Какво ги чака талибаните или кои са петте главни предизвикателства
Жените в градовете остават нащрек, голяма част затворени по домовете си, като знак за силно недоверие
Талибаните спечелиха войната в Афганистан, но сега трябва да управляват. Ислямисткото движение ще трябва да се докаже в една от най-бедните страни в света, дипломатически изолирана и излизаща обезкървена от над четири десетилетия война.
Кои са петте главни предизвикателства, пред които ще се изправи новият афганистански режим.
Сред градското и образованото население битува широко разпространено подозрение относно талибаните, и то с основание.
Мнозина афганистанци още помнят периода 1996-2001 г., когато ислямисткото движение беше на власт и прилагаше изключително строг прочит на шериата - ислямското право. Жените вече нямаха право да работят, а девическите училища бяха затворени. Политическите противници бяха екзекутирани, а етническите малцинства - преследвани.
Двадесет години по-късно, талибаните уверяват, че възнамеряват да водят различна политика, включително по отношение на правата на жените.
Те обещаха също да сформират представително правителство. Установени са контакти по-специално с бившия президент Хамид Карзай. Те изпратиха също представители, които да разговарят с преобладаващо шиитското малцинство на хазарейците, преследвано от талибаните през 90-те години на миналия век.
Жените в градовете остават нащрек, голяма част затворени по домовете си, като знак за силно недоверие.
В долината Панджшер, североизточно от Кабул, има истинска съпротива, организирана най-вече около Ахмад Масуд, син на полевия командир Ахмад Шах Масуд, убит през 2001 г. от Ал Каида.
Афганистан е една от най-бедните държави в света. След падането на талибанския режим, свален от власт през 2001 г., имаше наплив на чуждестранна помощ. През 2020 г. международната помощ представляваше над 40 процента от БВП.
Настоящите приходи на талибаните, които са главно от престъпна дейност, се оценяват от ООН на между 300 милиона и над 1,5 милиарда долара годишно. Финансова благодат, която е като капка вода в сравнение с настоящите нужди на Афганистан, според експерти. В този контекст ООН предупреди за „хуманитарна катастрофа“, която ще засегне с пълна сила афганистанците през зимата.
Превод БТА, със съкращения от вестник Труд