Предлагат единни мерки за борба с мигрантския поток в Бургаско
Ежедневно между 100 и 200 мигранти биват недопускани от граничните полицаи на територията на страната, те са предимно от Афганистан
По инициатива на областния управител проф. Мария Нейкова в сградата на Областна администрация Бургас се проведе работна среща, на която се обсъдиха конкретни мерки и предложения за справяне с мигрантския натиск по границата, които включват осигуряване на високопроходими автомобили, изграждане на пътна инфраструктура, осигуряване на високоскоростен интернет и не на последно място увеличение на щата. На срещата присъстваха ръководителите на гранична полиция Бургас, Елхово, Малко Търново, както и кметът на Община Малко Търново Илиян Янчев.
Общо 235,613 км. е цялото възпрепятстващо гранично съоръжение, като 127 км. е в управление на областния управител на област Бургас, от които 104 км. са към гранична полиция Малко Търново.
„Възпрепятстващото гранично съоръжение в частта, която е в управление на областния управител на Бургас, все още пробиви и липсващи части, но е налице друг голям проблем, а именно растителността, която деформира оградата и е само въпрос на време да бъде сериозно компрометирана“, заяви проф. Нейкова. Общо 88 км. трябва да се почистят от храсти и дървета, предимно акация, които са превзели оградата, както от южната, така и от северната част на съоръжението, поради неосигуряването на необходимите средства в началото на тази календарна година. „След почистването и с цел предотвратяване на последващо израстване на растителността трябва да се третира с химичен препарат, което трайно ще реши този проблем“, предложи комисар Васил Попов от гранична полиция Малко Търново.
Комисар Иван Стоянов от гранична полиция Елхово заяви, че има засилен мигрантски натиск като ежедневно между 100 и 200 мигранти биват недопускани от граничните полицаи на територията на страната. Те са предимно от Афганистан и по-малко от Сирия, Ирак и др. „Прогнозата е за увеличаване на този натиск и именно заради това трябва да предприемем изпреварващи мерки за недопускане задълбочаването на този проблем“, каза областният управител проф. Мария Нейкова.
На срещата стана ясно още, че пътната инфраструктура и подходите към съоръжението са в лошо състояние, което води задължително до бързата амортизация на автомобилите, пригодени за охраняване на границата.
С резултатите от проведената днес среща ще бъде изготвено мотивирано предложение за осигуряване на средства в размер на 1 млн. и 200 хил. лв., които ще обезпечат възстановяването, почистването и поддръжката на възпрепятстващото съоръжение, както и осигуряване на оборудване и технически средства за нормални условия на работа на екипите на гранична полиция, които работят на терен.
Следващата седмица предстои среща между областните управители на Бургас, Ямбол и Хасково с оглед предприемане на по-сериозни мерки за противодействие на мигрантския натиск.
Цялата гора ври ,липсват кучета цяла нощ гониме групи и не можем да ги намери ме.Вече не се издържа,камери те никои наги поддържа, оградата е нарязана.
Оевидно биват връщани обратно в турско, но турците как реагират на това?
Да не би на следващият ден същите 100-200 човека пак наново да правят опит да влязат у нас и пак биват "недопускани" ?!
И така да броим едни и същи групи ?!
Граничарите знаят как поддържаха кльона , защо чак сега се сетихте за растителността?
Питайте ръководството на Гранична полиция, Иван Стоянов няма никаква вина за това състояние на оградата!