Новата „швейцарска“ болница в Бургас
Имаме амбицията и ще превърнем образцовата „Сърце и Мозък“ в Бургас в национален и европейски център на водещи медицински научни и практически достижения, категоричен е проф. д-р Николай Димитров
Проф. д-р Николай Димитров, д.м.н. е началник на Клиниката по кардиология на МБАЛ „Сърце и Мозък“ гр. Бургас и гр. Плевен. Завършва Медицинския университет в София през 1986 г., а след това неговият научен интерес и талант го отвеждат на двегодишна изследователска специализация в Съединените щати. Специализацията си по инвазивна кардиология прави в Швейцария. В България започва като асистент в УМБАЛ „Света Екатерина“ и става доцент по кардиология. В различни периоди ръководи клиниката по кардиология в Правителствена болница и е директор на Националната кардиологична болница. Национален консултант по кардиология 2010-2012 г. Доктор на науките. Проф. Димитров има придобити специалности по вътрешни болести, кардиология и инвазивна кардиология. Постигнал е патент в областта на инвазивната кардиология при сътрудничеството си с Медицинския университет в Кьолн, Германия. Самостоятелно получава втори и трети патент в същата област. През 2000 г. защитава първата си дисертация върху нестабилна стенокардия, на база на която през 2002 г. придобива академична длъжност доцент. От 2020 г. е професор.
- Защо хората наричат „Сърце и Мозък“ Бургас „швейцарската болница“? Как си го обяснявате, откъде идва?
- Да, и аз го чух от мои пациенти в Бургас тези дни. Разбрах и за няколко версии на произхода на това ласкаво и заслужено нарицателно. Швейцария е символ на благоденствието и високото качество на живот. Бургас е ‚градът на благоденствието‘ и новата модерна „Сърце и Мозък“ идва, за да издигне специално здравния статус и качеството на живот в града и Югоизточна България, където живеят хора от цяла Европа. Може би и защото главният архитект на новия клиничен комплекс е от Швейцария, родена в Бургас. Сигурно знаете – и моята кариера е свързана с Швейцария. Вчера, в неделя, Швейцарската конфедерация имаше национален празник. По този повод се чух с много колеги и приятели, които са готови да посетят новата болница, да консултират нашите лекари и млади специализанти и да споделят световен опит. Имаме общи планове и за международни научни и научно- изследователски мероприятия и проекти в Бургас и Южното Черноморие. Не е важно точно как това по-скоро мечтателно засега име – швейцарската болница - се появи, важното е, че ние имаме амбицията и ще превърнем образцовата „Сърце и Мозък“ в Бургас в национален и европейски център на водещи медицински научни и практически достижения. В него ще работят доказани лекари от цяла България рамо до рамо с лекари от Цюрих, Берн и Женева, Мюнхен, Милано, Прага и Париж във всички 12 основни клинични специалности. Това е важно и възхитително, а не толкова впечатляващият външния вид на ‚двореца на здравето и живота‘, какъвто нито строителите, нито чиновниците са виждали на Балканите.
-Каква е ролята на вашия институт?
-Българският Кардиологичен Институт е научноизследователският център на „Сърце и Мозък“. Понеже сега се ръководи от млад и талантлив български професор и има дългогодишно сътрудничество и обмен със световния лидер в областта на кардиологията, кардиохирургията и трансплантацията на сърце и бял дроб „Кливлънд Клиник“ от Съединените щати, планираме обучение на български лекари в Бургас от американски светила. Не бъдете изненадани, ако след време заслужено започнат да ни наричат също „американската“ болница (смее се)!
- Хората и здравната общественост ви чакат с голямо нетърпение, кога ще започнете работа в новата модерна и високотехнологично оборудвана сграда?
- Зависи от документални и технически процедури, но със сигурност преди средата на октомври. Върви цялостна подготовка, без да отслабваме графика за операциите, животоспасяващата помощ и поддържащата грижа за нашите хиляди пациенти на ‚Сърце и Мозък‘ Бургас в сегашните скромни пространства. Ковид пандемията отложи вредоносно, подчертавам, диагностиката и лечението на редица хронични и даже остри състояния и се наложи да наваксваме. Повечето от нашите пациенти са ваксинирани и вече сериозно са се заели с контрола и лечението на техните хронични и придружаващи заболявания. Разбрах, че новото правителство правилно се е насочило да обособи Ковид-болници, за да не въвежда ограничения на плановите операции при следващата есенна вълна.
- Какви специалности и водещи специалисти ще осигурите в новата „Сърце и Мозък“ Бургас?
- Освен че ще разширим дейността си, ще можем да помогнем на повече пациенти, показани за традиционно напредналата ни експертиза в кардиохирургията, инвазивната кардиология, съдовата хирургия, неврохирургията и неврологията. Очакваме мощно развитие и издигане на европейско ниво на ортопедията и травматологията, коремната и гръдната хирургия, урологията, гастроентерологията и образната диагностика. Пациентите на „Сърце и Мозък“ Плевен имат достъп до модерни технологии и получават комплексно лечение от лекарски екипи от различни специалности.
- Какво ще получат пациентите в Бургас?
- Гордеем се, че благодарение на „Сърце и Мозък“ пациентите в Югоизточна България вече две години имат достъп до кардиохирургично лечение от най-висок европейски клас. Новата уникална болница ще даде възможност на нашите специалисти да приложат мултидисциплинарен подход при намирането на оптималното лечение за пациенти, страдащи от различни хронични и остри заболявания, особено такива с множество заболявания. Така, в сътрудничество с водещи световни университетски болници и разбира се с натрупания опит в „Сърце и Мозък“ в Плевен, ще спасим още много животи. Единствената разлика е, че в Бургас няма да разполагаме с уникалния за Балканите и Източна Европа Гама Нож за отстраняване по безкръвен път на тумори в мозъка, с който известният екип на д-р Лазаров вече година работи в Плевен. Резултатите и огромната полза за пациенти от цялата страна и от чужбина са широко признати. Това е национално достижение с уникален принос, което е достъпно за всички в спешен и планов ред, а и спира ‚носеното‘ на много спестени семейни пари в чужбина.
- Как ще става записването за прегледи в новата болница?
- Точно както и досега. За здравноосигурените лица – чрез направление от личния лекар (GP-то), чрез СБАЛК Ямбол, СБАЛК Мадара, Шумен и СБАЛК Варна или директно на тел.: 056 703003. Ако здравното състояние на всеки отделен пациент позволява, записването за преглед през октомври може да бъде планирано още днес. Но, обръщам внимание, че лекуващият лекар преценява това на база на симптомите и резултата от проведените изследвания. За всички специалисти и общопрактикуващи лекари ще организирам семинари със светила от София, Прага и Париж, за да подобрим диагностиката при своевременното рефериране във всички специалности. Вече рутинно работим и с онлайн консултации с водещи световни специалисти по документи и/или за второ мнение. За целта можете да изпращате запитвания и на [email protected]. Традиционните дни на отворените врати и безплатните консултации също ще бъдат част от нашата работата, защото именно напредналите знания и постоянната грижа за пациента ни отличават от всички останали!
- Ще имате ли Ковид отделение в новата модерна болница, за да посрещнем вълната през есента по-подготвени?
- Вече имаме опит със „Сърце и Мозък“ в Плевен, където светкавично преди втората вълна миналата година изградихме и оборудвахме най-модерната и успешна Ковид реанимация в България и най-голямата в Северна България. Върнахме към живот стотици инфектирани пациенти в тежко състояние. Лекувахме успешно Ковид-пациенти и в Бургас, въпреки малкия брой легла понастоящем и ограничената възможност за прием на пациенти с неотложна нужда от животоспасяваща помощ, каквато е кардиохирургичната. УМБАЛ Бургас се справи трудно и по-скоро успешно с вълната, а сега ще освободим много подходящ сектор за тази цел, ако ръководството така реши. Ясно казано, разбира се, имаме готовност да лекуваме Ковид в новата болница, ако министърът на здравеопазването издаде нарочна заповед, но нашата голяма сила е в лечението на тежки хронични и остри животозастрашаващи състояния, а сега най-вече пост-Ковид синдрома, т. нар. „дълга опашка“ на Ковид. Това са различни персистиращи състояния и увреждания при пациенти, преболедували коварната инфекция. Тези увреждания в малките съдове на мозъка, сърцето и цялото тяло са наша специалност и вече имаме много постижения именно в диагностиката и продължаващото им лечение. С много над 100 милиона преболедували в света и преосмислянето в Израел на успеха в превенцията пред лицето на по-заразния Делта вариант, това става първостепенна задача с многогодишен ползотворен социален ефект за всички семейства в България и Балканите.
- Ще има ли наистина нова тежка вълна?
- През есента и зимата очакваме поредна, не непременно тежка, вълна на Ковид. Обособяването на Ковид болници е важно и рационално решение, особено ако процеса на отшумяване на инфекцията се забави. Добрата предварителна подготовка през септември и октомври, вкл. обсъжданото повишаване на цените на много клинични пътеки ще намали въздействието на пандемията върху живота на всички. Важно е, че фокусът на европейското болнично здравеопазване е вече обратно насочен върху големите причинители на смърт – сърдечносъдовите, онкологичните и респираторните заболявания. Не трябва и не може да се повторят грешките със спирането на плановите операции за дълги периоди или дори затварянето на цели болници. Ние всички сме ваксинирани и ваксинацията на населението трябва мощно да продължи, за да се върнем пълноценно към добре организирана творческа работа в полза на живота и здравето на хората. В този контекст „швейцарската“ или „американската“ (пак се смее) супер модерната ‚Сърце и Мозък‘ Бургас със сигурност ще издигне здравния статус на населението в града, областта и региона на най-високо европейско ниво и като водеща научно-изследователски ориентирана болница ще подготви много висококвалифицирани млади лекари, медицински сестри и професионалисти по здравни грижи. Много се радвам, че най-накрая и Бургас получава болницата, която заслужава.