Експерти и работодатели обсъдиха как се печели синя карта
Експерти и работодатели обсъдиха как се кандидатства за синя карта по време на кръгла маса, която се проведе в интерхотел „България”. В нея взеха участие представители на Европейския институт и Международния център за развитие на миграционна политика, а домакин на събитието беше Институт за регионални стратегии, чийто ръководител е Павел Маринов, който е и шеф на проекта „Супер Бургас” и усилено се спряга за бъдещ кандидат-кмет.
Лектори на работната среща бяха директорът на европейския институт Любов Панайотова, старшии експерт Надя Димитрова и Нели Щондова. Присъстваха представители на Министерството на труда и социалната политика, на местната държавна и общинска администрация както и хора от бизнеса. Те дискутираха нуждите на българския бизнес от наемане на висококвалифицирани граждани от трети страни.
Стана ясно, че много от държавите членки в ЕС имат международни ангажименти в областта на трудовата миграция, повечето от които се съдържат в Конвенция 97 на МОТ и в Конвенция на Съвета на Европа за правния статут на работниците мигранти, приети през 1997 г. Доказателства за неуспеха на настоящия режим за мобилност на висококвалифицирана работна сила е, че работници от съседните на ЕС страни и от Северна Африка предпочитат за емигрират в Канада и САЩ, а не в Европа.
Разрешителното „Синя карта на ЕС” дава право на неговия притежател да пребивава и работи законно на територията на държава членка на ЕС и да се премести в друга държава членка за целите на висококвалифицирана трудова заетост. Под висококвалифицирана трудова заетост се разбира осъществяването на действителна и ефективна работа под ръководството на друг, за която лицето получава заплата и за която се изисква квалификация придобита с висше образование или поне 5 години професионален опит в съответната професия.