Намериха яйце от динозавър със запазен ембрион
Откритието дава на изследователите по-добро разбиране за връзката между тези животни и съвременните птици
Вкаменелост на ембрион на динозавър на 72 милиона години беше открит в южната част на Китай. Учените са категорични, че това е най-добре запазения екземпляр от вида си намиран някога, съобщава Нова телевизия.
Ембрионът е на овирапторозавър, живял в период между 72 и 66 милиона години.
Вкаменелостите показват, че ембрионът е бил в извита позиция, известна като "прибиране" - поведение, което се наблюдава при птиците малко преди да се излюпят.
Откритието дава на изследователите по-добро разбиране за връзката между динозаврите и съвременните птици.
Смята се, че става дума за беззъб динозавър теропод или за овирапторозавър. Ембрионът вече си има име – Бебе Инлианг. Според д-р Фион Ма това е „най-добрият ембрион на динозавър, намиран някога в историята“.
Това ще даде на експертите по-добро разбиране за връзката между динозаврите и съвременните птици. Фосилът показва, че животното в било в извита позиция, известна като „прибиране“, което е поведение, наблюдавано при птиците малко преди излюпване от яйцето.
„Това показва, че подобно поведение при съвременните птици за първи път е еволюирало и е възникнало сред техните предци динозаври“, коментира д-р Ма пред „Франс Прес“.
Бебето е с дължина 27 см от главата до опашката и е разположено в Природоисторическия музей „Инлианг Стоун“ в Китай. За първи път яйцето е открито през 2000 г., но едва когато започват строителни работи в музея, изследователите са насочили вниманието си към яйцето, за което подозирали, че има ембрион вътре.
сп.Мениджър