За изминалата учебна година: 53 287 семейства получили COVID помощ за онлайн уроците
Образователният министър: Стартираме присъствено, където е възможно
53 287 семейства за получили COVID помощ, защото са ползвали неплатен отпуск, за да се грижат за децата си при затварянето на забавачките и школата през изминалата учебна година. Това съобщиха за „Монитор“ от социалното министерство.
За периода 1-и септември – 27-и август на родителите, които са учили онлайн с децата или са били под карантина с тях, са изплатени 75,6 млн. лв, става ясно още от данните. Размерът на помощта за един месец е 650 лв. за семейства с 1 дете и 975 лв. за семейства с 2 и повече деца.
Мярката има подоходен критерий, който се равнява на 150% от минималната заплата Това означава, че семейство с едно дете трябва да има доход до 2925 лв., а с две и повече – до 3900 лв. За тази година от държавната хазна са помощи при онлайн обучението е е заложен бюджет от 73 млн. лв.
С актуализацията на бюджета се предвижда отпускането на допълнителни 30 млн. лв., допълват от МТСП. В същото време служебният образователен министър проф. Николай Денков е категоричен , че навсякъде, където е възможно, учебната година ще стартира присъствено.
„Гарантирали сме го за първи клас. Ако е много тежка ситуацията, поне в двора да се съберат и да се видят. Ако е възможно, ще го направим и за останалите ученици“, обясни той. Проф. Денков припомни, че при неблагоприятен сценарий и превключване към онлайн обучение 50% от учениците ще могат да бъдат в клас, а първи от дистанция ще учат 11-и и 12-и клас.
Междувременно от групата „Да запазим училището като средище за децата“ днес (31-август) организират протест пред здравно министерството на здравеопазването, защото не желаят да се допуска трета поредна учебна година онлайн обучение.
„Ние настояваме децата да ходят на училище и да се направи всичко възможност за това. Нека децата са последните, които ще бъдат затваряни, ако се въвеждат нови мерки и ограничения“, обясни Магдалена Абаджиева, която е представител на групата. Тя допълни, че ако не бъде осигурено присъствено обучение, са готови на протести, докато това не се случи.
„Ще излезем на улиците и площадите нашето желание и от името на много деца, които не могат да го направят. Включително и в други градове на страната“, категорична е Абаджиева. Тя допълни, че отворено им писмо е подписано от над 8 000 души, които подкрепят присъственото обучение в училищата. Абаджиева обясни, че в отворено писмо са обобщили най-ярките мотиви, които са довели групата до предприемането на протестни действия
. „На първо място са вредите, които причинява онлайн обучението върху психическото здраве на децата. Продължителната изолация води до депресивни състояния и повишена агресия, апатия. Децата не могат да изградят отношения помежду си и да се сприятелят, което за тях е изключително важно. Те се чувстват самотни и изолирани не могат да изградят добродетели“, каза Абаджиева.
Ограничаването на художественото мислене на децата и тяхното въображение по време на общуването помежду им също е проблем според обединението. Онлайн не могат да се провеждат и часове по изобразително, музика, физкултура, което ангажира и родителите в търсене на възможности как да догонят изоставянето на децата си. Освен това, родителите се ангажират да помагат на децата с по време на онлайн обучението.
„Това е непрекъснато качване на материали, качване на домашни, набиране на домашни работи. Аз като родител трябваше непрекъснато да помагам на децата си, да изпращам контролните им. Това е трудно, а освен това трябва и да работим. Не всеки може да отдели това време“, обясни Абаджиева.