Близо една пета от българите не си мият зъбите
19% от българите не си мият зъбите и не ходят на зъболекар. Това показва анонимно допитване, проведена след потребителите на здравният портал Hospital.bg. В анкетата, осъществено от първата виртуална болница у нас, са взели участие 1280 българи.
Данните от допитването показват още, че повечето хора разчитат само на пастата за зъби, за да поддържат устната си хигиена - малко над 57% от включилите се в анкетата подбират внимателно четката и пастата си за зъби. Под 8% са онези, които ходят редовно на профилактични прегледи и се съветват със стоматолога си, как да поддържат зъбите си здрави и бели. Тревожен е факта, че малко над 15% от гласувалите разчитат дъвките да почистят остатъците от храна между зъбите им.
“Трябва да се знае нещо много важно. Дъвките са само допълнително средство за понижаване на Рh-то в устата, намаляване патогенността на зъбната плака, освежаване на дъх и т.н. Но никоя дъвка, независимо от рекламите, не може да отмени използването на четка и паста за зъби“, обяснява д-р Али Хаджийски от столичната стоматологична клиника „Медстом“.
Данните от анкетата в Hospital.bg донякъде се препокриват и от проучването на GfK България поръчано от GlaxoSmithKline CH през 2008 година. „Резултатите, които тогава получихме са тревожни. На въпроса „Колко често си сменяте четката за зъби?” близо 11% от населението на България, на възраст над 15 години отговарят, че не използват четка, а 19.1% сменят четката си много рядко - над шест месеца, като се има предвид, че зъболекарите препоръчват това да става на 1 месец. Изводите от анкетата се потвърждават и от пазарните данни, с които разполагаме, а именно че използването на четка за зъби на глава от населението е 0.7 броя, което е показателно за недобрата орална хигиена на българина“, коментира Емел Пентова, регионален бранд мениджър за Балканите на GlaxoSmithKline Consumer Healthcare. По думите и проблем с оралната хигиена имат над 3 милиона души.
Основната препоръка на специалистите в тази област е да се посещава редовно стоматолог, защото той е човекът, който най-точно може да определи състоянието и да препоръча най-доброто поведение в поддържането на добра орална хигиена.