Уникална платформа включва бургазлии в намирането на решения за качеството на въздуха
Градът представлява България в най-голямата краудсорсинг инициатива в Европа
Цифрова платформа ще включи бургазлии в намирането на решения за подобряването на въздуха. Така градът ще представлява България в най-голямата краудсорсин инициатива в Европа. Дигиталната инициатива е пилотна за България и бе представена днес в Бургас от Петко Георгиев – координаторът за България, и Красимир Димитров – координатор за морския град.
На събитието присъстваха заместник областният управител на Бургас Асен Бонджев, Маринета Николова - началник на Отдел „Климат, енергия и околна среда, адаптация към промените на климата“ към Община Бургас, общинският съветник и екоактивист Даниела Божинова, зам.-ректорът на Бургаския свободен университет проф. Милен Балтов, доц. Александър Димитров и др.
Целта на експеримента е да се съберат, обобщят и представят за политическо решение мненията и предложенията на колкото се може повече граждани на града в търсене на практически решения за подобряване на въздуха, който дишаме.
Освен генерирането на конкретни предложения и политики за качеството на въздуха, експериментът цели и тестването на цифрова платформа, която да позволи включването на гражданското мнозинство в решаването на всички важни за тях проблеми и по много други проблеми, които засягат пряко жителите на града.
Платформата ще е достъпна от 1 януари за прякото участие на всички, които искат да участват, без ограничение – граждани, активисти, неправителствени организации.
Краудсорсингът ще продължи през цялата 2022 г. и ще премине през четири етапа. Това са определяне на проблемите, преложения за решенията, общ избор на подход и приоритети и формулиране на конкретни предложения къ компетентните институции,
"На тази първа фаза, ще се събират там по един доста прост начин, така че да не е сложно гражданското участие, ще се събира база данни какво хората виждат като проблеми в тази област. След като завърши тази първа фаза, от 1-ви април на следващата платформа, където ще бъдат качени съществуващите от първата платформа данни за съществуващите проблеми, пак с много активна кампания ще се опитаме да ангажираме гражданите да започнат да предлагат и идеи за това как тези проблеми могат да бъдат решени. На един по-следващ етап информацията ще бъде обобщена и качена, като гражданите ще могат да класират решенията за това кои според тях са приоритетни. На финала с помощта на европейски експерти ще се формулират определени предложения за законодателни и нормативни промени, които могат да бъдат прилагани на местно, национално или европейско ниво“, обясни координаторът Петко Георгиев.
Едновременно с Бургас експериментът ще се провежда в големите градове на Германия, Нидерландия, както и в Атина, Будапеща, Лисабон, Рига и Талин.
1.Снощи се прибирам от София. Преди Бургас ме удря зверска миризма на химия. В дясно ясно се вижда как поне 5 комина бълват облаци в небето от рафинерията.
2.Преди седмица минавам вечерта по така нареченото околовръстно покрай Комлука. Тежка мъгла от горене на всякакви боклуци с миризма на изгоряла пластмаса, гума и подобни, и това само покрай Комлука. След Владимир Павлов се изчисти.
3. Сутрин дремя на световар. Светва зелено и се вижда как половината коли бълват облаци недобре изгорели газове които определено не са пара.
Тези трите неща по горе са очеизвадни и може да се решат много лесно и без да се усвоят едно пари за неясна електронна платформа, обаче никой в общината няма топки.
Нека малко да бъдат активни хората поне в нета, сега поне няма да се наложи да се ходи никъде да ва ева
От друга страна тези които оравят това иследване ще видят колко активен материал има ,или вече всички са наведени и отворили широко бузите