Акад. Денков: С министър Кацаров щяха да ни съдят за тестовете в училище, ако ИТН бяха дошли на власт
Децата на 5-годишна възраст имат възможност да се имунизират. Пак ли ще се убеждаваме, че това не е за чипиране, попита той
Ако „Има такъв народ“ бяха съставили правителство, със здравният министър Стойчо Кацаров щяхме да бъдем дадени на съд заради тестовете за деца. Това сподели в „Денят започва“ по БНТ министърът на образованието и науката акад. Николай Денков.
„Очаквах да си тръгна от министерството в края на август. Представете си как водещата тогава политическа сила „Има такъв народ“ съставя правителство, а тя е срещу мерките в училище! В този момент ние с министър Кацаров обаче казваме дайте да обявим търг за 15 млн. лева за тестове. Ако се бе съставило тогава правителство, щяхме да бъдем дадени на съд защо сме изхабили тези средства. Тогава реалността беше такава“, добави той.
Последната заповед на здравния министър, която е подписал преди два дни, позволява учениците от пети до 12 клас да се върнат в класните стаи, ако имат зелен сертификат или ако бъдат тествани, съобщи акад. Денков.
В общините, където има под 250 заболели, учениците учат без ограничения, а от 250-до 500 са на ротация, добави той.
Министърът коментира отвореното писмо от майката на деветокласник до президента, в което пише, че от март 2020 г. децата са прекарали 78 часа от учебното време дистанционно.
„Когато са в онлайн обучение, те все пак учат. Преди месец моята борба бе да въведем тестовете в училище. Очевидно това са етапи, които трябва да извървим. Сега е важно да осигурим присъствено обучение с тестове. И родителите, и аз искаме децата да са в класните стаи, но има рамка, заложена от здравните мерки и тя не зависи от мен“, изтъкна той.
„Защо сме само със 7% ваксинирани ученици на възраст над 12 години, а в други страни – по 70-80%? Сега вече има възможност и децата на 5-годишна възраст да се имунизират. Отново ли ще се убеждаваме, че това не е за чипиране, а за да бъдат здрави и да се чувстват безопасно?“, попита академикът.
Крайно време е да си дадем сметка, че не се справяме с тази епидемия, защото не приемаме медицинските препоръки, които в момента се прилагат в развития свят, добави той.
След като водещата го пита дали децата са станали заложници на политическата криза, министърът отговори, че целият народ е заложник на решенията на партиите. Затова е толкова важно какви преговори се провеждат и какви ще са приоритетите, обясни той.
„Освен частните училища, които са на друг режим на финансиране, в общинските и в държавните никой няма в момента право да събира пари за тестове. Борбата е да ги осигурим за всички“, подчерта Денков.
Той съобщи, че вече се водят преговори със социалните партньори учебната година да започва от първия понеделник на септември, а не от 15-ти.
Академикът уточни, че в другите държави първият учебен ден e с около 10-15 дни по-рано, отколкото у нас.
Според него изместването на първия учебен ден е разумно, особено в сегашната епидемична обстановка, защото това осигурява повече време за преговори и затвърждаване на материала. Освен това през септември времето е хубаво и има повече възможности за занимания навън.
Към момента не се налага промяна на ваканциите на учениците, заяви още Денков. Ако се натрупат пропуски, е възможно учебната година за по-малките да се удължи със седмица-две най-късно до края на юни, както се случи миналата учебна година.
Бил в топ 10 учени, но какво от това като е платена подлога.
От ес каквото ви кажат го правите..
За пари.... Изроди...
И да го люлее вятър.
Господ да ни е на помощ!