По сигнал от ЦИК: Прокуратурата проверява 117 лица дали са гласували по престъпен начин на 4 април
Според членове на изборния орган обаче проверките от ГРАО често не са коректни
37 лица са гласували повече от един път на парламентарните избори на 4 април, а 80 - в нарушение на правилата. Това е установила ГД ГРАО, съобщи Централната избирателна комисия (ЦИК) след запитване на „Флагман“.
Данните са предоставени от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГД ГРАО) към Министерството на регионалото развитие след съответна проверка въз основа на представените избирателни списъци.
ЦИК е предприела последващи действия по предоставяне на необходимата информация на компетентните органи, които да извършат проверка и установят дали лицата са гласували в нарушение на правилата на Изборния кодекс (ИК), съобщават още от Комисията в отговор на репортерското запитване на „Флагман“.
То бе обсъдено на заседание в понеделник и предизвика дебат сред членовете на ЦИК.
Ерхан Чаушев, излъчен от ДПС, каза, че няма нищо против да се отговори на запитването. Според него обаче не трябва да се твърди с категоричност, че има нарушения при гласуванията, защото често проблемът бил в някои институции.
Секретарят на ЦИК Севинч Солакова, също излъчена от ДПС, изрази аналогична позиция.
„Много често сме ставали свидетели, след извършване на проверка от компетентите органи на прокуратурата, че лицата са гласували в „нарушение“ според резултатите от проверката в ГД ГРАО, макар че те са били служебно ангажирани и назначени като членове на секционни избирателни комисии и по тази причина са гласували“, обясни г-жа Солакова.
На ГД ГРАО било обърнато внимание да имат предвид това при проверките.
Не било много приятно прокуратурата да образува преписки, а съответните лица да бъдат разследвани и да дават обяснения, при положение че те добросъвестно са участвали в изборите.
Солакова се позова на чл. 233 от ИК. Той гласи: „Лицата, заети в произвеждането на изборите като членове на секционна избирателна комисия, охрана на съответната секция или поддръжка на техническите устройства за машинното гласуване, може да упражнят правото си на глас след вписване в допълнителната страница на избирателния списък, ако имат право да гласуват в съответния вид избор и след представяне на декларация по образец, че не са гласували и няма да гласуват на друго място.“
Секретарката на ЦИК спомена и че прокуратурата следва да установи наистина ли има нарушение и престъпление по чл. 168 от Наказателния кодекс.
Той отрежда, че който упражни избирателно право или гласува на референдум, без да има такова право, се наказва с пробация до шест месеца или с глоба от сто до триста лева.
Както и че който упражни избирателното си право два или повече пъти при един избор, или гласува два или повече пъти при един референдум се наказва с пробация и с глоба от петстотин до две хиляди лева.
Елка Стоянова, излъчена в ЦИК от „Има такъв народ“, обясни, че за 37-те лица, гласували повече от веднъж, е ясно, че са нарушители.
Ерхан Чаушев обаче не се съгласи. Според него след графологични експертизи се оказвало, че проверявани граждани не са се подписвали като гласували на две места. Имало много такива случаи и според Чаушев хората се разкарвали излишно по прокуратурите.