Д-р Марян Димоски, УНГ: Вода в ухото? Няма такова нещо!
В случай на заглъхване след плаж или баня, посетете УНГ специалист за промивка
На всеки поне веднъж в живота му се е случвало да получи заглъхване на ушите след плаж или баня. В такива случаи най-често си казваме, че в ушите ни е влязла вода. Възможно ли е това, обаче? Оказва се, че не е, а водата в ухото е една от големите заблуди.
„През лятото десетки пациенти преминават през кабинета по УНГ в медицински център „Света София“ с оплакване, че им е влязла вода в ухото. Точно това е изречението- пациентът идва и казва: „Докторе, влезе ми вода в ухото.“ А такова понятие няма. След външния слухов канал се намира тъпанчевата мембрана която затваря херметично тъпанчевата кухина(средното ухо).
Връзката на средното ухо с околната среда е единствено през евстахиевата търба , а оттам няма как да влезне вода. В други случаи при продължителна инфекция на горни дихателни пътища, през евстахиевата търба инфекцията може да премине в средното ухо (среден отит), който може да бъде катарален, серозен или гноен и изисква сериозно внимание и правилно лечение. Но да се върнем на водата и ухото.
Обикновено във външния слухов канал има ушна кал, която набъбва в досег с вода и води до заглъхване на ухото и влошен слух. В такива случаи се прави промивка, за да се почистят ушите. Промивката на ушния канал представлява рутинна лечебна процедура, чрез която се отстранява натрупаната във външния слухов проход ушна кал (церумен) или се изваждат попаднали в ухото чужди тела.“ обяснява УНГ специалиста д-р Марян Димоски.
Заглъхването не е единственият проблем, който можем да си доведем, в случай, че „ни е влязла вода в ухото“. Създадената влажна среда води до развитие на бактерии, а самолекуването с памучни тампони или клечки за уши нарушава външния слой на ушния канал и може да отключи отит.
Възпаленията на ушите могат да бъдат предизвикани и от недостатъчен контрол на качеството на водата, в която се къпем- т.е. тя да е с повишени нива на бактерии. Други предпоставки за възпаление на ушите са тесния ушен канал (при децата-външния канал все още не е оформен и лесно задържа вода), агресивното почистване с памучни тампони или други предмети, употребата на слушалки или слухов апарат.
При определени условия като диабет, алергии, гъбични инфекции, лечението на възпалението може да се окаже трудно. Често пациентите решават сами да се справят с проблема и използват клечки за уши, с които натикват ушната кал в близост до тъпанчевата мембрана и тогава нуждата от специалист става задължителна.
Д-р Марян Димоски съветва използването на памучни тампои за почистване на ушната кал да се избягва, тъй като колкото повече се използват, толкова повече се стимулира образуването на ушна кал. При агресивно използване може да се нарани канала и това да доведе до инфекция и поява на болка.
„В резюме искам да подчертая дебело, че „водата в ухото“ може да се окаже сериозен проблем и затова е добре пациентите да не подценяват симптомите и да търсят помощ от специалист още с тяхната проява.“ апелира д-р Димоски.
В случай, че имате нужда от УНГ специалист, можете да намерите д-р Марян Димоски всеки делничен ден в медицински център „Света София”. Прегледите са с направление по НЗОК, а час може да бъде запазен на тел. 056 845083 или онлайн на www.saintsofia.com