Южна Африка пред пълен колапс, десети ден „протестиращи“ унищожават държавата
Броят на загиналите вече надхвърли 70, щетите са за стотици милиони долари, а ситуацията вече напомня на гражданска война
Южна Африка е изправена пред социален колапс. Вече повече от седмица „протестиращи“ унищожават инфраструктурата на държавата, превръщайки крехко постигнатият през 1990 г. мир след премахването на политическата система на Апартейда там в невъзможен блян. По последна информация, от началото на насилието, провокирано от ареста на бившия президент Якоб Зума, вече са загинали 72-ма човека. Тълпи от южноафриканци тарашат магазини, малки бизнеси, молове и подпалват заводи и институции, а дори армията изглежда не е способна да спре случващото се там.
Контекстът на събитията,
които в момента се разплитат в Южна Африка, не може да бъде обяснен с едно изречение. Той е съвкупност от редица събития през годините от 1990 – след Апартейда, досега, които обаче изглежда са ескалирали – спонтанно или не, след ареста на бившия президент Зума. 79-годишният лидер на нацията, който навремето се е бил срещу Апартейда – политическа и правна система, въведена и поддържана от бялото малцинство в ЮАР от 1948 до 1990 г. – бе закопчан в сряда, 7 юли, тъй като е бил определен за виновен по обвинения за корупция.
Всъщност това е и каталистът на събитията, които вече осми ден унищожават Южна Африка отвътре. Всичко започна още в същия ден на ареста, когато поддръжници на Зума блокираха основни пътища в страната – икономическите артерии на ЮАР. Те настояваха за незабавното му освобождаване.
Mall in South Africa poured oil all over the ground to try and slow down looters. pic.twitter.com/TYsrk0QGEf
— Andy Ngô (@MrAndyNgo) July 15, 2021
Ръководството на мол в ЮАР е поляло целия под с олио, за да опита да забави бунтовниците
Преди да се запали тази искра обаче други огромни проблеми заплашваха така или иначе мира в държавата. Ниските доходи и високата безработица – 32.6% от всички в трудоспособна възраст и 46.3% сред младите – винаги са разглеждани като тиктакаща бомба, която може всеки момент да избухне.
Meanwhile in South Africa, the country is in chaos ...... pic.twitter.com/UcARAAAXYa
— Gillian McKeith (@GillianMcKeith) July 15, 2021
Разходка из улиците на ЮАР в момента
Реално страната в момента е разделена не само на „протестиращи“ и „непротестиращи, на бедни и богати, но и на расова основа. Много от хората там са на мнение, че настоящият президент Кирил Рамафоса тотално се е провалил в потушаването на „бунтовете“, които допълнително задълбочават социалната и политическа криза в ЮАР. Така например той е наредил армията да се намеси, за да спадне напрежението, но в страната са били разположени едва 2500 войници, сравнено с 70-те хиляди, които трябваше да следят за спазването на локдауна миналата година – мярка, която също спомогна за задълбочаване на неравенството.
#SOUTHAFRICA: Trucks have to dump thousands of liters of milk because the depots have all been burned down or abandoned. Power plants and factories are also burning and the world’s first famine due to looting could be imminent.#SouthAfricaIsBurning pic.twitter.com/pGC22uLMaf
— RedPilledPoland (@RedPilledPoland) July 15, 2021
Камиони са принудени да изхвърлят хиляди тонове прясно мляко, защото складовете са изгорени. Задава ли се първия в историята масов глад заради кражби и грабежи?
В същото време, политиката настрана, ситуацията в така или иначе нестабилната държава, става все по-сериозна. По думите на Рамафоса това е най-сериозното насилие по улиците на ЮАР от времето преди края на Апартейда. Пожари изпепеляват сгради, магистрали са напълно блокирани, улиците на големите индустриални градове изглеждат като от извадка от пост-апокалиптичен кошмар, а жертвите стават все повече и повече.
A mother in South Africa was forced to throw her baby from a building after it was allegedly set on fire by lootershttps://t.co/lBKZwCVjm8 pic.twitter.com/xFhlQsicn3
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 14, 2021
Отчаяна майка е принудена да хвърли детето си в тълпата, за да не изгори живо. Пожарът в сградата е възпламенен от „протестиращи“
Проблем е и факта, че ако грабежите и унищожението продължи, страната ще бъде изправена пред друга криза – тази на липсата на храна. Засега обаче властите се въздържат от обявяването на извънредно положение след горчивия опит в ковид кризата м.г.
На каква стойност всъщност са нанесените щети
Повече от 200 мола са били разграбени до следобедните часове на понеделник, съобщава Блумбърг. Няколко търговски центъра в покрайнините на Йоханесбург – специфично Соуето, където Нелсън Мандела е израстнал, са били напълно унищожени. Разграбени са дори банкоматите, ресторантите, магазините за алкохол и тези за дрехи. До момента, полицията, работеща заедно с армията, е успяла да арестува близо 800 „протестиращи“, но органите на реда към момента остават много по-малобройни от буйстващите. В КуаЗулу-Натал пък, откъдето са откраднати дори и крави и прасета, бунтовете продължават. Там протестиращите атакуват дори линейки.
И макар правителството реално да изглежда неспособно да се справи с настъпилата криза вече девети ден, хората от другата страна на монетата започват да взимат нещата в свои ръце. Несъгласни с безпричинните грабежи и обири на магазини, те се „съюзяват“ във временни и импровизирани паравоенни структури и се противопоставят на бунтовете. Как обаче ще се развие ситуацията към момента никой не може да предскаже. Много е възможно животът в Южна Африка оттук нататък да стане невъзможен постарому, а случващото се в страната да се превърне в мрачна прогноза за това до какво може да доведе социалната и икономическа сегрегация.
Всяка жаба да си знае гьола , черните трябва да се радват когато ги управляват бели , защото им осигуряват благоденствие
За тях двамата идеално пасва поговорката Краставите магарета през девет дерета се надушват.
Гледайки Мая Общата, която си кръсти сбирщината на името на лозунга на Зеления чорап, винаги виждам Радев и обратно.
Т.нар.протестна вълна се оказа, че не е никаква вълна. Ако имаше вълна т.нар. партии на протеста трябваше да имат мнозинство. След като нямат мнозинство – да се сговарят с БСП или ДПС. Разбира се после ще си носят дивидентите от съюза с някоя от тези партии…
За парата,продават си душата,ама те и кРадев са бездуховни намкьори!!!
Кво стана БЪЛЪЦИ нито хората му нови, нито качествени, нито намерение да се управя нещо в България.
Знаете ли какво стана всъщност?
Ще ви кажа: на 04.04. ви избудалкаха яко да се подлъжите и да дадете гласът си за тоз питек.Сега на 11 вече с машините кой дал кой не дал всичко се нагласи.......
Само , че това вече си е изцяло ТЕХЕН проблем !
Много скоро славяновския мангаал и дългия наркоман ще бъдат най мразените национални предатели от всички дори от тези които гласуваха за тях.
Истината ще излезе, както винаги, дано тази е по скоро.
Защото иначе много ще страдат всички в цялата страна.
Напред към на майка ти болната минджа ща иба в мангалаа
Язък за достойния и свестен мъж пилота който го убиха с умишлена немърливост за да поръчват още F-ки за армията и от там да са нагрухат още.
разграбват магазините и логистичните центрове и тировете , никой повече няма да кара храна и настъпва хуманитарна катастрофа до 2 седмици когато свърши храната ще започнат да се избиват един друг за да се грабят за провизии
Потроши държавата с платени протестери и вандали!
В резултат чалга и пИдали!
Дупе да ни е яко!
Но без война, няма победа!
Напред към П..вото!