Американци: "Атомната бомба над Хирошима донесе мир"
В САЩ и днес има много хора, които смятат, че е било правилно да се хвърлят атомни бомби над Япония. Преди точно 76 години в Хирошима загинаха над 140 000 души.
„Използвахме бомбата срещу онези, които ни нападнаха без предупреждение в Пърл Харбър", заявява американският президент Хари Труман непосредствено след първата в света атака с атомна бомба, извършена на Хирошима.
Тонът на това изявление предопределя и начина, по който в САЩ и до днес говорят за станалото на 6 август 1945 година. А решаващото изречение в изявлението на Труман гласи: „Бомбата съкрати Втората световна война, спасявайки по този начин живота на хиляди млади американци“, пише dw.com.
Изследване на „Галъп“ сочи, че през 1945 година 85% от американците са споделяли същото мнение. А и днес само една трета казват, че не е трябвало да се хвърля атомна бомба. Повече от половината американци обаче смятат, че извършеното е било правилно.
Благодарствени писма до пилотите
Пол Тибетс, починалият междувременно пилот на стратегическия бомбардировач, с който е пренесена бомбата до Хирошима, одобрява действието дълги години, след като то е извършено: „Бомбата направи това, което трябваше – донесе мир на света".
И днес този черно-бял кадър кара хората да настръхват: голо плачещо момиченце бяга от напалмовата атака във Виетнам през юни 1972. Как тази фотография промени живота на Ким Фук? ДВ разговаря с "момичето от снимката".
Той разказва и за благодарствените писма, които е получил след войната, както от САЩ, така и от чужбина. Съдържанието на всички тези писма било сходно: „Благодаря ти, че ми спаси живота“.
Американската общественост и до днес възприема като резонен аргумента на Труман, че е било нужно да се избегне американска сухопътна акция в Япония, която би отнела живота на хиляди хора Това казва католическият пастор и историк Уилсън Мискембъл.
„Мнозина от поколението, воювало през Втората световна война, са твърдо убедени в това", отбелязва историкът Джереми Кини. Той развежда посетителите из бомбардировача „Енола Гей“, който е изложен в музея за въздухоплаване и аеронавтика „Смитсониън“ във Вашингтон, и добре познава реакциите на посетителите.
Мненията се менят
Последните социологически проучвания обаче сочат, че мненията се менят. Едва половината от по-младите американци на възраст между 18 и 29 години смятат, че бомбардирането на Хирошима и Нагасаки е било правилно. В същото време това мнение се споделя от над 70% от американците над 65-годишна възраст.
Това е истината, а ако ви пука за жертвите просто прочетете как и от кого е започнала.