Делото за пране на пари срещу собственика на „Дюни” тръгва в САС
За понеделник е насрочено първото заседание по делото за пране на пари срещу близките до БСП бизнесмени Людмил Стойков, собственик на „Дюни” край Созопол, Марио Николов и още петима души на втора инстанция, съобщиха в петък от Софийския апелативен съд. В края на март миналата година Николов бе осъден на 10 години затвор и 30 000 лева по това обвинение, а Стойков бе напълно оправдан.
Делото за пране на пари е наблюдавано с повишено внимание от европейските партньори. Според прокуратурата и ОЛАФ Марио Николов и останалите подсъдими са получили неправомерно 7.5 милиона евро, като са представили стари месопреработвателни машини за нови, а след това парите са били изпрани през офшорката "Кингстън ентърпрайсис" и курортния комплекс "Дюни", който бе собственост на Людмил Стойков.
Марио Николов, съпругата му и останалите осъдени за пране на пари, без Людмил Стойков, са изправени пред съда и за неправомерно получените субсидии от предприсъединителната програма. Въпреки че престъплението, от което са придобити парите, не е доказано, според тълкувателно решение на Върховния касационен съд може да се постанови осъдителна присъда за изпирането им. Условието е да има достатъчно убедителни доказателства за изпирането на парите.
В края на юни миналата година Николов получи втора тежка присъда – 12 години затвор и конфискация на половината му имущество, след като Софийският градски съд го призна за виновен в това, че е ръководил организирана престъпна група, източвала чрез документни измами предприсъединителната европейска програма. Съпругата на Николов - Марияна получи три години затвор като член на организираната група и пет години за документно престъпление.
Според прокуратурата семейство Николови и още седем души са източили 7.5 милиона евро по програма САПАРД като са извършвали измами чрез фалшиви документи за внасяне на машини за месопреработка от чужбина. Машините са били купувани на старо, но са описвани и представяни като нови. Цената им освен това била завишена.
Ана Шаркова, Валентин Алексиев, Лазарина Георгиева и Иван Иванов също бяха признати за виновни по двете обвинения. За участието си в престъпната група те получиха по четири години лишаване от свобода и по десет за документните престъпления.