Ракообразната мъглявина се оказа по-мощна от очакваното
Ново проучване променя досегашните представи за суперновите
Ракообразната мъглявина е един от най-популярните космически обекти заради красивите снимки, които астрономите могат да направят. Тя обаче е и сред важните източници на информация за астрономите и сега ги изненада с резултатите на ново проучване от китайската обсерватория LHAAASO, съобщава CNET.
Мъглявината е резултат от експлозията на супернова, която според учените се е случила през 1054 г. и се намира на 6500 светлинни години от Земята. След експлозията остава пулсар от неутронна звезда, който е и един от най-мощните и ярки източници на рентгенови лъчи познати до момента, предава vesti.bg.
Мъглявината е характерна с нейната дълготрайна и постоянна яркост. Това я превърна в стандарт за измерване на други подобни обекти - един краб (от името ѝ на английски Crab Nebula) определя интензивността на мъглявината на рентгеново ниво.
Според новото проучване на LHAASO досегашните представи за мъглявината са дори скромни. Оказва се, че тя може да е още по-ярка. Обсерваторията в Хималаите е засякла фотон с мощност 1 квадрилион електронволта.
А според учените това е индикация, че близо до центъра на мъглявината се е образувал естествен ускорител на частици, който е с размер приблизително една десета колкото Слънчевата система. Това го прави поне 20 000 пъти по-мощен спрямо възможностите на ускорителите, които човечеството е направило.
Изданието EurekAlert цитира съобщение на Китайската академия на науките, в което тя казва, че яркостта на Ракообразната мъглявина може да достигне над 3,5 пъти повече смятаното досега. Това налага преизчисляване на стандарта занапред. Мощността на обекта е толкова голяма, че е на ръба на човешките разбирания за физиката, отбелязват учените.
Обсерваторията LHAASO е съвсем нова и все още има довършителни работи. Това е едно от първите ѝ проучвания и показват мащаба и детайлността на информацията, която ще може да генерира.