Кой на кого ще е донор на гласове при балотаж Радев-Герджиков
Като че ли само ДПС има сили да наклони по-силно везните към ректора на СУ, важен за изхода може да е и парламентарният вот
„Алфа рисърч“ във вторник излезе с първо социологическо проучване за нагласите на гражданите за президентския вот. Като отчетливи фаворити, както можеше да се очаква, се очертават сегашният държавен глава Румен Радев и ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков.
Радев е подкрепен от БСП и част от „партиите на протеста“ и взима близо 43% от гласовете, а поддържаният от ГЕРБ Герджиков – около 28.
Избирателната активност за президент се очертава да е над 50%. Никой от кандидатите обаче не взима повече от половината гласове, така че по-вероятно е да има и втори тур.
Изследването на „Алфа Рисърч“ е от периода 4 – 10 октомври. Дотогава все още не бяха ясни всички кандидати за президент.
Тук въпросите са два. Първо, дали Румен Радев в хода на кампанията ще успее да мобилизира още избиратели и да победи още на първи тур.
Вторият е – дали Анастас Герджиков пък не би могъл да сътвори изненадващ обрат и да вземе победата на по-вероятния балотаж.
Кои са резервоарите за допълнителни гласове към тях?
На първо място, това са избирателите на Лозан Панов, зад когото стои „Демократична България“ (ДБ), и на Мустафа Карадайъ, издигнат от ДПС.
За Панов социологията дава 8.2% вот – по-малък от този на ДБ. Председателят на Върховния касационен съд като че ли разочарова с първите си интервюта след обявяването на кандидатурата му. Той изглежда неадекватен на политическата ситуация. Възможно е да загуби и още гласове в кампанията, ако не успее да коригира риториката си. Най-логично е разочарованите да отидат при Румен Радев, считан за противник на статуквото около ГЕРБ и ДПС, какъвто е и Панов.
На втория тур лидерите на ДБ вероятно няма да подкрепят нито Радев, нито Герджиков. При подобни ситуации техните избиратели се разпръскват – или изобщо не гласуват, или гласуват в сравнително равни пропорции за стигналите на втори тур, като така взаимно се елиминират.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ се очаква да получи не повече от 10% от гласовете. Сигурно е, че при балотаж те ще бъдат пренасочени към Анастас Герджиков – това вече бе заявено от представители на партията. ДПС се превърна в остър опонент на Румен Радев през последната година и половина.
„Турските“ гласове са съществен дял, но едва ли ще са достатъчни за победа на Герджиков.
Друг важен играч се очертава да е лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Според социологията той получава 3.9%. Дали Костадинов ще заеме ясна позиция за втория тур, не се знае. Почти сигурно е, обаче, че голямото мнозинство от неговите избиратели ще се насочат към Румен Радев. Това е естествено, тъй като „Възраждане“ имат яростна риторика против досегашната власт около ГЕРБ. Техни структури миналата година участваха в протестите срещу тогавашния премиер Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Освен това Радев не е изгубил напълно имиджа си на русофил, каквито се смята, че са гласуващите за „Възраждане“.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов получава 1.8% според „Алфа Рисърч“. От формацията са категорични, че няма да подкрепят Румен Радев, с когото бяха в непрестанна вражда през настоящия президентски мандат. Симеонов сега влиза в кампанията с остри критики към Радев и с комплименти за Анастас Герджиков. Така че голямата част от гласовете на НФСБ се очаква да се насочат към ректора на СУ.
Волен Сидеров е последният кандидат, когото „хваща“ проучването на „Алфа Рисърч“. Той е с 1.6%. Сидеров през последните дни отправя нападки основно към Радев, като го упреква, че защитава интересите на САЩ и НАТО у нас. Лидерът на „Атака“ обикновено скрито обслужва ДПС, така че не е изключено и той да мобилизира малкото си останали привърженици в подкрепа на Анастас Герджиков.
Друг важен играч може да е още една националистическа партия – ВМРО. Тя издигна за президент доц. Милен Михов. „Алфа Рисърч“ не хвана неговия вот, защото той бе издигнат късно. ВМРО обаче има потенциал за около 2-3%, както показват парламентарните избори тази година.
От партията на Красимир Каракачанов имат намерения да отправят серия от въпроси към конкурентите си за президентския пост, свързани с Истанбулската конвенция, Северна Македония и др. От това щяло да зависи кого евентуално биха подкрепили на втори тур. Едва ли някой обаче ще им обърне толкова сериозно внимание.
От ВМРО нямат ясна представа накъде биха се насочили техните гласове на балотажа. Вероятно е ръководството на партията да не вземе ясна публична позиция по темата. Скрито обаче се очаква те да мобилизират структурите си срещу Румен Радев, който е техен опонент покрай враждата на президента с кабинета „Борисов 3“, в който ВМРО участваха.
От друга страна, сериозна част от избирателите на ВМРО може да са на друго мнение и да подкрепят Радев, който като че ли се доближава много повече до техния националистически натюрел в сравнение с деликатния Анастас Герджиков.
Освен това Герджиков обяви, че няма категорична позиция по отношение на Истанбулската конвенция, докато Радев е по-скоро срещу нея (за разлика обаче от вицето Илияна Йотова).
В крайна сметка електоратът на ВМРО вероятно ще се разпръсне, както този на ДБ, и няма да е с реално значение за изхода на президентските избори.
Съществено влияние върху евентуалния балотаж обаче може да има и резултатът от парламентарния вот, който ще се проведе на 14 ноември, заедно с първия тур на изборите за президент. Той би въздействал на настроенията сред избирателите, част от които се влияят от това "накъде духа вятърът".
Ако ГЕРБ спечели с голяма преднина пред следващата политическа сила, а вотът за „партиите на промяната“ се окаже слаб, на балотажа това може да наклони везните към Герджиков и да се получи изненада.
На този етап обаче по-вероятно изглежда да се повтори картината от последните два парламентарни избора тази година с някои нюанси.
Ключов играч в случая се оказва новопоявилата се формация на Кирил Петков и Асен Василев „Продължаваме промяната“. Ако тя задържи инерцията и не пострада с компромати по време на кампанията, ще помогне и на Румен Радев, когото подкрепя, да победи. Ако обаче новата политическа сила се провали, може да повлече и Радев към бездната.
Ами тогава - никакъв балотаж. Ще ви издухам с 800 още на първи тур
Мислете с празните си кратуни стига сте избирали едни и същи 32години!
За това и етническите партии са забранени от конституцията!
Член 11
Алинея 4!