Върнаха двореца "Врана" на царя
Решението може да бъде обжалвано пред ВКС
Българската държава няма никакви основания да претендира за собственост на резиденция „Врана“ и парка около нея, реши Софийският апелативен съд. С решението с дата 27 юли съставът с председател Иво Дачев отменя по-ранния акт на Софийския градски съд, който определи Министерството на регионалното развитие и благоустройството за собственик на имотите.
В мотивите подробно се анализира моделът на собственост преди отмяната на монархията у нас, както и процесите през следващите десетилетия. На този фон „Врана“ не е сред обектите, които са изключителна държавна собственост, не са предоставени на ведомство, нямат национално значение и не са публична държавна собственост с чел последващо уреждане на отношенията, предаде БТВ.
„Актът, с който тези имоти са били отнети през 1947 г., към настоящия момент е обявен за противоконституционен, а с оглед неговото правно естество и за невалиден, поради което според общите принципи на вещното право не може да легитимира държавата като собственик на имуществото, което е придобила въз основа на този акт“, пише съдебният състав.
Посочва се още, че при подобна хипотеза се възстановява предишното правно положение и няма нужда от нов закон, който да даде резиденцията на бившия монарх. Съдът отсъжда още държавата да плати общо близо 160 000 лв. на Симеон Сакскобургготски и семейството му заради направените съдебни разноски. Решението може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.