Измама с дърва в Интернет: Мошениците вземат до 1500 лева, но не доставят стоката
Златка Падинкова от ГД „Национална полиция“ разкри, че колегите й са по следите на „мулетата“ и на мнимите продавачи
За нова измама с дърва за огрев предупреждават от полицията. Схемата действа в социалните мрежи, където мошеници предлагат отопление на ниски цени при предварително заплащане.
„Поръчах 10 кубика. Мъжът, с когото разговарях, ми обясни, че 50% от цената се плаща предварително по банков път“, разказа пред бТВ жена, която се изкушила от ниската цена.
Още на следващия ден тя изпраща пари, но не получава дървата.
Оказва се, че тя не е единствената измамена за евтини дърва, уточняват от полицията. Първите сигнали за злоупотреба били получени още в края на октомври.
На телефонния номер на мнимият търговец, предлагащ евтини дърва, никой не отговаря.
„Схемата е доста опростена. Извършителите публикуват в социални мрежи или в платформи за безплатни обяви обява за продажба на дърва на много изгодни цени“, каза в „Тази сутрин“ по бТВ Златка Падинкова от сектор „Измами“ на Главна дирекция „Национална полиция“.
„Потенциалният купувач се свързва с тях и след като договорят сделката, извършителите искат авансово плащане, което се прави чрез куриерски фирми. След изпращането на капарото жертвите не могат да установят контакт с потенциалния продавач“, добави тя.
„Ние стигаме и до т.нар. муле, което взема парите, и до престъпниците. На 5 ноември имаше задържани четирима измамници в Русенско. Сумите, които потърпевшите плащат са от 100 до 1500 лева“, заяви Падинкова.
В много от случаите самите измамници са готови още докато тече разследването да възстановят взетите от жертвите пари, добави тя.
„През последните няколко месеца доста сигнали получихме за опити за банкови измамни, при които престъпниците се представят като служители на финансови институции. Те подтикват хората да инсталират на мобилните си устройства приложение за отдалечен достъп и впоследствие успяват да извлекат лична и банкова информация, която е свързана с онлайн банкирането на клиента, за дебитна карта, за салдо по сметка“, заяви експертът от сектор „Измами“.
„Банковите служители никога не изискват такава информация от своите клиенти. Ако ви се обади някой и дори това, което чувате да изглежда достоверно, ви препоръчваме да прекъснете разговора и да се свържете по възможност от друг телефон с банката от известен и потвърден телефон, взет от гърба на дебитните карти“, добави тя.
..и тогава измамниците да го духат.....
Ама Ганьо като види,, изгодна,, оферта по интернет и щото е голям тарикат си казва... .....ударих кьоравото
ДА...АМА ..НЕ
И сам се набутва.....еми хак да ви е.....
Като ония дето си купуваха коли по интернет плащайки предварително сумата....
От друга страна,хората не са толкова виновни,колкото измамниците.....
Щото всеки се чуди и се подиграва на наивниците ,ма никой не пЦова мошениците......Щото те са за трепане и като качат 2-ма -3-ма на въжето,бая народ ще се замисли ,преди да мами или да върши други престъпления,защото само като си помислят какво ги чака,ако престъпят закона и вече ша са са насрали....