо и е по-добре да знаеш какво да правиш в такива ситуации.
Ето как гледат психолозите на ревността.
Болест ли е ревността, или норма?
Не си прави илюзиите, че ревността е нормална. Проявата на чувство за собственост по отношение на друг човек трудно може да се нарече "норма". Това поведение е следствие от чувството за собствена малоценност и страха, че ще бъдеш сравнена с някой друг. Голяма роля тук играе страхът, че сравнението няма да е в твоя полза.
Да ревнуваш означава да обичаш?
Съвсем правилно. Да ревнуваш означава, че обичаш... СЕБЕ СИ! Той е ревнив, което означава, че иска самостоятелно да притежава и използва правото на собственост над теб (същото е и в обратния случай). Такива мисли са абсурдни, защото робството отдавна не се счита за нормално. Погледни в бъдещето за секунда, сериозно!
Как да се справиш с ревността?
Можеш да я победиш само като работиш върху себе си. Ако проявиш чувство за притежание, което надхвърля всякакви граници, трябва да се обърнеш за помощ към професионалист. Психотерапевтът, успоредно с повишаването на самочувствието и самоувереността, ще ти помогнат да възстановиш възприятието си за живота според принципа от „имам“, към „бъди“.
Очевидно ревността, както и проявите на всякакви други негативни емоции, се отразява зле на връзката ви. За да може общуването с любимия човек да заприлича на романтична история, а не на филм на ужасите, е важно да се научиш как да поддържаш правилния емоционален фон и да изграждаш комуникациите си на спокойни вълни.
Източник: Cosmopolitan.bg