Чернодробните заболявания- съвременният бич на обществото
Гастроентерологът д-р Красен Иванов гостува в МЦ „Света София“ на 17 юли
Знаем ли колко е важен черният дроб? Черният дроб е централен метаболитен орган с над 500 жизненоважни функции. Важността на черния дроб като орган не се определя само с ролята му в храносмилането, но и с многото други функции, които изпълнява. Две от тях са участието му в метаболизма и детоксикацията. Повишеният прием на алкохол и токсини, диети с високо съдържание на мазнини, както и някои вирусни инфекции, могат да причинят сериозни увреждания на черния дроб.
В България около 70 000 души са заразените с хроничен вирусен С хепатит, които за съжаление не знаят своя актуален статус. Жените в детеродна възраст например считат, че са изследвани по време на бременността, но тези изследвания включват само хепатит В. Носители на хепатит в България са около 350 000 души, но не всички имат нужда от лечение. Необходимо е да се уточни обаче, че понятието „здрав носител на Австралийски антиген“ е неправилно и непрофесионално. То трябва да се замени с "пациент с хроничен В хепатит", който трябва задължително да отиде на гастроентеролог.
„В днешно време има доста атаки, които могат да засегнат черния дроб- вирусна, алкохолна, медикаментозна, хранителна, токсична... „ обяснява гастроентерологът от „Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда“ д-р Красен Иванов, който вече почти година гостува в Бургас и преглежда в медицински център „Света София“.
На първо място при чернодробните заболявания са заболяванията, свързани с алкохола- алкохолен хепатит, остра алкохолна цироза, последвани от хроничните вирусни заболявания хепатит Б и хепатит Ц. Интересното е, че все повече се увеличава броя на заболелите от неалкохолна стеатозна болест. Тя е мастната болест на черния дроб, която е свързана с начина на живот и храненето.“ Според Световната здравна организация в последните 20 години заболеваемостта от неалкохолна стеатозна болест се е повишила значително. Тя се характеризира с натрупване на триглицериди в черния дроб без превишена алкохолна консумация. Заболяването се среща по-често при мъжете от бялата раса. Статистически прогнози показват нарастване честотата му успоредно с епидемичното нарастване на честотата на затлъстяването и на захарния диабет. Наблюдава се и тревожна тенденция на покачване на неалкохолната стеатозна болест сред децата, която по настоящем е около 3 % и достига до 26 – 50 % сред децата със затлъстяване.
„Проблемът при тези заболявания е, че нямат никакви проявления. Черният дроб е търпелив орган и хората не разбират, че той всъщност страда. Изключително важно е да се обръща внимание на тези тихи заболявания, защото стигнем ли до симптоми, болестта се е развила значително.“ обяснява д-р Красен Иванов. Според него е много важно веднъж годишно всеки да изследва чернодробните си показатели, както и да се прави ехография на коремни органи, а в случай на завишени показатели- да се посети гастроентеролог.
Д-р Красен Иванов и през юли ще преглежда в медицински център „Света София“ в Бургас. Датата за прием е 17 юли, а час може да бъде запазен на тел. 056 845083 или онлайн на www.saintsofia.com