Деца се запознаха с работата на Апелативния съд на Бургас
Срещата с Темида беше първа за учениците, които имаха възможност да се докоснат до една нова сфера на живота и професиите в нея
Участниците в летния проект „Заплетени чудеса“ на НЧ „Асен Златаров 1940“ посетиха днес Апелативен съд – Бургас и се проведоха среща с и.ф. председател - съдия Пламен Синков. Децата бяха придружени от секретаря на читалището Диана Радославова, която е автор и основен двигател на проекта.
Срещата с Темида беше първа за учениците, които имаха възможност да се докоснат до една нова сфера на живота и професиите в нея.
От другата страна това беше и начална стъпка към оформяне на правна култура с цел израстването им като информирани и отговорни млади хора с познания за правото. На влизане в Апелативен съд – Бургас посетителите преминаха през служителите на Областна дирекция „Охрана - Бургас“ и металдетекторната рамка за контрол.
Те получиха информация за специфичните мерки за достъп до всяка една съдебна сграда, както и за допълнителните противоепидемични мерки против COVID -19.
Съдия Пламен Синков - и. ф. Председател на Апелативен съд – Бургас направи кратка презентация пред подрастващите за ролята и мястото на основните участници в един съдебен процес, значението на правораздаването, символите на съдебната власт, правилата за поведение в съдебната зала и разказа повече на съдийската професия.
Младите хора не скриха любопитството и засипаха с въпроси своя домакин за срещите му с нарушителите на закона, за трудните дела, за това как се става съдия и за хората, които опитват да подкупят магистратите. Съдия Синков ги посъветва да бъдат умни, будни и да не обръщат гръб на книгите. Обясни им, че в своята работа съдиите трябва да са независими, безпристрастни и справедливи.
Трябва да са почтени и да се въздържат от всякакви действия, който могат да компрометират честта на магистрата в професията и обществото.
Учениците разиграха сами импровизиран съдебен процес по темата трафик на деца. Съдебният състав изслуша доводите на обвинението и на защитата, беше разпитан свидетел на престъплението и дадена последна дума на подсъдимия, след което последва произнасяне в името на народа за осъждане на трафиканта.