Село Сърнево – кой и защо толкова много мрази двама братя благодетели
Реваншизмът и злобата тук май са повече, отколкото е цялото население, при това са все възрастни хора
В края на миналата седмица Флагман публикува статия за благородното дело на двама братя от карнобатското село Сърнево, които тази пролет поставили беседка в изоставения и буренясал някогашен парк в родното им място.
Целта – да направят нещо хубаво за останалите там стотина жители, повечето от които възрастни хора, за техните деца и внуци, прибращи се по празниците, за ловната дружинка и като цяло, защото облагородената част от превърналия се с годините в лунен пейзаж соцпарк просто радва окото.
Както вече разбрахте, доброто дело на Радостин и Александър Христови е атакувано с подписка до РДНСК и Община Карнобат с имената на 31 човека – да се установи дали е законен строителният обект, изсечени ли са ценни дървета и декоративни храсти, каква собственост представлява земята.
Проверката, разпоредена от държавния контролен орган показва, че нарушение в процедурата по реализацията на дървената постройка няма. Това бе и причината Радостин Христов, който е и общински съветник в местня парламент на Карнобат, да ни покани на място, за да изрази своята обида, квалифицирайки я като подмолна атака срещу бизнеса и срещу семейството му, подета от няколко души – ръководството на ЗПК „Нива”- Сърнево.
Заснехме видеорепортаж, за да се покажат всички гледни точки. В сигнала до РДНСК е намесено и името на кметския наместник в Сърнево – Гергана Кирова, за която е „донесено”, че си вкарала вода в двора на къщата от резервен водоизточник за питейна вода, захранващ населението в случай на нужда.
Подлата интрига с подарената беседка на карнобатското село Сърнево
От същия каптаж, отстоящ на около 400 м от парка, е докарана свободно течащата вода в чешмата на беседката, а кметицата живее отсреща. Показана ни бе от Радостин Христов тръбата, преминаваща през улицата от оградата на кмета – към беседката, която обаче няма нищо общо с водата и е за друга комуникация към подобрения район на парка – за нисковолтов ток и интернет.
„Представят се неистини, а аз искам само спокойствие за хората тук, помагам им както мога”, заяви накратко Кирова.
Първите имена в протестната подписка са все от ръководството на ЗПК”Нива”-Сърнево, а главен организатор за събирането на подписите чрез ходене по къщите, е Невена Стоянова от Контролния съвет на земеделското сдружение. Попитаните от нас протестиращи в сигнала хора защо не искат беседката, отговарят, че са се подписали за решаване на проблем с водата, а не срещу хубавата придобивка.
„Баща ми Христо, аз и брат ми Александър сме членове на ЗПК „Нива”-Сърнево, превърнахме се във врагове, след като преди няколко години открито поискахме да се види как се стопанисва собствеността, как и дали се разпределят дивиденти, има ли възможност за вдигане на уставния капитал и за по-добро развитие, но срещнахме съпротива от същото това ядро, което стои начело в сигнала срещу нас. Опитаха чрез съдебни хватки да изключат баща ни като член на УС. Ние междувременно развиваме собствения си бизнес с арендуване на земеделски земи и така постепенно се превърнахме във врагове на една шепа хора”, казва Радостин Христов. Човекът е помогнал за много благородни каузи в селото си, но вече се замисля дали да го прави и вбъдеще, гледайки с тъга грохналия красив стар храм до парка.
В селото напрежението и разделението растат, за което говори и необяснимото поведение на читалищното настоятелство при Народно читалище „Пробуда-1924”. Те са отказали оферта на фирмата на братята „Сърнево агро”ООД за едногодишен или дългосрочен аренден договор на земите им с по-висок наем от досегашния. Нещо повече – желаещите да наемат земята нямат нищо против да се явят и на търг.
Лишена от здрав разум е атаката на ЗПК „Нива” и срещу селския дюкян, чиято роля е повече социална за хората, отколкото да носи печалба за наемателя – дъщерята на кметския наместник Кирова, като се има предвид че в съседните още по-малки две отдалечени от цивилзацията села, магазини няма. Дали ще съборят магазина е въпрос на време. Според председателя на кооперацията Атанас Атанасов, проблемът бил в това, че към него имало пристройка, която попадала в тяхната земя и трябвало да си я вземат.
„Има прокуратура, ще има съд”, предупреждава Атанасов и открито показва, че е във война – вижте видеорепортажа ни.