Корнелия Нинова подхваща ЧСИ-тата и спекулата на цените
Някои си позволиха да изпращат съобщения на своите клиенти не така както им позволява правото, гневна е Нинова
Вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова разкри част от плановете си за защита на потребителите, които ще постави в най-скоро време на вниманието на Народното събрание. Два от тях са въпросът за частните съдебни изпълнители, както и за за евентуална спекула на пазара и нерегламентирано повишаване на цените, което по думите на Нинова "удря по джоба" милиони българи.
Тя обясни, че икономическата криза и социалните проблеми имат обективни причини, но и субективни факти. По нейни думи има субекти, които се опитват да трупат печалба на гърба на българските граждани. "Нашата задача е да покажем, че българската държава стои зад гражданите си и ще ги зашити от нелоялни практики. Българите трябва да знаят, че в тази трудна ситуация има държава която ще защити потребителите. Това е приоритет на Министерството на икономиката и индустрията и на кабинета", заяви тя. Нинова изтъкна, че още в първите 10 дни са предприети мерки в тази насока.
Тя отново припомни заповедта, с която министерството спря намерението на мобилните оператори да увеличат цените за своите клиенти. По закон и в договорите, които са подписали със своите клиенти те могат да повишат таксите си само веднъж годишно и то след като от НСИ обявят индексът на инфлация. Някои си позволиха да изпращат съобщения на своите клиенти не така както им позволява правото, а със задна дата - за 2021 и 2020 година, обясни Нинова. От нейните думи стана ясно, че това е нелоялна търговска практика, заради което Комисия за защита на потребителите, под ръководството на икономическото ведомство, е издало заповед забраняващо това. Мобилните оператори обаче са обжалвали тази заповед в съда и в момента се очаква резултатът от съдебното решение. До излизането му операторите нямат право да вдигат цените си и с една стотинка, категорична бе Нинова.
Министърът припомни отново, че се работи по създаването на законова уредба за колекторските фирми, за да се регламентира събирането на вземанията. Нинова заяви, че в БНБ има регистрирани 17 колекторски фирми. В момента обаче 40 фирми, които са нерегистрирани, нелегитимирани и притискат и тормозят длъжниците и товарят вземанията с лихви, които не им се полагат