Еколози нападат Бойчо Георгиев за незаконна екооценка
Редовно следим интернет страницата на РИОСВ - Бургас и такъв доклад месец преди решението е нямало", контрира Андрей Ковачев от сдружение "Балкани", Бойчо Георгиев (на малката снимка вляво)
Ключови думи:
РИОСВ Бургас, екооценка, плаж Карадере, неправителствени организации, местност Светерица, Бостан тарлас, Горицадивия, фирма БП Ресурс, сдружение Балкани, инициативната група Да спасим Карадере, екоминистър Нона Караджов, Бургаски административен съд, Бойчо Георгиев, Андрей Ковачев, курортна зона Светерица, защитената зона Камчийска планина, Маджед Ахмад Мохамад ал Джасим, собственик на Титан Димитър Борисов, Община Бяла, екоселище
19 Май 2011, Четвъртък, 09:57 ч.
Автор: Бесове.бгРИОСВ в Бургас разрешил на кувейтски бизнесмен да построи 480 къщи в защитена зона край плажа Карадере
Бургаската РИОСВ е прикрила противозаконен доклад по екооценка на проект за строеж на вилно селище в черноморският плаж Карадере. Това обявиха от коалицията неправителствени организации „За да остане природа в България“. Екоиспекцията е одобрила мащабен план за застрояването на местностите Светерица и Бостан тарла източно от с. Горица, недалеч от все още дивия плаж.
Възложител на устройствения план за двете местности е фирма "БП Ресурс", собственост на кувейтския гражданин Маджед ал Джасим. От екосдружението "Балкани" и инициативната група "Да спасим Карадере" смятат, че в становището на РИОСВ - Бургас има пропуски, и изпратиха жалба до екоминистъра Нона Караджова с искане да го отмени. Природозащитниците обжалват акта и пред Бургаския административен съд.
Според екоактивистите актът на бургаската инспекция е незаконен, защото тя не е спазила задължението си да публикува поне за 1 месец доклада по екооценката за коментари и възражения. От бургаската инспекция отрекоха твърденията на екоорганизациите. "Докладът за екооценката е публикуван на сайта ни на 10 януари и е свален чак на 4 април, повече от 3 седмици, след като съм подписал положителното становище", казва пред "Дневник" директорът на РИОСВ – Бургас Бойчо Георгиев.
"Редовно наши членове следят интернет страницата на РИОСВ - Бургас и такъв доклад месец преди решението е нямало", контрира Андрей Ковачев от сдружение "Балкани". Освен това по думите на Ковачев, макар че решението е за план, който принципно подлежи на екологична оценка (ЕО), по същество става дума за детайлно инвестиционно намерение и поради това проектът е трябвало да мине през по-тежката процедура по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
Планът на фирмата предвижда урбанизиране на 240 декара площ, в която ще бъдат построени 480 еднофамилни жилищни сгради за 1600 души. Той е част от по-голям ПУП за курортна зона "Светерица IV", който предвижда преобразуване на общо 1226 декара земя и строителство на 2000 сгради за 4000 жители, 2000 паркоместа, пречиствателна станция за отпадни води, магазини и др.
Мястото попада в защитената зона "Камчийска планина", но според доклада за екооценката строителството няма да навреди на местните редки видове птици и растения. Природозащитниците обаче твърдят, че данните не са верни.
От май 2009 г. "БП Ресурс" е собственост на кувейтския гражданин Маджед Ахмад Мохамад ал Джасим. Колегите от "Дневник" са потърси фирмата за коментар, но от офиса в София заявили, че Ал Джасим, който е собственик и управител, не е в страната и отказали да съобщят подробности около строителния проект. Преди това фирмата била собственост на регистрираната чак на Маршалските острови "Блак поплар ресорсиз" и е била управлявана от собственика на "Титан" Димитър Борисов.
Община Бяла е дала разрешението за проектиране на устройствения план през септември 2007 г., когато управител е бил още Борисов.
В края на миналата година за друг застроителен план в същата местност на "Дарматекс България", собственост на офшорна фирма, регистрирана в Малта, Караджова отмени решението на бургаската инспекция.
През 2008 г. гората около самия плаж Карадере беше включена в план за голямо "екоселище", проектирано от британския архитект Норман Фостър, в който участваше братът на бившия премиер Сергей Станишев – архитект Георгий Станишев. Проектът на инвестиционния фонд Madara Bulgarian Property Fund Limited, за който бяха нужни около 1 милиард евро, беше замразен заради кризата.
В категории:
Бизнес
Никой не вярва, че този течен шоколад е домашен, вкусът му е неустоим
4-те зодии, които ще намерят нова любов
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните?
Тази дама отсече, че Димо Алексиев е...
„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради...
25/11/2024, Понеделник 22:30
2
Предизвикан е на бой
25/11/2024, Понеделник 22:20
4
"Взриви" телевизията
25/11/2024, Понеделник 22:10
2
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните?
25/11/2024, Понеделник 22:00
0
„За“ и „против“ прошката след изневяра
25/11/2024, Понеделник 21:40
1
4-те зодии, които ще намерят нова любов
25/11/2024, Понеделник 21:20
0
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос
25/11/2024, Понеделник 21:00
2
Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5%
25/11/2024, Понеделник 20:56
7
7 нездравословни храни, които да избягвате
25/11/2024, Понеделник 20:40
0
Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
25/11/2024, Понеделник 20:20
0
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО)
25/11/2024, Понеделник 20:00
1
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки
25/11/2024, Понеделник 19:58
4
Пич,.. според теб така ли ще стане !?
Плажът Карадере страда много повече от коли, тълпи от хора и огньове в сърцето на защитената местност, върху самия пясък и в горите около него, отколкото от развитие на инфраструктурата в близките села и градове, които са все пак на километри разстояние.
Действително, крехко е екоравноовесието на Карадере и е необходимо е да се забрани: бивакуването, достъпа с коли, паленето на огън, събирането на цветя, безпокоенето на местните животински видове, ходенето извън маркирани пътеки и т.н.
Нека достъпът да бъде регламентиран: който иска слиза на плаж - пеша!, разхожда се, радва се на дивия плаж, къпе се, снима, пече се на слънце, и вечер си тръгва от там и оставя природата да почива. Така не е ли по-екологично?