Водещ специалист в костните аномалии преглежда в Бургас през септември
Прегледите се извършват след запазване на час на тел. 056/ 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com, кабинет ОРТОПЕДИЯ
След дълго отсъствие, едно от най-големите имена в българската ортопедия и травматология- проф. д-р Любен Стоков отново ще преглежда в Бургас! Новата дата, на която водещия ортопед ще приема пациенти в университетска болница „Дева Мария“ е 10 септември. Прегледите се извършват след запазване на час на тел. 056/ 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com, кабинет ОРТОПЕДИЯ.
Проф. д-р Стоков е от предпочитаните специалисти в България, що се касае до туморни образувания на костите. Той участва в едни от най-знаковите ортопедични операции у нас, а името му се среща в 165 научни трудове и доклади тук и в чужбина. Злокачествените заболявания на двигателния апарат не са сред често срещаните онкологични заболявания. За съжаление, ракът на костите е много коварен и почти безсимптомен и при появили се съмнения непременно трябва да се потърси специалист в областта.
Наред с изключително сложната онко-ортопедия, която проф. д-р Стоков практикува, той се интересува и от дегенеративни заболявания на гръбначния стълб и ставите, има огромен опит във вродените и придобити заболявания на гръбначния стълб при децата (гръбначни изкривявания и деформации на предната гръдна стена-обущарски и птичи гръден кош, горни и долни крайници). Все по-често при него пристигат деца със сколиоза- деформация на гръбначния стълб, която е свързана с ротация на гръбначните тела. Важните симптоми, за които родителите трябва да следят, са неравни рамене, наклонена глава, двете половини на тялото не са изравнени. Статистиката сочи, че 1 на всеки 20 деца в някакъв период от живота си ще развие сколиоза. Най-често заболяването се развива между 9 и 14 години, когато децата растат и се развиват с доста бързи темпове.
При възрастни пациенти известният ортопед обхваща всякаква посттравматична и денегеративна патология на костите-коксартроза, гонартроза и омартроза, и ставите, като в това число влизат всякакви травматични състояния и последствията от тях -след неуспешно консервативно лечение.
„Дегенеративните заболявания като спондилоартроза, коксартроза, гонартроза, омартроза и др. се развиват бавно и постепенно, прогресират с възрастта. В зависимост от симптомите и стадия на заболяванията се провеждат първоначално консервативно лечение-с медикаменти, физиотерапевтично, рехабилитационно, но само тогава когато пациентът е потърсил компетентна помощ.“ разказва проф. Стоков.
Често хората неглижират оплакванията или провеждат самолечение, което понякога води до негативни последици. Именно затова неговият съвет е, да търсят консултация първо при личния си лекар и после при съответния специалист. Дамите особено трябва да внимават след менопаузата, когато трябва да бъдат проследявани за развитие на остеопороза и ако имат такава, да бъдат лекувани медикаментозно. Целта на това лечение е да се профилактират възможните усложнения, свързани със счупване телата на прешлените, което води до тежки деформации в съответната област и силни болки. В тези случаи, особено при своевременен контакт със специалист- ортопед по гръбначна хирургия се извършват минимално инвазивни оперативни процедури, свързани с укрепването и по възможност възстановяването на деформираните прешлени. По отношение на пациентите, при които се налага подмяна на ставата, моят съвет е да не се чака прекалено дълго, тъй като настъпват необратими костни изменения в съответната става и възникват сериозни проблеми, водещи до нарушена походка, изискваща помощни средства.