113 години след обявяването на независимостта оставаме зависими
Днешните политици трябва да разберат, че успеха на тази акция се дължи на обществения консенсус, каза проф. Петко Петков
България чества днес 113 години независимост. Независими държави обаче не е нямало нито тогава, нито днес, твърди историкът проф. Петко Петков от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
„Това е денят, в който е обявена независимостта от Османската империя. Тази цел имат и възрожденците, но тя не е постигната с освобождаването, защото е васално княжество на султана. Фактически България е независима много преди 1908 г. и води такава политика, но формално остава тази тежест и с отхвърлянето й на този ден страната ни се нарежда с всички други независими държави наравно в международно-правен смисъл“, каза професорът пред Нова телевизия.
„Истинската независимост на държавите се измерва тогава с военна сила и икономика. България на 23 септември нито е по-силна военно, нито икономически, а след войните, които води като независима страна, е още по-слаба“, добави той.
„Независими държави е нямало нито тогава, нито днес. Хубаво е тези, които са на кормилото в нашата страна, да знаят от кого и защо сме зависими и да има една постоянна пътека, която да се следва, а то става най-добре, когато има зад това силна народна упора, т.е. се изпълнява обществена задача“, заяви историкът от Велико Търново.
„Днешните политици трябва да разберат, че успеха на онази опасна и рискована акция на Александър Малинов, на правителството му и на царя се дължи на обществения консенсус по този въпрос. Ако днес имаме такива цели и задачи, които носят такъв обществен консенсус, то не виждам как правителството да не може да ги следва“, каза още той.