Безплатни лекарства за болни от COVID-19, пращат в болница при падане на кислорода в кръвта под 85
Центровете за амбулаторно лечение дават и пулсоксиметри
Безплатни са вече лекарствата за болни от COVID, които се лекуват в домашни условия. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) плаща три групи медикаменти - антибиотици, кортикостероиди и лекарства, които влияят на кръвосъсирването. Посочено е обаче, че лекарствата срещу този вирус ще са без пари само по време на обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка, пише вестник Труд.
В бр. 75 на Държавен вестник вече излезе решение на НЗОК за включване и на болните от COVID-19 в списъка със заболявания, за които касата плаща напълно или частично лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни.
Всички болни на домашно лечение с COVID-19 ще получават и пулсов оксиметър, за да могат да мерят нивото на кислород в кръвта.
Амбулаторното лечение на по-леките случаи на коронавирус ще се осъществява само в специално разкритите COVID-зони на поликлиники и медицински центрове, които към момента са само 50 на територията на цялата страна. По разчети на здравното министерство те трябва да са 150.
Процедурата, одобрена от Надзорния съвет на НЗОК, предвижда лекарите-специалисти от медицинските центрове в извънболничната помощ да извършват до 2 прегледа на пациентите. Това ще става в период от 10 календарни дни от датата на доказване на заболяването.
При необходимост и по преценка на лекуващия лекар на пациентите ще се назначават образни и лабораторни изследвания, които ще са безплатни. Също по преценка на лекаря ще могат да се назначават и различни медикаменти.
Всички новоразкрити COVID зони могат да получат безвъзмездно апаратура на стойност до 50 хиляди лева, включваща подвижен рентгенов апарат, апарат за лабораторна диагностика, ЕКГ и др. Вече започна изпращането на пулсоксиметри към всички COVID центрове. Всеки ще получи между 30 и 40 пулсоксиметъра, които ще бъдат предоставяни на пациентите, чието лечение се провежда амбулаторно. Болните сами ще си измерват кислородната сатурация и ако тя слезе под определени нива, ще бъдат хоспитализирани. Според медици, към които „Труд” се обърна за мнение критичната сатурация, която налага влизане в болница е под 85.
За първи път НЗОК финансира лечението на остро заболяване, съобщи служебният здравен министър Стойчо Кацаров. Досега касата плащаше само домашно лечение на хронични заболявания. Преди дни бяха отпуснати 25 млн. лв. допълнително на НЗОК за лекарства, като голяма част от тях ще се използват за лечение на болни от COVID. Очаква се до седмица-две да настъпи пикът на четвъртата вълна на заболяването.