Социалният дом в Русокастро търси помощ, специалистите напускат, а 130 болни мъже остават без храна и ток
Лекарите от дома взимат безумно ниски заплати, а работят в изключително напрегната обстановка
Директорът на Дома за пълнолетни лица с умствена изостаналост (ДПЛУИ) в Русокастро Любчо Марков и кметът на Община Камено Жельо Вардунски отправят горещ апел към всички хора с добри сърца. Социалната институция е пред фалит, тъй като предвидените средства от държавата в бюджета са вече към с воя край, а остават почти 2 месеца до края на годината. Поскъпването на стоките от първа необходимост създава сериозни финансови затруднения на ръководството.
Проблем има и със специалистите, които искат да напуснат, тъй като получават мизерни заплати, които не отговарят на положения от тях труд. В дома са настанени 130 болни хора с тежка патология, всички степени на умствена изостаналост, включително дълбока и шизофренно болни, тяхното поведение е абсолютно непрeдвидимо, и ако заведението остане без лекари, тези мъже остават на улицата без храна и ток.
Пред журналисти кметът на Камено Жельо Вардунски, председателят на Общинския съвет Радослав Балтаджиев и общински съветници от различни партии търсят съдействие и подкрепа от всички институции, за да не бъде заличен дома за възрастни с умствена изостаналост.
„Служителите се чувстват недoоценени, защото работят на минимална заплата и имат готовност да напуснат. Тук няма никаква политическа или предизборна агитация, тук става дума за 130 потребители на социалната услуга, 70 човека служители и тяхните семейства. Борим се за изхранването на семействата им и на потребителите, които въобще нямат никаква представа и не ги интересува кой е на власт и от коя партия е. Тук ние се грижим за тях и трябва да им предоставим - храна, вода, топлина, дрехи и лекарства. Ние като институция работим по критерии, изисквания и качество за предоставяне на социалната услуга. Не говорим само за увеличаване на заплатите, а за цялата издръжка на дома. Няма как да предоставя качество на услугата, без адекватно финансиране и без инструменти – работници, специалистите, които почти ги нямаме, а тези които имаме, ги губим постоянно, поради неправдоподно и срамно заплащане“, каза директорът Любчо Марков.
Той отбеляза, че целият персонал и потребителите на дома са ваксинирани, но въпреки това се извършва дезинфекция пет пъти на ден, което също увеличава разходите за медикаменти. Към момента разходите са 1 234 122 лв, включващи заплатите за септември и октомври. Средствата, които остават от предвидения бюджет за годината са – 423 хил. лв. Директорът е притеснен от факта, че цените са вече двойни, а увеличението на възнагражденията на персонала е било едва 20 лв. през 2020 г.
„Специалисти губим постоянно, не мога да привлека нови такива, тъй като единствено предоставям неблагоприятни условия за работа и минимално заплащане. Надявам се до края на годината да се справим с останалите средства, но сме на ръба“, посочи още Марков.
„Отдавна водим разговори със Социалното министерство за проблемите в Русокастро. С минимума и с общински средства опитваме да поддържаме някакъв минимален стандарт, за да не го затворят. Лошото е, че бюджетът, който беше приет в началото на година, вече не отговаря на условията, които са в края на година. Всички цени тръгнаха нагоре- ток, метан, храна, постелъчно облекло и други разходи. С ниските заплати, които получават тези хора, в таза тежка обстановка, в която работят, назрява едно крайно негативно отношение в работата. Тези хора си уважават потребителите и имат любимци сред тях, но е пределно ясно, че могат да взимат много по-голямо възнаграждение извън Социалния дом. На първо място проблемът започна да се усеща по специалистите. Имаме доста напуснали, имаме и такива, които едвам задържаме в дома. Изправени сме пред опасност, ако на тези хора не им се заплати адекватно трудът. Ще останем със 130 потребители, които няма да има кой да ги гледа. Боли ме от тази ситуация, защото аз живея с тези хора, виждам техните проблеми и труд, когато се обърнаха към нас за помощ, решихме да ги подкрепим. Искаме да алармираме правителството и бъдещето правителство, че ако не обърнат внимание на тези хора и не бъде отделен достоен бюджет, не знам откъде ще търсим хора , които да се грижат за болните лица. Не смеем да направим някакъв ремонт, защото само оттам можем да направим някаква икономия. В дома има два автомобила- микробус, който е на 470 хил. км и в момента е в сервиза за тежък ремонт, за който ще се плати около 3 хил. лв. Другата кола е дарение, но тя е доста стара и постоянно иска ремонт. Този дом без транспорт, без автомобили, просто не може да съществува, защото 130 човека с всякакви проблеми от здравно естество, постоянно имат нужда да бъдат транспортирани при специалисти в Бургас и да се връщат. Предоставили сме микробус от Камено, който и на нас ни трябва, но не можем да оставим хората да ходят пеш. Опитвали сме по няколко европейски програми да потърсим съдействие, но отговорът винаги е , че този дом ще го затворим до 2032 г., тъй като за него пари няма. Дотогава обаче какво ще правим. Проблемите са много и в момента бомбата избухна. Нито те могат да търпят с тези мизерни заплати, нито има пари за издръжка. Ангажиментът е изцяло на държавата, а Общината е един второстепенен разпоредител, който превежда бюджетът и контролира разходите“, каза кметът на Камено Жельо Вардунски.