Трябва да се промени системата на безнаказаност в България. От това ще зависи животът на правителството
Очаквам съвършено нов модел на поведение и управление. Не казвам, че всичко ще е черно и бяло, но няма да има нищо общо с предишните модели
Социологът Кънчо Стойчев е роден на 11 май 1960 г. в София. Завършва социология в тогавашния Софийски държавен университет. През 1991 г. заедно с Андрей Райчев основава ББСС „Галъп Интернешънъл“ – агенция за социологически изследвания Един от основателите на КРИБ (Конфедерация на работодателите и индустриалците в България), член на Управителния съвет. Председател и член на Съвета на директорите на фондация „Братя Мормареви“, активен в насърчаване развитието на литературата и създаването на филми за деца.
- Г-н Стойчев, най-сетне имаме сформирано ново правителство. Кои може да са подводните камъни в една такава четворна коалиция?
- По принцип подводни камъни може да се намират навсякъде. Но едва ли на този етап може да се конкретизират кои ще са те. Разбирам логиката, че страната ни ще се управлява от четири различни партии и че това би могло да доведе до проблеми, но такива може да възникнат и при съюз между две партии. Така че на този етап е твърде рано да мислим за подводни камъни. Нормално е да изчакаме класическите 100 дни, за да начертаем някаква посока, за да видим как се развиват нещата. Програмата на правителството е наистина амбициозна. Самият факт, че съставянето на правителството отне по-малко от месец и че преговарящите партии поискаха час по-скоро да проработи и да е активно, е добър знак. Наистина в документите е посочено, че има много неща, които трябва да се предприемат. Но заявките са добри.
- Между другото, на влизане в парламента г-жа Корнелия Нинова заяви, че би й се искало да имат 100 дни толеранс, но не вярва, че ще им бъде даден. Как смятате?
- Разбира се, в българската политика има доста невъзпитани хора, но се надявам сериозни партии като ГЕРБ и ДПС да дадат необходимия толеранс. Това е част от политическата култура.
- Изтъкнахте, че новото правителство е заложило на доста амбициозна програма. Няколко пъти партиите в него споменаха за нулев толеранс към корупцията. Това ли ще е най-големият приоритет?
- Борбата срещу корупцията ще е със сигурност най-важна в това правителство. Българският избирател гласува няколко пъти тази година с един и същ резултат - в полза на промяната в страната. Като под това се визираше справедливостта, реформа в прокуратурата и съдебната власт. Така че това правителство е избрано от гласоподавателите да решава тези проблеми, а не градините да бъдат безплатни. Нямаше такива очаквания и ако не изпълнят заявката, заради която са избрани, ще имат много сериозен проблем, а правителството къс живот. Така че ще видим какво точно означава тази нулева толерантност към корупцията, за която говорят. Поети са много ангажименти по въпроса, но трябва да изчакаме да видим какво ще се случи.
- Сериозни проблеми остават за справяне с пандемията, ваксинацията на населението, качеството на образованието, съдебната реформа. Дори главният прокурор заяви, че се надява да работи в синхрон с правителството, но доколко възможно ще е това?
- След близо две години не бих продължавал да говоря за пандемията. Това е непродуктивно. Проблемът у нас не е пандемията, а състоянието на здравеопазването като цяло. Център на внимание трябва да е точно това. Важно е да видим защо у нас има толкова висока смъртност, защо 30 години нямаме профилактика. В миналото тя беше задължителна. Също така трябва да се обърне внимание на самото здравно обслужване, което има огромни проблеми. Това са предизвикателствата. Колкото до пандемията, тя е световен проблем и новото правителство няма какво да направи по този въпрос. Затова трябва да се акцентира на профилактиката и населението да получава качествено обслужване.
- Очаквате ли сблъсък по отношение на въпроса как ще се осъществи съдебната реформа?
- Да, сблъсък ще има, битката ще е и юридическа очевидно и ще изисква юридически познания. Не се наемам да коментирам това. Но определено сблъсък ще има и няма да е лесно. Но именно в него ще проличи дали това правителство ще продължи да управлява повече, или ще се задоволи с едногодишно управление. Тази задача беше посочена в програмата на това правителство на първо място. Надявам се този сблъсък да протече в рамките на закона, каквото предвижда той.
- Учуди ли ви нещо в състава на кабинета като имена и по самата структура? И кое, от друга страна, ви изненада приятно?
- Учуди ме изборът на прекалено голям брой хора. Лично аз очаквах малко министерствата да се съкратят като брой. От друга страна, имаме заявка за значително съкращаване на администрацията. Надявам се, че най-сетне ще се стигне до такова съкращаване, моментът е най-добрият възможен. Хора от администрацията ще си намерят работа веднага според мен, могат да се пренасочат в индустрията, става дума за образовани кадри. В страната има нужда от квалифицирана работна ръка, така че не мисля, че едно такова орязване ще е проблем.
- Всъщност тази идея предизвика доста реакции в обществото, как си го обяснявате?
- Така е, но за мен това е задължителен ход. Администрацията у нас е изключително раздута, освен това тежестта на ковид кризата не беше поета солидарно от администрацията.
- Смятате ли, че у нас вече имаме добре изградена коалиционна култура, за да работи този кабинет и да просъществува?
- Според мен проговорите, които бяха проведени, показаха точно това. Дали е достатъчна, ще видим с времето, но при всички случаи седмиците на преговаряне показаха такава култура, толерантност. Началото е добро според мен.
- Няколко пъти дори беше изтъкнато, че гледат с хоризонт пълен мандат. Реалистично ли е?
- Разбира се. Всеки, който съставя кабинет, гледа с такъв хоризонт. Никой не влиза във властта, за да се провали. Това е нормална заявка, а и част от конституцията.
- Измори ли се българинът от толкова избори?
- Наистина се измори. Четири пъти трябваше да прави една и съща заявка.
- Това всъщност означава ли, че ще бъде по-критичен към управлението?
- Да, според мен ще бъде по-критичен, защото възлага много надежди. Бяхме свидетели на протести, на засилено гражданско вълнение. Това създаде създаването на един принципно нов кабинет, на ново управление.
- Очаквате ли наистина нов модел на управление, дори като поведение?
- Да, очаквам съвършено нов модел на поведение и управление. Не казвам, че всичко ще е черно и бяло, но няма да има нищо общо с предишните модели.
- В речта си Кирил Петков изтъкна, че ще е премиер на всички българи, на кметовете, независимо от коя партия са, а на министрите си заяви, че ще е пръв между равни. Как ви се струват такива думи?
- Това очаквам - наистина да имаме голяма промяна и нормализация.
- Кой трябва да е наистина най-големият приоритет на правителството, за да повярват гражданите, че го има този нов модел?
- Според мен да се промени системата на безнаказаност в България. От това ще зависи животът на правителството.
- А ще бъдем ли свидетели на конструктивна опозиция в лицето на ГЕРБ и ДПС?
- Мисля, че да. Според мен те съзнават тази необходимост, но и за тях е по-изгодно. Това ще им носи повече подкрепа.
- А къде е мястото на „Възраждане” тогава?
- Те ще бъдат крайната опозиция в парламента. Там има друг тип политика, но и изразяват съществуващи в обществото ни настроения. Тези формации у нас винаги са се движели около 5% и си имат своя електорат.
- Кой играч замества всъщност „Възраждане”? Някои ги сравниха с „Атака”, но като че ли по-умерени в поведението си?
- Не бих ги сравнявал с тях, мисля, че ще видим нещо ново. Лидерът на „Възраждане” е с друг почерк.
Подмяната Продължава!
Нали още в деня на заклеването на правителството пришпориха кучетата си от КЕВР да обявят 30% поскъпвания !
Принципно нямаше никаква пречка КЕВР да си обяви цените и следващата седмица.Нямат никакви срокове за това !
Пък са и с изтекъл мандат, т.е, нелегитимни!