След сблъсъка на Гейпарада: Общинските съветници не харесаха идея за забрана на контрапротестите в Бургас
Предложението бе обсъдено на Постоянната комисия по международно сътрудничество днес и не бе подкрепена
Общинските съветници не одобриха идеята на колегата им Даниела Божинова от местната коалиция "Демократична България Обединение/ПП Зелено движене" за това да се промени Наредбата за опазване на обществения ред в Бургас. Предложението й бе входирано по-рано този месец и се оказа спорно предвид дадените в проекто-докладната примери, а именно – гей парадът и контра парадът срещу него.
В естеството си идеята не звучи лошо, ако не се свързва с проведеното наскоро шествие на"различните", които размахваха знаменца с дъгата и държаха речи зад паметника Альоша с искания за повече свободи на джендър общностите. Това бяха неколцина млади мъже и момичета, някои от тях даже нямаха и пълнолетие, но пък бяха контрирани мощно и грубо от огромно множество възмутени от претенциите им граждани с нормална, според традиционните представи, сексуална ориентация.
Към момента няма ред, по който да протичат масовите прояви, които, според Даниела Божинова, започват да зачестяват не само в Бургас, но и в национален и глобален мащаб. „С предложението си опитвам да намеря равенство между страните. Така се получава, че в ситуация, когато на едно и също място има обявени два протеста, превес получава този, които е по-шумен или по-многоброен. С промените в Наредбата реално кметът ще може да се намеси по-активно, защото ще получи нормативна уредба, на която да стъпи при взимане на решение кой протест или контрапротест да бъде отложен или преместен“, аргументира се Божинова.
Общински съветник иска да се забранят контрапротестите заради „Бургас прайд“
На първо място кметът ще действа като медиатор между двете страни – представителите на протеста и контрапротеста, като опитва да съдейства за намиране на съгласие между тях. Ако това обаче не е успешно – протестът, който е обявен първи по дата на заявление, ще има превес.
Как първият гей прайд запали Бургас (СНИМКИ/ВИДЕО)
В действителност означава забрана на т.нар. „контрапротести“ на територията на община Бургас и това не убягна на общинските съветници в комисията, които категорично обявиха, че докладната не трябва да се обсъжда като дискусия „за“ и „против“ прайда. Консенсусът беше, че има резон в предложението, но то де-факто няма да реши никакъв проблем.
„Доколкото си спомням Прайдът беше заявен да е пред ТРИА сити център, но се проведе другаде. В този смисъл, ако с предложението правим опит да решим проблема с агресията, на която станахме свидетели, това няма да се случи ефективно. Агресивните винаги ще са такива и едва ли общинска наредба ще успее да ги спре. Виждам старание в подготвянето на докладната, но не съм убедена, че ще има резултат от приемането й“, каза зам.-председателят на Постоянната комисия по международно сътрудничество и връзки с гражданското общество Калояна Живкова.
„Категорично не се решават всички проблеми по отношение на подобни прояви с моето предложение. Ако можеше да ги решат, щях да съм вероятно нобелов лауреат. Но ако с една идея може да се подобри ситуацията, смятам, че е важно да се гласува“, коментира вносителят на докладната Даниела Божинова.
Предложението й в крайна сметка не бе прието. В залата се чуха и коментари относно това, че в Бургас през последните 10-15 години именно Прайдът е бил първото обществено мероприятие, което е довело до напражение в обществото в толкова висока степен. Съдбата на предложението на Даниела Божинова обаче все още не е напълно решена. То предстои да се разгледа и на Правната комисия, която окончателно да реши дали докладната ще влезе за гласуване на предстоящата след седмица редовна сесия на Общинския съвет. Очаквайте подробности!
нямате представа колко хомосескуалисти има сред нас които не смеят да бъдат себеси заради шепа талибано-моралисти
Ако утре има мач Левски-ЦСКА, ще оставиш ли двете агитки на един площад?
Ако на всяка различна проява се отрежда различно място, къде има "забрана"?